videoprilog Kristine Pranjić (Dnevnik 2)

Zaključak svih - Dayton je samo osnova, potrebna je njegova nadogradnja

Mnogobrojni državni zvaničnici iz Evrope i svijeta govorili su na ceremoniji u povodu 25. godišnjice potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

Nedostaci Dejtonskog sporazuma mogu i moraju biti popravljeni

Dejtonski mirovni sporazum ispunio svoju prvobitnu zadaću, očuvao je mir. Nedostaci sporazuma moraju i mogu biti popravljeni, poručeno je večeras u sarajevskoj Vijećnici na svečanoj ceremoniji upriličenoj u povodu 25. godišnjice potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mi...

Bivši visoki predstavnici u BiH Christian Schvartz-Schilling i Karl Bildt oštri - poručuju da stanje sada, 25 godina kasnije, ne izgleda obećavajuće, da je BiH zaglavljena u slijepoj ulici i da previše njih, isuviše dugo, doživljavaju mir više kao nastavak rata drugim sredstvima. Zaključak svima jednak - Dayton je samo osnova, potrebna je njegova nadogradnja.

Prije 25 godina zaustavljen je rat u našoj zemlji. Nakon 30 pokušaja, tek Daytonski sporazum donio je uspjeh i mir. Osim mira, donio je i novu BiH, sa entitetima i kantonima. I to je uglavnom to. 25 godina poslije mir je očuvan, no sporazum nije unaprijeđen, iako nikada nije planirano da on bude trajan.

“Mir je samo početak, treba da zajedno gradimo dalje, tu smo svi da to učinimo”, kazao je Valentin Inzko, visoki predstavnik u BiH.

A od početka se nismo puno pomjerili ni gradili. BiH je i dalje zemlja kojom je teško upravljati, sa vrlo kompliciranom državnom strukturom i nekoliko razina vlasti. Izborni zakon vječito je pitanje, a podjele i blokade svakodnevnica. Korupcija je sveprisutna, a bez sveobuhvatne reforme pravosuđa o EU integracijama možemo sanjati. Dobro poznata priča koju slušamo svakodnevno, a u praksi rezultati izostaju. Zato se čini da je u BiH sve na čekanju. Demokracija pogotovo.

“Od 1993. pratim situaciju u BiH i mogu samo još jednom ponoviti - Dayton je pretvorio Bosnu i Hercegovinu u zemlju kojom je nemoguće upravljati. Vrlo komplicirana državna struktura, s nekoliko razina vlasti, prije 25 godina imala je za cilj zaštititi intrese tri najveće etničke skupine u BiH. Međutim, u praksi BiH je zaglavljena u slijepoj ulici”, istakao je Christian Schwartz-Schilling, bivši visoki predstavnik u BiH.

Također bivši visoki predstavnik u BiH, Carl Bildt je naveo kako je Dayton osnova, ne vrhunac: “Ako postoji jedno razočarenje tijekom svih ovih godina, onda je to da bosanskohercegovački lideri nisu iskoristili sve mogućnosti koje postoje u okviru Sporazuma, u okviru Ustava i u procesu europske integracije. Previše njih isuviše dugo doživljava mir kao nastavak rata drugim sredstvima”.

Dayton je bio nužan kompromis, ali je također trebao biti osnova za postepen napredak i put ka EU. Stoga su u jednom saglasni svi - krajnje je vrijeme za njegovu reformu.

“Sada je vrijeme da se naprave naredni koraci, ključni za budućnost. Kako bismo to uradili, moramo unaprijediti Sporazum jer namjena nikad nije bila da bude vječan. Njegovi nedostaci moraju i mogu biti popravljeni”, kazao je Eric Nelson, veleposlanik SAD-a u BiH.

Šef Delegacije EU-a u BiH Johann Sattler naglasio je kako članstvo u EU osigurava dugoročan mir: “Europske integracije mogu pomoći ovoj zemlji da rješi anomalije sustava iz Daytona. Vlasti moraju napraviti odlučnije korake ka tom cilju”.

A vlasti u BiH, činjenica je, suglasne su da se Ustav BiH mora mijenjati. No, kompromisa nema, a ni političke volje za njim. Možda jednom, kada to, kao i obično, odluče međunarodni zvaničnici. Točnije, preuzmu stvar u svoje ruke.

federalna.ba

Dejtonski sporazum Dayton
OHR povratnici Dejtonski sporazum
0 07.09.2023 08:47
Ilija Cvitanović Milorad Dodik Ustavni sud BiH Dejtonski sporazum
0 28.06.2023 14:05
Miroslav Lajčak Dejtonski sporazum
0 15.03.2023 10:50
Dayton Dejtonski sporazum Federalni radio Daytonski sporazum Dejton
0 14.12.2022 18:06