Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions off, selected
      videoprilog Admira Pripoljca (Federacija danas)

      Zagađenje rijeke Bosne - alarm za građane i institucije

      Većina rijeka na području Federacije zagađena je nizvodno od većih gradova i naselja, budući da se otpadne vode ispuštaju u vodotoke uglavnom bez ikakvog prečišćavanja. Korita rijeka su veoma često i mjesta za odlaganje čvrstog otpada. Jedan od takvih slučajeva je i rijeka Bosna, koja je zbog odnosa građana, ali i industrijskih postrojenja, zagađena tokom cijele godine. Ekolozi upozoravaju da je krajnje vrijeme za promjenu svijesti kod građanstva, ali i efikasnije djelovanje institucija.

      Iz godine u godinu ista je slika. U zimskom periodu povišen vodostaj rijeke Bosne nosi sve pred sobom. A kad se rijeka povuče u korito – ostaju najlonske kese, otpad, kućanski aparati, automobilske gume... A rijeku zagađaju svi – od građana do industrijskih postrojenja.

      “Željezara, rudnici, kamenolomi, mesnice, klaonice… Svi oni ispuštaju u Bosnu ili neprečišćenu otpadnu vodu ili ti prečistači ne rade kako treba. Imate pritoke rijeke Bosne - cijeli sliv Lašve ulijeva se u Bosnu, donosi sve zagađenje. Imate i komunalne otpadne vode”, navodi Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora Eko foruma Zenica.

      O zagađenjima rijeka rijetko se govori, tek nakon ekoloških incidenata i pomora ribe u njima. Iz ekoloških udruženja optužuju da je krivica za ovakvo stanje, osim na zagađivačima, i na institucijama koje međusobno prebacuju odgovornost jedne na druge.

      “Ti problemi imaju i oni se većinom vežu za institucionalni karakter - zagađivači se ne kažnjavaju ako se dese ekološki incidenti već samo ako se prijave ekološki incidenti”, napominje Safet Kubat, osnivač Eko pokreta Rijeke BiH - budi promjena.

      Strateški i planski dokumenti koji jasno propisuju tretman otpadnih voda u našoj zemlji očigledno ne znače mnogo. Uprkos federalnoj uredbi kojom su uspostavljeni mehanizam kontrole i uslovi ispuštanja otpadnih voda u okoliš i sisteme javne kanalizacije, rezultati za posljednju godinu su poražavajući.

      “13 velikih zagađivača nisu dostavili izvještaje a svi ostali koji su dostavili - ima čitav niz, na nekih 15 stranica, mjera koje su trebale biti provedene, a nisu. Sad je do inspekcije, do tužilaštava i sudova da kazne odgovorne za to, jer sve dok neko ne plati veliku kaznu za to što radi rijeci Bosni i svim vodotokovima u Bosni i Hercegovini, ova situacija će se i dalje nastaviti”, upozorava Lemeš.

      Osim jačanja ekološke svijesti, prije svega građana, neophodno je napraviti niz koraka u cijelom lancu djelovanja institucija – od lokalnih komunalnih zadataka do donošenja i provođenja zakonskih propisa.

      “Uvijek je jako važno vratiti se na uzrok problema, a uzork problema je da još nemamo 100-postotno pokrivenost otpada na području ZDK-a pa i BiH. Iako se taj procenat povećao, on je nedostatan. Ono što mi možemo da uradimo pojedinačno jeste da radimo na podizanju ekološke svijesti i da radimo akcije čišćenja u kontinuitetu”, napominje Kubat.

      I dalje je poražavajući podatak da dvadeset pet posto stanovnika Federacije nema pristup pitkoj vodi, dok, s druge strane, imamo maćehinski odnos prema prirodnim resursima. Osim toga, ovakve slike predstavljaju i opasnost za zdravlje stanovništa pa bi se ovim problemom nadležni morali baviti na mnogo adekvatniji način nego što je to do sada bio slučaj.

      federalna.ba

      zagađenje rijeka Bosna ekolozi
      rijeka Bosna rijeka Usora rijeka Spreča poplave
      0 27.03.2025 17:26
      Sarajevo zagađenje
      0 24.02.2025 12:51
      Buenos Aires Rijeka zagađenje
      0 07.02.2025 08:56
      Tajland zagađenje
      0 24.01.2025 13:10
      nivo rijeke rijeka Bosna Sarajevo
      0 27.08.2024 11:33