videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

Zabrana rada trgovina nedjeljom podijelila trgovce i sindikalce

Zabranom rada trgovinskih objekata nedjeljom Bijeljina se pridružila grupi nekolicine gradova u BiH. No, ova odluka, reklo bi se, izazvala je više štete nego koristi. Analiza o zabrani rada trgovina nedjeljom podijelila trgovce i sindikalce. Dok prvi upozoravaju da će morati otpustiti višak radnika, sindikalci tvrde da nemaju koga otpustiti jer fali radne snage.

Vjerujući da se bori za prava radnika, Bijeljina je na usvajanje pred lokalne odbornike podnijela inicijativu za zabranu rada nedjeljom trgovinskih objekata na području grada.

„Sada ćemo vidjeti ko se zalaže deklarativno za poštovanje radničkih prava, ko istinski želi da očuva porodicu kao stub svog društva i da se izborimo svi zajedno za neradnu nedjelju“, poručio je Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine (SDS).

I izborili su se. Sa 26 glasova za i jednim protiv odluka je usvojena. Opozicija je, kao što je to rijetko slučaj, odluku prihvatila, ali istakla da će, ukoliko bude posljedica, tražiti odgovornost gradonačelnika.

Na posljedice je tada upozoravao samo jedan glas - tadašnje odbornice SDS-a u Skupštini Grada Mirjane Orašanin, inače doktorice ekonomskih nauka. Samo 15 dana nakon što je odluka stupila na snagu i počela je i njena primjena, posljedice su već postale vidljive. Pojedini sindikalci koji nisu željeli o ovom problemu govoriti otvoreno, vjerujući da je svaka reakcija preuranjena, mišljenja su da do otpuštanja radnika ne bi trebalo doći, jer na tržištu, kažu, ionako vlada manjak radne snage. No, praksa govori drugačije.

„Oko 10% radnika u većim tržnim centrima praktično će biti višak usljed promjene radnog vremena. Jedan trgovac koji ima više prodajnih objekata mi je rekao da će mu, usljed promjene radnog vremena, 25 radnika biti višak. Radnici već trpe određene sankcije zbog jedne ovakve odluke, jer su poslodavci nezadovoljni neki radnici počinju biti ugnjetavani, počinje se vršiti tortura nad njima da bi sami napustili posao“, ističe Orašanin.

Dugoročno, efekti će tek postati vidljivi. S obzirom na to da Bijeljina nema razvijenu industriju, ali ima veoma razvijen ugostiteljski te trgovinski sektor, kada se u obzir uzme geografski položaj Bijeljine i činjenicu da u ovo pogranično područje, prema evidencijama Granične policije BiH, vikendom uđe 40% više građana iz susjednih zemalja, računica je jasna.

„U Bijeljini su nedjeljom dolazili državljani iz Srbije da kupe robu. Oni će je sada kupovati na drugom mjestu, pa će trgovci biti uskraćeni za određeni dio prometa. S druge strane, izvjesno je da će radnici biti značajno zadovoljniji nego prije“, kaže Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS-a

„Radnicima zaposlenim u trgovini nije prioritetno da ne rade nedjeljom nego da oni budu plaćeni za tu nedjelju 30% ili 50% više. Sigurno bi i veliki dio njih želio da radi nedjeljom. Osim toga, zasto praviti diskriminaciju između ugostitelja, trgovaca, apoteka, pekara. Pa sve su to radnici“, ističe Orašanin.

Brojni trgovci nedjelju smatraju jednim od udarnih dana u svom poslovanju, te ekonomisti procjenjuju da otkazi neće moći biti izbjegnuti, pogotovo što zbog divljanja cijena energenata imamo i veće troškove.

federalna.ba/Ivana Đurđević-Bajić

Bijeljina rad nedjeljom
Drinski nasip Janja Semberija Bijeljina
0 06.04.2024 19:23
Tuzla hapšenje Bijeljina
0 04.04.2024 20:02
nelegalna eksploatacija šljunak Šljunkara nelegalno vađenje šljunka Bijeljina Drina rijeka Drina
0 31.03.2024 18:44