videoprilog Emine Smajlović (Dnevnik 2)

Prvi put na pojedinim biralištima optički skeneri, građani skeptični

Prvi put u Bosni i Hercegovini lokalni izbori bit će unaprijeđeni novim tehnologijama. Na 145 biračkih mjesta bit će postavljeni optički skeneri za skeniranje glasačkih listića. Mali je to, ali veliki pomak u izbornom procesu naše zemlje, koji bi barem donekle trebao spriječiti izborne krađe i malverzacije.

Istina, u pitanju je tek pilot-projekt koji će biti realiziran u samo sedam izbornih jedinica. I to u Vogošći, Visokom, Tuzli, Mostaru, Stocu, Novom Gradu i Prijedoru. No, ukoliko bude političke volje, za dvije godine, kada budu opći izbori, ovako bi trebalo biti u cijeloj državi. 

Šestog oktobra skeneri će biti postavljeni na određenim biračkim mjestima širom naše zemlje - 174, koliko ih za sada imamo, zahvaljujući novcu USAID-a, trebala bi unaprijediti izborni integritet. Procedura je, kako su predstavili, jednostavna za građane jer najvećim dijelom proces glasanja ostaje isti.

Prvo što slijedi kada se glasač pojavi na biračkom mjestu je identifikacija uz ličnu kartu, nakon čega dobije dva glasačka listića i jednu fasciklu koja služi da se zaštite podaci o glasanju, nakon čega glasač pristupa glasačkom mjestu. Nakon što zaokruži one opcije koje želi prilazi skeneru. Kada na skeneru piše da je spreman za upotrebu, glasač svoje glasačke listiće nasloni na skener i time je glasanje završeno.   

“Postoji više slojeva provjeravanja da li se ti podaci podudaraju. Ako se ne podudaraju, na osnovu QR koda možete izvući sliku glasačkog listića. Ako se nešto dodalo rukom, povučete sliku s QR kodom i pogledate jer ćemo ih sve usporediti i vidjeti da je neko dodao”, objašnjava Tihana Bartulac Blank, direktorica projekta USAID podrške izbornom integritetu u Bosni i Hercegovini.

Uz skenere, manipulacije na predstojećim izborima na ovim mjestima trebale bi biti svedene na minimum, jer tehnologija koja će biti korištena kreirana je tako da ne dozvoljava trikove koji su na izborima do sada bili korišteni, uvjeravaju iz USAID-a.

No, građani su skeptični. Manipulacije u izbornom procesu odavno im nisu nepoznanica, već nešto na šta su navikli. Nove tehnologije koje mogu to spriječiti za njih su samo nova igranka politike u koju teško, kažu nam, mogu povjerovati:

“Da su htjeli da ih uvode, uveli bi ih svugdje. Ovakvo parcijalno uvođenje je samo proba kako da više pokradu.”
“Ne vjerujem ništa na ovim prostorima, sve je moguće.”
“Vjerujem u tehnologiju, ne vjerujem u ljude, jer razočarenje je maksimalno za ovo što je na izborima dosad rađeno.”

Dodavanje i oduzimanje glasova do sada je na svim izborima bila računica kojom su se osvajale pozicije u vlasti. Da bi se to u budućnosti spriječilo, pilot-projekt koji će biti korišten na lokalnim izborima ove godine, kaže struka, morao bi postati ustaljena praksa.

Šehić: Bez novih tehnologija, zašto izlaziti na izbore 2026. godine?

Gost Dnevnika D Federalne televizije bio je Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije Pod lupom i bivši član CIK-a BiH. Nakon dva propala tendera našlo se rješenje za transport glasačkih listića. Vojska u službi izbora, prihvaćeno da to rade Oružane snag...

“Ne budemo li imali nove tehnologije na izborima 2026. godine, upitno je zašto izlaziti na izbore. Imat ćemo istu situaciju. Zato treba izvršiti pritisak na vlast da za sljedeću godinu se obezbijede sredstva u budžetu Bosne i Hercegovine za kupovinu skenera i biometrijskih identifikacionih aparata”, poručio je Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije Pod lupom.

Ovaj put skeneri će biti prisutni samo na 8,5% biračkih mjesta. Na ostatku birališta proces glasanja ostaje isti. A isto je i povjerenje ili, možda bolje, nepovjerenje građana u izborni proces kojem svjedočimo godinama.

federalna.ba

Centralna izborna komisija BiH CIKBiH USAID izbori