Za FR Selimić: Ova vlast ne zna šta radi
Radnici u zdravstvu Kantona Sarajevo od 2. septembra 2019. godine traže svoja zakonom zagarantovana prava, a to je potpisivanje Granskog kolektivnog ugovora, koji je istekao 7. februara 2019, te usklađivanje odnosa koeficijenata s onima iz 2007. godine. Također, Sindikat je tražio da, prije usvajanja finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja, bude potpisan kolektivni ugovor. Međutim, zastupnici u Skupštini Kantona uradili su ono što su uradili i prošle godine – bez kolektivnog ugovora, usvojili su plan ZZO-a, kazao je u intervjuu za Radio Federacije predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika Kantona Sarajevo Edo Selimić.
„Šta reći poslije svega ovoga?! Imate jednu bahatu, prepotentnu, nadmenu vlast. I kad kažem vlast, mislim na sve stranke u Kantonu Sarajevo sa kojima smo imali posla. Da ne bi koga izostavio, 2017. SDA i SBB, zatim 2018. SDA i SBB, gdje smo dobili 0,30 na koeficijent, 2019. šestorka – puno baba, kilava djeca. Tu su svi bili i ljevica i desnica i centar. Onda 2020. korona godina, gdje smo imali novu trojku, SDA, DF i SBB, a sad opet imamo novu trojku, a počeli su sa četvorkom, NIP, NS i SDP. Dakle, sve stranke u Kantonu Sarajevo, koje nešto znače, probali smo u svojim sindikalnim djelovanjima i, vjerujte, jadan je narod koji ima ovakvu vlast, odnosno ovakve političare u vlasti. To su prvo neobrazovani likovi, a drugo, puno su bahati, prepotentni, umišljeni i sujetni. I u takvim okolnostima je jako teško da nešto uradite. Međutim, oni nisu toliko bitni koliko je bitna posljedica njihovog rada prema građanstvu Kantona Sarajevo. Znači, imate nepotpisan kolektivni granski ugovor od septembra mjeseca 2019. godine. Imate jedan strašni animozitet koji je među uposlenike u zdravstvu Kantona donijela odluka Elmedina Konakovića 2017. godine da jednim doktorima da koeficijent, a drugim ne da. Ta ista vlast je napravila neke normative i neke timove, a ako je igdje zastupljen timski rad, onda je zastupljen u zdravstvu. Dakle, u tom timu ne možeš nekome dati, a nekome ne dati. Onome kome ne daš – izazivaš revolt. On će vam još manje raditi i to što vam radi neće raditi, već će – kako se sada koristi izraz - odraditi. Posljedica toga jeste da vam radnica neće dezinficirati hiruršku salu, nezadovoljna sestra vam neće sterilisati instrumetarij i vidite da svaki drugi ili treći pacijent koji izlazi poslije nekog hirurškog rada je s nekom hospitalnom infekcijom koja se liječi jako dugo.“
Vidite šta se sad dešava, kaže Selimić, ponovo je nova priča oko granskog kolektivnog ugovora. Na mišiće je donesen zakon o reprezentativnosti na fedralnom nivou, ali nije sklonjen granski kolektivni, on je i dalje ostao:
„U ovom trenutku u Kantonu Sarajevo imamo tri sindikata bitna. Imaju još dva, jedan je od Kliničkog centra, ali je fedralna ustanova i jedan mali administrativni. Dakle, tri reprezentativna sindikata i svi imamo pravo da pregovaramo. Dva sindikata doktora i medicinskih tehničara – su strukovni sindikati i u tim sindikatima sjedi samo jedna stručna sprema ili samo medicinari tehničari ili doktori. Strukovni sindikat može potpisati strukovni kolektivni ugovor, a strukovni sindikat ne poznaje Zakon o radu. Dakle, već ste stvorili zakonsku pretpostavku da se to na sudu obara. Zatim, imate granski sindikat. To je Sindikat radnika u zdravstvu u Kantonu Sarajevo i kojem sam ja na čelu i to je jedini granski, jer u njemu imate sve stručne spreme. Od radnice spremačice do subspecijaliste. Međutim, mi nismo politički omiljeni zato što nam ne možete prstom, kao što Konaković ministru Vraniću 'miran, k nozi'. Ovom Sindikatu, koji ja vodim, ne možete reći 'miran, k nozi' zato što radimo u skladu sa zakonom i što smo dobili sve te silne presude, dokazujući i Konakoviću i Forti da su nezakonito nešto potpisivali. Mi nismo poželjni i mi na svaki način moramo da se rasturimo. Vidite li da je Savez sindikata na federalnom nivou pocijepan? Imate 11 grana koje su tamo uz premijera Novalića, a imate ovaj ostatak od osam koji su granski sindikat. Dakle, svaka vlast voli da ima sindikate poslušnike da ih pocijepa. I kad ih pocijepate, zavadite pa vladate, a u toj zavadi, dok se sindikati bave svađom između sebe, vlast hajruje na način da ne mora usklađivati porast troškova života sa netom satnicom, ne mora izvršavati zakonske obaveze i potpisivati kolektivne granske ugovore – i tim nepotpisivanjem, novac ostaje vlasti. I onda vlast raspolaže tim novcem i s njim radi šta hoće.“
Edo Selimić dodaje da je u toku reorganizacija zdravstva u Kantonu i kaže to je jedna smijurija od reorganizacije. Zdravstvu Kantona Sarajevo treba jedna duboka reforma ili se vratiti na Titin sistem zdravstva SOUR-i, OUR-i itd. Jer ovo kako je sad napravljeno ne vodi ničemu. Jer koliko god budete novca ulagali, bit će malo u ovako neorganizovanom zdravstvu.
„Šta se dešava? Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata treba raspustiti. Radnike iz tog Zavoda trebaju razvući po domovima zdravlja da ne bi bilo socijalnog bunta. Ko će vam doći u taj zdravstveni prostor? Doći će vam administracija iz domova zdravlja. U konačnici, šta građanin koji finansira zdravstvo iz svoje plaće i finansira vlast iz budžeta dobiva tim što će se radnici iz Zavoda prebaciti po domovima zdravlja i što će ostati prazan prostor u koji će se smjestiti administracija. Sad će uputiti studente po domovima zdravlja isto tako i uposlenike, profesore koji su se liječili u studentskom Zavodu razbacit će po domovima zdravlja, a imate porodičnu medicinu u Kantonu Sarajevo kojoj u ovom trenutku nedostaje 40 timova porodične medicine koju čini jedan doktor i dvije sestre.“
Sindikat je tražio da, prije usvajanja finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja, bude potpisan kolektivni ugovor. To nije učinjeno. Zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo uradili su ono što su uradili i prošle godine - bez kolektivnog ugovora usvojili su finansijski plan ZZO-a. Šta dalje?
„Prošle godine smo poslali dopis svim skupštinskim zastupnicima, jer polazimo od pretpostavke da ti ljudi pojma nemaju o zdravstvu. I stavrno, pojma nemaju. Ali sad smo vidjeli da pojma nemaju ni o čemu. Jer ne možete imati jednog profesora genetike koji se razumije i u tramvajsku prugu, u školstvo, zdravstvo itd. I jučer je to pozicija fenomenalno SDA-ovski uradila. Dovela je svojih 16 ruku, dvojicu preletača, jedan iz
SDP-a, drugi iz NS-a. Onda su imali bivšu ministricu Lejlu Brčić, koja je išla od zastupnika do zastupnika i objašnjavala da se treba prvo potpisati finansijski plan, a tek onda granski kolektivni ugovor. I oni su se upecali na to i to vam govori koji kapacitet imate u Skupštini Kantona. Odnosno, kome je dato milijardu i dvije stotine miliona iz budžeta i 499 miliona maraka fondovskih zdravstvenih para na raspolaganje. Znači, da biste mogli uraditi stavku bruto plaće u zdravstvu Kantona Sarajevo, morate imati potpisan kolektivni granski ugovor, jer u tom ugovoru vam stoji satnica i stoje koeficijenti. Kad to saberete i pomnožite sa brojem uposlenika, dobivate iznos za bruto plaće u zdravstvu u Kantonu Sarajevo.“
Prošle godine, kako kaže Selimić, to je otišlo na Kantonalno tužilaštvo i sad čekaju šta će biti u konačnici. Sad će biti dopuna te krivične prijave:
„Jer ako je neko skupštinski zastupnik, ako mu je neko dao imunitet iza kojeg se oni kriju i ako ih je narod doveo tu, oni moraju raditi. Za narod, ne za sebe i svoje stranke i partije. U sadašnjim okolnostima možete misliti da su decembru razmatrali finansijski plan nekih ustanova za 2020. godinu. Dakle, u 2021. vi raspravljate o planu iz prošle godine. To su ti političari i to je ta tipa političara, ali oni ne dolaze sa Marsa nego iz ovoga naroda. Dakle, sada ćemo ponovo dopuniti tu prijavu da ukažemo na nezakonitu aktivnost. Onog momenta kada se potpišu strukovni kolektivni ugovori, ponovo na sud ide parnica. Četiri presude smo dobili – tri protiv Konakovića i jednu protiv Forte. I znate gdje su te presude završile - u ladici. I nastavilo se i dalje isplaćivanje plaća po koeficijentu koji je sud proglasio ništavnim, nezakonitim. Znači, svaki mjesec, plaćajući nezakonite koeficijente, napravi se šteta Zavodu zdravstvenog osiguranja za nekih 800 do 850 hiljada maraka. U ovom trenutku, to je prošlo 33 miliona KM i neko za to mora odgovarati i mi smo poslali krivične prijave protiv Konakovića, ministrice Dautbegović i ministra Nenadića u njegovoj vlasti, Forte, Garibije i Brčić u njegovoj vladi, jer su to direktni krivci što je napravljena šteta Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo.“