Razgovarala: Velida Kulenović

Za FR: Mirnes Bašić

Skupština zeničko-dobojskog kantona usvojila je budžet za 2022.godinu koji iznosi nešto više od 438 miliona KM. Već su poznate novine koje se odnose na odvajanje Uprave policije i otvaranje Ureda za borbu protiv korupcije.Koliko su ove novine uticale na kreiranje budžeta ?

- Od 1.1. 2022.godine će biti u potpunosti primijenjen Zakon o unurašnjim poslovima i to se neće finansijski odraziti  na sami  budžet jer ,je svakako isti broj  broj zaposlenih kad je Uprava policije  bila u okviru  Ministarstva unutrašnjih poslova.Sama nezavisnost politička,finansijska , operativna i svaka druga samostalnost policije je izuzetno važna i strateški plan Vlade ZDK i to će biti od 1.januara u primjeni i u budžetu je to uplanirano.Što se tiče Ureda za borbu protiv korupcije to je novina i to će biti opterećenje, ali ne radi se o nekom iznosu,Ured će brojati pet zaposlenih,još je tu nabavka opreme i kancelarijskog namještaja za opremanje Ureda.

Budžetske projekcije su podržali članovi Ekonomsko socijalnog vijeća, a imate i podršku sindikata.Da li se već razgovaralo o povećanjima plaća s obzirom na talas poskupljenja?

- Mi imamo izvanrednu saradnju u Ekonomsko-socijalnom vijeću, a što se tiče socijalnog partnera sindikata,imamo takođe, dobar socijalni dijalog na području ZDK i kada je u pitanju 2022.godina mi smo sa sindikatima policijskih službenika i državnih službenika i namještenika dogovorili povećanje osnovice za 10 procenata sa 300 KM  na 330 KM.Ta osnovica od 300 KM bila najmanja u Federaciji BiH i bez obzira na to  zbog povećanja troškova života i odredbi Kolektivnog ugovora i Zakona koji tretiraju te oblasti mi smo bili duženi da iznađemo sredstva i da povećamo plaće. 

- Da li je ovakav budžet ostvariv,s obzirom da se zagovaraju izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda,pogotovo iz ZDK.Može li se očekivati da budžet u 2022.godini bude i ostvaren?

-Naravno,ono što planiramo,planiramo i da ostvarimo.Samo da napomenem da Zakon o pripadnosti javnih priohoda još nije usvojen i da mi te prihode ukoliko bude usvojen,nismo ni planirali u prihodovnu stranu.To je negdje oko 14 miliona KM.Ukoliko se Zakon usvoji, prema informacijama koje imamo,to bi trebalo negdje biti u martu u aprilu,onda bi radili reabalns budžeta i ta bi  sredstva uplanirali ponovo u naše politike i ciljeve u ovoj budžetskoj godini.

Spočitavali su vam da ovaj budžet nije socijalno opsjetljiv.Koje su razlozi za takve zamjerke?

-Ako ovaj budžet nije socijalno osjetljiv,onda ne znam koji je.Trideset miliona KM je do sada najveći budžet koji je opredijeljen za to Ministartsvo.Ja znam da su možda nedovoljna ta sredstva,međutim, ukoliko dođe do rebalansa budžeta mi ćemo svakako ponovo  povećati budžet ovog Ministarstva.

Već skoro dvije godine se ova Vlada, kao i ostale u svijetu, nose sa pandemijom.Da li je u kontekstu planiranja budžeta za 2022.godinu opet bila pandemija u fokusu?

-Naravno,naravno i 2020. i 2021.i 2022.godina je na istom iznosu sredstava koja su opredijeljenjena za Ministarstvo zdravstva koje će to svojim  programima opredijeliti prema zdravstvenim ustanovama, prvenstveno u borbi protiv pandemije.Međutim, imamo informaciju da se radi na Zakonu o finansijskoj konsolidaciji zdravstvenih ustanova na području  Federacije gdje mi očekujemo za našu Kantonalnu bolnicu, prema onim projekcijama i informacijama koje raspolažemo, negdje oko 24 miliona KM da će biti opredijeljeno za finansijsku konsolidaciju naše Kantonalne bolnice, što bi moglo biti dovoljno sredstava za sve ono što je potrebno našoj bolnici.Mi ćemo,ako do toga dođe,ova sredstva koja smo opredijelili  kroz naš budžet, koja smo opredijelili za Kantonalnu bolnicu preusmjeriti za druge namjene,prvenstveno ponovo za rad i socijalnu politiku.

Pandemija je donijela potrebu da se proizvodi domaće.Koliko je u tom kontekstu Vlada ZDK računala na podršku poljoprivredi i poduzetnicima ,s obzirom na iskustva koja smo imali iz 2020.godine?

-Mi smo, i kada je proglašena pandemija putem Federalnog ministarstva za poljoprivredu  uključili se u program proljetnje sjetve putem našeg resornog Ministarstva.Mi svake godine povećavamo budžet za poljoprivredu kada su u pitanju poticaji mogu reći da je to 2014.godine  bilo milion i 600 hiljada KM,danas je to tri miliona i 400 hiljada KM. Negdje kroz 20 poticajnih mjera za naše poljoprivrednike mi smo ostvarili svoje ciljeve kada su u pitanju poticaji.Naši su ciljevi su bili da se poveća broj obrta.Više od 100 obrta je otvoreno u 2021.godini  i mi smo  pomagali njihov rad.

Na području zeničko-dobojskog kantona je najveći broj radnika koji su zaposleni u realnom sektoru zbog čega ovakj kanton se nalazi nisko na ljetsvici sa prosječnim plaćama.Može li se očekivati da te plaće budu veće odnosno,da podrška Vlade bude veća?

-Mi sa našim poticajima malim i srednjim preduzećima omogućavamo pomoć u nabavci opreme, našim obrtnicima pomažemo u njihovom radu da bi ublažili posljedice pandemije.Što se tiče naših velikih privrednih subjekata, oni nisu toliko oslonjeni na naš budžet,oni ukoliko budu posezali za nekim poticajima,oni to povlače sa federalnog nivoa.

Usvojen je gender akcioni plan.Ono što zanima veliki broj nezaposlenih žena,ali i one koje imaju svoje biznise hoće li Vlada u budžetu biti rodno osjetljiva,hoće li izdvajati sredstva namijenjena za žene poduzetnice? 

-Naravno, mi samo na posljednjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća dogovorili sa Udruženjem privrednika, koji participiraju u radu Vijeća, da će oni učestvovati sa Ministarstvom privrede prilikom donošenja program utroška sredstava za 2022.godinu.Ovo je izvanredan prijedlog koji će ministar,ja vjerujem, podržati i mi  ćemo u tom pravcu djelovati.

Portekli godinu ste ocijenili pozitivnom.Šta zamjerate radu ove Vlade, ili šta bi ste promijenili u radu Vlade ?

-Ne  bih ništa mijenjao.Mi smo imali 61 sjednicu Vlade ,više od 1600 tačaka smo razmatrali i sve odluke su donesene jednoglasno.Parlamentarna većina je stabilna i Vlada ima njenu podršku.Nemamo nikakvih problema kada su u pitanju naši programi utroška sredstava i da ono  sve što smo zacrtali smo i  ispunili u 2021.godini.Ja se nadam da će tako biti i u 2022.godini  i da ćemo naše planove za ovaj četverogodišnji mandat ispuniti.

Kakva je saradnja sa lokalnim organima vlasti u ZDK?

- Naša vodilja je ravnomjeran razvoj cijelog kantona,svake naše lokalne zajednice.Naši poticaji idu putem javnih poziviva i zavisno od agilnosti lokalne zajednice, toliko i „povuku“sredstava  iz budžeta.Mi imamo korektnu saradnju sa svim lokalnim zajednicama i ja vjerujem da će ona takva biti i u 2022.godina, izjavio je za Federalni  radio premijer ZDK Mirnes Bašić koji je slušaocima Federalnog radija poželio sretnu i uspješnu Novu 2022.godinu.