Za FR Lemeš: Ekološki incidenti su krivično djelo
Razgovarala: Amra Ličina
Ni devet dana od eko-incidenta, nema rezultata analize uzetih uzoraka vode iz rijeke Bosne kada je stanovništvo Zenice i okoline uznemirila crvena boja rijeke. U međuvremenu, iz ArcelorMittala saopštavaju da voda nije bila pogubna, te da su oštećenje sanirali. Građani odavno ogorčeni, poručuju, postali smo prijestolnica zagađenja. Podsjećamo, rijeka Bosna prije nekoliko dana bila je crvene boje. ArcelorMittal je objavio da je uzrok incidenta, odnosno crvena boja rijeke Bosne, oštećenje podzemnog zida šahta DHD Sistema, koji je spojen na kanalizacionu mrežu.
O ovom eko-incidentu za Radio Federacije BiH govorio je Samir Lemeš iz Eko foruma Zenica.
Gospodine Lemeš, zbog slušatelja koji nisu upoznati sa slučajem, molim Vas, možete li opisati posljednji eko-incident vezan uz rijeku Bosnu?
„ArcelorMittal je kompanija koja ima integralnu proizvodnju željeza i čelika, koja ima nekoliko pogona i izuzetno velike emisije kako u zrak, tako i u vodu. Jedan od tih pogona je konvektorska čeličana u kojoj postoji sistem u kojem se vrši mokro otprašivanje dimnih plinova na način da se kroz jedan toranj propuštaju dimni plinovi koji izlaze iz čeličane. Oni se tu kvase i tu se skuplja taj pokvašeni mulj i on se taloži. Ovdje se desilo da je toliko tog mulja bilo da se on jednostavno prelio preko taložnih bazena i došlo je do nekontrolisanog ispuštanja u rijeku Bosnu. Ono što je interesantno i što treba napomenuti da je to situacija koja je jako vidljiva, znači rijeka Bosna je u potpunosti pocrvenila, to su vidjeli aktivisti. Oni su odmah alarmirali institucije, inspekciju, policiju, Agenciju za sliv rijeke Save i oni su vrlo brzo reagovali, tako da je i kompanija ArcelorMittal brzo reagovala i obustavila proizvodnju u tom pogonu i pokušali su da saniraju i mislim da su sanirali taj kvar. Ono što se desilo, a ranije se nije dešavalo je to da je MUP Ze-do kantona podnio i krivičnu prijavu zato što svi ovi ekološki incidenti mogu da se kvalifikuju ili kao prekršaj, po zakonu o prekršajima, gdje je kazna 5.000 KM. Postoje i veće kazne, ali inspekcija obično izriče najmanju. Ili to se može kvalifikovati kao krivično djelo, ukoliko ima osnova za to. I za to su kazne od tri do pet godina zatvora. Uzorke te zagađene vode je izuzela inspekcija i oni su ih dali na analizu u laboratoriju Agencije za sliv rijeke Save. Rezultati su proslijeđeni Tužilaštvu, tako da je sada istraga u toku.“
Kao što ste kazali, otpadne vode prije nekoliko dana izlile su se iz postrojenja kompanije ArcelorMittal. Iako još uvijek nema rezultata vode, iz kompanije tvrde da otpadna voda nije toksična po rijeku Bosnu?
„Ono što nas posebno brine to su, ustvari, ove nevidljive emisije. Ovo se vidjelo, rijeka je bila crvena. Međutim, mi svakodnevno udišemo nevidljive emisije koje nisu tako crvene, a koje izlaze iz pogona koksare. I upravo na jučerašnjoj press konferenciji novinari su postavili to pitanje, da li se išta radi na tim emisijama? Međutim, nisu dobili zadovoljavajući odgovor.“