Za FR Kusturica: Ne smijemo dozvoliti da ove poplave odu u zaborav, ljudski životi su mogli biti spašeni

Razgovarala: Aida Hasanbegović

U posljednjim poplavama u Bosni i Hercegovini stradalo je najmanje 27 osoba. Katastrofalne posljedice poplava, odrona i klizišta izazvale su rasprave o stanju zemljišta, riječnih korita i šuma u cijeloj državi. Stručnjaci smatraju da su prekomjerna eksploatacija i nepostojanje adekvatnih zakona samo neki od razloga da katastrofa bude većih razmjera. Ko i zašto tolerira eksploataciju prirodnih resursa bez bilo kakve procjene rizika, da li bi šteta bila manja da se radilo na prevenciji, te da li bismo, prije svega, sačuvali ono što je najdragocjenije, ljudske živote, za Federalni radio govorila je Lejla Kusturica, direktorica Fondacije Atelje za društvene promjene.

„Ovo su situacije kada su, nažalost, aktivisti i građani, koji godinama apeliraju na jedan neodgovoran odnos prema prirodi, bili u pravu, a posljedica jesu ljudske žrtve, dosta traume kod preživjelih. Ko zna koliko vremena će biti potrebno da se ljudi, a i zajednice, oporave. Niz je žalosnih primjera u našoj zemlji, prave se brane i betoniraju korita rijeka, siječe se drveće uz obale i to bujičnih tokova i slivova. Prostorni planovi širom Federacije Bosne i Hercegovine uopšte nisu usklađeni s mapom klizišta. Kod nas se stvari rade ho-ruk. Zarada investitora jeste primat zbog koga se projekti odobravaju, zbog čega se od mještana skrivaju  projekti da bi se mogli 'ispod stola' provući, a sve da bi se neko mogao obogatiti, a vidimo da su posljedice plaćanje životima običnih ljudi.

Moramo se zajednički boriti i ne smijemo dozvoliti da ove poplave odu u zaborav zbog naših sugrađana koji su poginuli zbog neodgovornosti odnosa prema prirodi. Ljudski životi su mogli biti spašeni da smo preventivno djelovali, poduzimali adekvatne mjere zaštite. Materijalna šteta bi bila neminovna, jer smo imali klimatski ispad koji je postao normalnost, na koju nas upozorava svijet. Umjesto da budemo pripremljeni za takve situacije, mi, u prvom redu mislim na političare i vlast, pomažemo svojim odlukama i postupcima da se tragedije dogode. Boriti se kao što smo se borili protiv gradnje malih hidroelektrana, vršiti zajednički pritisak na politiku da donese dobre zakone, da ovo bude lekcija kako treba dočekati narednu prirodnu katastrofu. Neće se ništa desiti ukoliko pustimo da ovo što se desilo padne u zaborav“, upozorava Lejla Kusturica.