Za FR Duraković: Univerzitet se mora prilagođavati novoj situaciji na tržištu rada
Značajno smanjenje upisanih studenata u prve godine osam fakulteta Univerziteta u Zenici ponukalo je menadžment da uz Dan otvorenih vrata organizira i posjete srednjim školama na području ZDK i SBK te da koristi i moderne tehnologije i društvene mreže za promociju fakulteta i studijskih odsjeka na ovom Univerzitetu. Vlada ZDK odobrila je gotovo 23 miliona maraka za finansiranje Univerziteta, što je za četiri miliona više nego u prošloj godini. Za sada su najatraktivniji odsjeci zaštite na radu i zaštite od požara te softverski inženjering na Politehničkom fakultetu, koji ima ukupno 670 studenata i najbrojniji je na zeničkom univerzitetu. Kako ponukati mlade ljude da studiraju, ostanu u BiH te kako poboljšati nastavu, za Radio Federacije govori rektor Univerziteta u Zenici prof dr Jusuf Duraković.
Ono što je veoma bitno, mi moramo raditi na pojačanju kvaliteta nastavnog procesa i da pokušamo otvarati studijske programe za one profile za koje, kada djeca završe taj studijski program, imaju osiguran posao. Danas možemo reći da postoji veliki interes za studijski program medicine, zaštite na radu i zaštite od požara, studijski program softverskog inženjerstva ili recimo studijski program tjelesni odgoj i sport, koji je nov na našem Univerzitetu, naravno, ne zanemarujući ostale programe koju su nam jako bitni za opstanak Univerziteta u Zenici. Činjenica je da tehničke nauke sve manje interesiraju studente i u tom smislu su izvršene izmjene studijskih programa na Mašinskom fakultetu i Metalurškom-tehnološkom fakultetu.
Može li se očekivati u narednom periodu novo prilagođavanje tržištu rada?
Tačno je da se smanjuje interes za studij na tehničkim fakultetima i zato smo na Metalurško-tehnološkom fakultetu uveli program zaštite na radu i zaštite od požara. Nešto slično ćemo raditi i na Mašinskom fakultetu, ali ZDK je orijentiran metalopreradi, pa je logično da djeca koja žele ostati u Bosni i Hercegovini, koja žele imati posao kada završe fakultete, da ipak preferiraju studij na tehničkim fakultetima, kako bi sebi obezbijedili egzistenciju u BiH.
Nedavno ste potpisali ugovore o radu sa 20 asistenata koji su radili na Fakultetima ovog Univerziteta. Da li imate dovoljno stručnih kadrova za sve studijske odsjeke?
Ovo je znatno podmlađivanje nastavnog kadra na Univerzitetu i zahvaljujem se Vladi što je pomogla okončanju procesa zapošljavanja. Sa ovim zapošljavanjem nismo dobili sve potrebne kadrove koje smo tražili, jer nije bilo prijavljenih kandidata na konkursu, ali očekujem nova zapošljavanja u narednom periodu u saradnji sa Vladom ZDK.
Kakva je saradnja sa novimenovanom Vladom, na čelu sa premijerkom Amrom Mehmedić i resornom ministricom Draženkom Subašić, jer je bilo nekih nesuglasica nakon usvajanja Zakona o visokom obrazovanju ZDK?
Ovo je prvi put da je nova Vlada u potpunosti ispoštovala budžetski zahtjev Univerziteta u Zenici i odobrila gotovo četiri miliona KM više od zahtjeva. Oni su nam dali šansu i očekuju rezultate rada. Očekujem da će se i neke odredbe donesenog Zakona o visokom obrazovanju mijenjati, jer nisu usaglašene sa Okvirnim Zakonom o visokom obrazovanju.