Za FR Crnković: Lokacija Trgovska gora politički je odabrana u Hrvatskoj
Razgovarala: Amra Ličina
Mario Crnković, aktivista nevladine organizacije Green team Novi Grad, govori o svim aspektima i opasnostima skladištenja radioaktivnog otpada na granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Građani 13 opština u slivu rijeke Une u strahu su zbog gradnje odlagališta za radioaktivni otpad na Trgovskoj gori u Hrvatskoj. Prema Nacionalnom programu provedbe Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, koji je Vlada Hrvatske donijela krajem 2018. godine, Trgovska gora i kasarna Čerkezovac predviđeni su kao lokacije za dugoročno skladište tog otpada. Tu bi se skladištio nisko i srednje radioaktivni otpad iz nuklearne elektrane Krško u Sloveniji, kao i radioaktivni otpad nastao na području Hrvatske. Bosanskohercegovačke vlasti, a posebno ekološki aktivisti, protive se otvaranju centra za zbrinjavanje ovog otpada, jer smatraju da bi on mogao ugroziti život i zdravlje ljudi u slivu rijeke Une. Lokacija za skladištenje udaljena je oko 800 metara zračne linije od granice Bosne i Hercegovine, odnosno jedan kilometar od vodozahvata opštine Novi Grad, u entitetu Republika Srpska, iz kojeg vodu pije 15.000 ljudi. Stanovnici 13 opština u opasnosti su od zračenja i trovanja, u tom dijelu sjeverozapadne Bosne i Hercegovine živi blizu blizu 250.000 ljudi.
Predsjedavajući Koordinacionog tijela i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio je nedavno da će sve institucije u Bosni i Hercegovini uložiti dodatne napore da na adekvatan način bude riješeno pitanje Trgovske gore, te da je zdravlje svakog čovjeka veoma značajno i važno, kao i očuvanje životne sredine. Konkretno, šta je dosad Koordinaciono tijelo učinilo?
„Evidentno je da u posljednje vrijeme imamo određene iskorake kad je riječ o Trgovskoj gori, međutim, ono što stvarno jeste problem to je što Bosna i Hercegovina i dalje nema jasno definisane pravne korake. Više od godinu dana je prošlo, a pravni tim nije završio svoj posao. Kao država trebali bismo biti u pripremama tužbi prema Hrvatskoj, s obzirom na to da Hrvatska ne namjerava da odustane od svoje namjere, a evidentno je da diplomatija nije završila svoj posao. Raduje me izjava gospodina Košarca i Koordinacionog tijela da će biti obezbijeđena tri miliona maraka za slučaj Trgovska gora. Ali, radovat ćemo se onda kada ta sredstva budu operativna. Konkretnije govoreći, obećali su po milion sa nivoa entiteta i milion sa državnog nivoa. Opet, veoma je važan način na koji će biti utrošena ta sredstva, s obzirom na to da sada dolazimo do momenta konkretizacije svih tih stvari o kojima se toliko pričalo na nivou države. Vidjet ćemo kako će sve to ići. Ono što mogu obećati kao građanin i ono na čemu ćemo definitivno insistirati, to je da transparentnost utroška tih sredstava, bez obzira na to što su ta sredstva namijenjena za odbranu prava građana. Utrošak tih sredstava mora biti transparentan. Moraju se provoditi sve procedure i naravno da vidimo ko je za šta plaćen i ko je šta konkretno uradio da bi građani mogli biti mirni, ali da bi mogli zahtijevati i dodatne radnje tamo gdje se ne radi na pravi način.“
Ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da je na sastanku o problemu izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori dogovoreno da će do kraja marta pravni tim uraditi mapu pravnog puta sa ciljem zaštite oko 200.000 stanovnika u 13 opština u slivu rijeke Une?
Bosna i Hercegovina će kroz naredne tri godine izdvojiti tri miliona maraka, a u isto vrijeme samo za ovu godinu Hrvatska će uložiti više od milion i po KM samo za PR!
„Mi stvarno ne možemo biti zadovoljni radom pravnog tima! Nije moguće napraviti u tom periodu pravni put Bosne i Hercegovine, nije moguće napraviti najobičniju strategiju koja definiše načine odbrane građana. Meni stvarno nije jasno kako je to nešto tako moguće, ali uredu. Situacija je takva kakva jeste, pomirit ćemo se s tim da moramo čekati polovinu marta. I sama gospođa Golić i više nadležnih iz te oblasti jasno su izražavali svoje nezadovoljstvo radom tog pravnog tima, ali neka bude to polovina marta. Sačekat ćemo tih mjesec dana, ali mislim da je stvarno krajnje vrijeme da se preduzmu konkretnu koraci. Sama odbrana Trgovske gore ne može se posmatrati samo kroz rad eksperata koji će odraditi stručna istraživanja na terenu. Ne može se gledati ni samo kroz pravni kontekst. Naravno da je važno pripremiti pravnu argumentaciju da bi Bosna i Hercegovina na pravi, pravni način mogla braniti interese građana pred međunarodnim sudovima, ali opet ostaje nam taj diplomatski dio. Jako je važno da se diplomatija Bosne i Hercegovine na pravi način zalaže za interese svoje države i građana, jer se mi građani jednostavno osjećamo kao da smo prepušteni sami sebi. Pozdravljamo sve napore koji se čine u posljednje vrijeme, ali stvarno ova tema traje dvadeset godina. Kroz neke naredne dvije godine imat ćemo ozbiljne probleme, jer kroz te dvije godine Hrvatska finalizuje svoju ideju ili ćemo biti definitivno odbranjeni od svega ovoga ili ćemo imati odlagalište radioaktivnog i drugog opasnog otpada uz samu rijeku Unu na granici Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Još nešto bitno moram dodati. Bosna i Hercegovina će kroz naredne tri godine izdvojiti tri miliona maraka, barem su takve najave. A u isto vrijeme samo za ovu godinu Hrvatska će uložiti preko milion i po KM samo za PR! Znači, Bosna i Hercegovina tri miliona za konkretne radnje, pravne, ekspertske, istraživanje na terenu, znači za sve, a Hrvatska milion i po KM samo za PR. Tako da mogu reći da je to dobar omjer i pokazatelj napora i ulaganja u ovu temu.“
Prije pet-šest dana na sastanku u Sarajevu odlučeno je da će Ministarstvo vanjskih poslova u Vijeću ministara BiH narednih dana diplomatskim notama obavijestiti Hrvatsku da želi da eksperti iz BiH zajedno s hrvatskim rade na ispitivanju tla Trgovske gore gdje je u planu izgradnja odlagališta. Da li je moguće da do sada nisu postojale ovakve diplomatske aktivnosti?
Ne postoje nikakve diplomatske aktivnosti Bosne i Hercegovine koje se tiču odlagališta na Trgovskoj gori. Do sad nije poslana nijedna protestna nota Hrvatskoj!
„Meni je kao građaninu neshvatljivo da Bosna i Hercegovina do sada Hrvatskoj nije poslala nijednu takvu notu! Dvije stvari su morale još davno biti urađene, a to je diplomatska nota da Bosna i Hercegovina ne prihvata Trgovsku goru kao lokaciju koja je direktno na njenoj granici. I toliko se pričalo o prisustvu naših eksperata istražnim radovima i svim istražnim radovima koje Hrvatska radi da se tek sad dolazi do toga da Bosna i Hercegovina još uvijek nije poslala tu diplomatsku notu. U jednu ruku mi je nevjerojatno, u drugu sam tužan zašto se stvari tako dešavaju, tako tromo. Jer mi vremena za gubljenje stvarno nemamo. Odavno smo potrošili bonus vrijeme koje smo imali.“
Navodno, hrvatske vlasti provode sve aktivnosti, vrše istražne radnje i raspisuju određene javne pozive kako bi izabrali licenciranu kuću koja će izraditi studiju o utjecaju na životnu sredinu. Zar sve to nije trebalo prije uraditi s obzirom na to da je već prije skoro četiri godine donesena odluka da odlagalište nuklearnog otpada bude upravo Trgovska gora?
Zvanični dokumenti Hrvatske govore o političkom izbacivanju dvije lokacije da bi bila donesena politička odluka da Trgovska gora bude odabrana
„Mi svi moramo biti svjesni jedne informacije, a to je da je lokacija Trgovska gora politički odabrana u Hrvatskoj. Čak i njihovi zvanični dokumenti govore o izbacivanju dvije lokacije da bi političkom odlukom bila odabrana Trgovska gora. Stvarno uznemiruje sve građane sama ta pomisao da neko s radioaktivnim otpadima gleda taj politički aspekt, a da je struka gurnuta u drugi plan, tako da praktično – odabrali su lokaciju, a onda nakon toga, struka treba potvrditi mišljenje politike. A šta struci preostaje nego da utvrdi činjenično stanje, manje ili više objektivno i onda na kraju krajeva dolazimo u situaciju gdje je Hrvatska već rekla da nema drugih lokacija i kakva god lokacija da bude i šta god da njihovi stručnjaci kažu, nalazi njihove struke će biti takvi: sve je uredu, moramo uraditi takav objekat da na takvom terenu ne radi negativan utjecaj na životnu sredinu. Činjenica je da kakvi god rezultati istraživanja na Trgovskoj gori bili, Hrvatska će dalje nastaviti i sa svojim planovima i aktivnostima. Februar je 2022. godine, nisam vidovit, ali to je nešto što svi vidimo. Moramo hitno krenuti u pripremu tužbe, jer jedino tužba i jaka diplomatska aktivnost, uz ojačavanje stručne argumentacije, može nam donijeti odbranu građana sjeverozapadne Bosne i Hercegovine. Sve drugo, paušalne radnje, tromo postupanje - nikakvo dobro nam neće donijeti.“
Šta dalje, kako dalje?
Bilo koje gubljenje vremena, nama se obija o glavu
„Ako se desi to odlagalište, onda stvarno imamo problem! Sociološki gledano, još kad krenemo razmišljati šta će se desiti narednim generacijama, to izaziva glavobolju. Treba da se odmaknemo od demagogije i posvetimo konkretnim stvarima. Prije svega, ta obećana tri miliona moraju što prije biti operativna. Mi smo formirali Park prirode Una i navodno u tom dijelu Une imamo 39 vrsta ribe. Ali mi ne znamo to. Znate li kako znamo da imamo 39 vrsta ribe? Na osnovu svjedočenja ribolovaca i rezultata istraživanja, čini mi se, iz 1974. godine. Koliko stvari se moglo promijeniti za sve ove godine? Previše smo tromi i previše aljkavi. Trebaju nam istraživanja koja će potvrditi stručnu argumentaciju. I postupanje po jasno definisanim pravnim koracima, jer nije jednostavno podnijet tužbu - komšija protiv komšije, a kamoli država protiv države. To je proces koji zahtijeva i vrijeme i sredstva. Bilo koje gubljenje vremena, obija nam se o glavu.