Razgovarala: Dubravka Piplica

Postoji dosta AT kompanija u BiH koje širom svijeta razvijaju i prodaju rješenja zasnovana na vještačkoj inteligenciji.

Za FR: Almir Badnjević

Sredinom 20. vijeka počeo je razvoj umjetne inteligencije. Mnogi naučnici i istraživači počeli su razvijati različite pristupe za stvaranje mašina koje bi mogli izvoditi zadatke koji su tipično povezani s inteligentnim ljudskim ponašanjem, kao što su prepoznavanje slika, obrada prirodnog jezika i rješavanje problema.  Njemački fotograf prijavio je svoju fotografiju na takmičenju Svjetske fotografske organizacije i osvojio glavnu nagradu u kreativnoj kategoriji. No, nagradu nije prihvatio. Fotograf Boris Eldagsen odlučio je odbiti nagradu za fotografiju "Električar", koju je dobio na dodjeli Sonijeve svjetske nagrade za fotografiju. Kako je objasnio, samo je želio testirati jesu li takmičenja spremna za fotografije generirane umjetnom inteligencijom. Dobio je odgovor da nisu. O umjetnoj inteligenciji, pozitivnim i negativnim posljedicama, Dubravka Piplica razgovarala  je  s Almirom  Badnjevićem iz Bosanske Krupe prvim  bosanskohercegovačkim doktorom nauka iz oblasi bioinžinjeringa.

Trebamo li razviti neljudske umove koji bi nas na kraju mogli brojčano nadmašiti, nadmudriti, učiniti zastarjelima i zamijeniti?

Razvojem  kompletnih  digitanih  vještina i tehnologija ,kako  hardverske tako i softerske mi težimo tome da  smo  svakodnevno opterečeni  raznoraznim informacijama i podatcima od kojih  nam vjervotno 90 %  nisu  potrebne. Da bi  čovjek mogao  da obradi  ono  što  mu je zaista korisno , sam  kao čovjek   jako teško može  to  da uradi  zato   je  bitno  da koristite  različitu  vrstu pomagala.  A  to je  umjetna inteligencija.

Do  sada ste imali  priliku  da  s nekim sjedite  i ragovarate o  nekoj temi i nakon par minuta otvorite  neke od drušvenih mreža pojaviće vam se reklame koje upravo govore o čemu ste pričali prije par minuta. Vi ustvari svaki put prilikom instalacije svake aplikacije odobravate da se prihvata zvučnik,  vaša kamera itd. i odobrili ste na tja način  da se prikupljaju određeni podaci, naveo je Almir Badnjević prvi bosanskohercegovački doktor  nauka iz oblasi bioinžinjeringa.
Može li se umjetna inteligencija zbilja oteti kontroli?

Ukoliko su  namjere iskrene i dobre  koji ih razvijaju  ne bi trebao biti  neki problem mada postoji opasnost.

Gdje je Bosna i Hercegovina kada je riječ o ovoj oblasti?

Mogu pohvaliti  Bosnu i Hercegovinu. Postoji dosta AT kompanija u BiH koje razvijaju i prodaju rješenja širom svjeta  iz oblasti koje koriste , kako  harvedska tako i softverska rješenja zasnovana na vještačkoj inteligenciji.

 

Michael Murphy Dan državnosti Bosne i Hercegovine
0 25.11.2024 19:07
Davor Ivo Stier BiH
0 25.11.2024 19:06
Dan državnosti BiH Dan državnosti Dan državnosti Bosne i Hercegovine
0 25.11.2024 16:56