WHO traži poštenu podjelu vakcina
(Izvor: Fena)

WHO traži poštenu podjelu vakcina

Čelnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u srijedu je, obilježavajući prvu godišnjicu otkako je Kina izvijestila o prvim slučajevima novog koronavirusa, zatražio od zemalja da osiguraju da vakcine budu dostupne građanima svuda, a ne samo u bogatim zemljama.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO, apelovao je da se prukupi četiri milijarde dolara za kupovinu vakcina za COVID-11 radi distribucije u siromašnijim zemljama putem mehanizma za nabavku vakcina, COVAX.

- To je izazov koji moramo istaknuti u Novoj godini – izjavio je Tedros u video poruci objavljenoj dan prije godišnjice kineskog izvještavanja o prvim slučajevima upale pluća nepoznatog porijekla UN-ovoj agenciji za javno zdravstvo.        

- Vakcine pružaju veliku nadu u okretanje trendova pandemije. Kako bismo zaštitili svijet, mi, međutim, moramo osigurati da svi ljudi koji su u riziku bilo gdje – ne samo u zemljama koje mogu priuštiti vakcine – budu cijepljeni – kazao je.

Također je tražio od zemalja da se bore protiv teorija zavjere i napada na nauku.

- Izbor je jednostavan. Svijet može preći posljednje milje ove krize zajednički, pomažući jedni drugima tim putem, od pravedne diobe vakcina do nuđenja tačnih savjeta, saosjećanja i brige koja nam je potrebna - kazao je Tedros, prenosi Reuters.

Potrebno je izvršiti sekvenciranje genoma koronavirusa u Africi

Ured Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Afriku pozvao je u srijedu afričke zemlje da intenziviraju nadzor zbog pojavljivanja novog soja koronavirusa.

U saopćenju se navodi da bi afričke zemlje također trebale provesti analize sekvenciranja genoma kako bi otkrile nove mutacije i tako dale svoj doprinos u suzbijanju pandemije.

WHO i Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti (Africa CDC) pokrenuli su u septembru mrežu laboratorija za sekvenciranje genoma koronavirusa u Africi.

Iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Afriku naveli su da su se pojavile nove verzije virusa u momentima kada raste broj zaraženih u 47 zemalja afričke regije, skoro dostigavši vrhunac zabilježen u julu, prenosi Anadolu Agency (AA).

U Južnoafričkoj Republici je nedavno otkriven novi soj koronavirusa koji se, prema WHO, lakše prenosi i vjerovatno je jedan od razloga trenutnog porasta slučajeva zaraze u toj zemlji.

Nigerija također provodi analize o novoj verziji virusa identifikovanoj u uzorcima prikupljenim u avgustu i oktobru.

Dr. Matshidiso Moeti, regionalna direktorica WHO-a za Afriku, istakla je da je pojavljivanje novih varijanti COVID-19 postala česta pojava.

“Međutim, varijante koje imaju veću brzinu prenosa ili potencijalno povećanu patogenost su vrlo zabrinjavajuće. U toku su ključne analize kako bi se sveobuhvatno utvrdilo ponašanje novog mutirajućeg virusa i u skladu s tim osmislio odgovor“, rekla je Moeti.

Istakla je da je vrlo važno da se građani i dalje pridržavaju epidemioloških mjera.

"Iako su nadzor i otkrivanje virusa kritične komponente odgovora na pandemiju, mjere javnog zdravlja poput pranja ruku, fizičke distance i nošenja maski i dalje ostaju ključni za sprečavanje širenja infekcije", kazala je Moeti.

Naglasila je kako su trenutne mjere prevencije efektivne čak i protiv novih varijanti koronavirusa.

U proteklih 28 dana Alžir, Bocvana, Burkina Faso, Demokratska Republika Kongo, Etiopija, Kenija, Namibija, Nigerija, Južnoafrička Republika i Uganda registrovali su najveći broj novih slučajeva koronavirusa, što čini oko 90 posto svih slučajeva zaraze na tom kontinentu.

Prema podacima Afričkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (Africa CDC), od početka pandemije na afričkom kontinentu je zabilježeno skoro 2,7 miliona slučajeva COVID-19, od kojih je umrlo više od 64.000, a oporavilo se više od 2,2 miliona.

federalna.ba/Fena

WHO SZO koronavirus