Washington vraća 17.000 opljačkanih artefakata
SAD vratiće više od 17.000 drevnih artefakata opljačkanih i prokrijumčarenih iz Iraka nakon američke invazije 2003. godine, uključujući glinenu pločicu sa dijelovima čuvenog "Epa o Gilgamešu" staru 3.500 godina.
Desetine hiljada artefakata i drugih predmeta različite starine nestalo je nakon invazije na Irak 2003. godine kada je zbačen predsjednik Sadam Husein.
Još mnogo više predmeta su prokrijumčarili ili uništili pripadnici "Islamske države", koja je u periodu od 2014. do 2017. godine držala jednu trećinu Iraka.
Američke vlasti koje rade na vraćanju artefakata nedavno su postigle dogovor sa Bagdadom da vrate predmete oduzete od trgovaca i muzeja u SAD, saopštila su iračka ministarstva kulture i spoljnih poslova.
"Američka Vlada zaplijenila je neke od predmeta i poslala ih u iračku Ambasadu. Tablica sa dijelovima `Epa o Gilgamešu`, koja je veoma značajna, biće vraćena Iraku u narednih mjesec dana nakon okončanja pravne procedure", rekao je ministar kulture Hasan Nadim novinarima.
Američke vlasti zaplijenile su tablicu sa dijelovima "Epa o Gilgamešu" 2019. godine nakon što je prokrijumčaren i prodat na aukciji dileru u Oklahomi i izložen u muzeju u Washingtonu, saopštilo je Ministarstvo pravde SAD.
Sud je naložio vraćanje ovog predmeta prošlog mjeseca.
Trgovac u SAD kupio je ovu glinenu tablicu od trgovca u Londonu 2003. godine.
"Ep o Gilgamešu" je sumerska priča stara oko 3.500 godina i smatra se jednim od prvih književnih djela u historiji.
Iračko drevno blago praktično je desetkovano sukobima, uništenjem i pljačkom posebno od 2003. godine. Hiljade artefkata i dalje se vodi kao nestalo.
federalna.ba/Srna