Vujanović: Zaštita životnog standarda dominantno ugrožena cijenom namirnica
Kako stati u kraj divljanju cijena osnovnih životnih namirnica i da li ima osnove za povećanje cijena, pitanja su na koja smo mnogo puta kroz ovu emisiju tražili odgovore. Ombudsmani za zaštitu potrošača kažu da osnove nema, iz Udruženja poslodavaca tvrde suprotno. Potrošačka korpa iznosi više od 2 hiljade maraka, a građani žive na kredit za tekući život.
Tim povodom gost Federacije danas bio je federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović.
Na pitanje ima li osnove za povećanje osnovnih životnih namirnica u Bih, kaže: "Svi aspekti koje je donijela pandemija, počev od toga da u 2020. godini najveći autoriteti svijeta ekonomije na ekonomskom forumu u Davosu nisu među 20 potencijalnih rizika za globalnu svjetsku ekonomiju spomenuli pandemiju, odnosno zarazu svjetskih razmjera. I najoptimističniji ljudi koji su pretpostavili da bi se u mjesecima to moglo okončati prešli su u neka pesimistička razmišljanja koja su se nažalost obistinila. Ti negativni aspekti pandemije su vidljivi u svakom pogledu. Glavna zadaća resornog Ministarstva i Vlade FBiH u ovom pogledu je snabdjevenost tržišta i raspoloživost svih, naročito elementarnih životnih namirnica na tržištu i zaštita životnog standarda. Raspoloživost namirnica je tu, tržište funkcionira, međutim zaštita životnog standarda je dominantno ugrožena cijenom tih raspoloživih roba. Mi smo dominantno oslonjeni na uvoz, to je naš modus vivendi, način egzistencije. Međutim, zbog pandemije i situacije na globalnom tržištu situacija je takva kakva jeste."
Ističe da je Vlada FBiH na početku pandemije odmah reagovala proglašenjem prirodnog stanja nesreće.
"Tada su se desile neviđene anomalije što se tiče cijena energenata, dominantno naftnih derivata jer se desio globalni lockdown. Potražnja za naftnim derivatima je kolabirala i burze su reagirale na način kako su reagirale. I tad je negdje cijena bila oko 15 dolara po barelu. Cijena je dostigla rekordan nivo prošle sedmice, 70 dolara po barelu i ove sedmice više od četiri puta je porasla. Mi te cijene uvijek pratimo."
Kaže da je ograničavanje cijena radnja koja pretpostavlja refleksije dešavanja na tržištu i raspoloživost istih roba.
"Za uvozne robe Vlada Federacije ne može da ograničava cijene. Trendovi nisu optimistični, ali nadati je se nekoj afirmativnoj reakciji."
O domaćoj proizvodnji Vujanović kaže da je Vlada FBiH u prošloj sedmici donijela odluku o podsticajima za poljoprivredu za 2021. godinu, okvirno 87 miliona KM.
"To je direktna finansijska pomoć jačanju i stabilizaciji poljoprivredi, odnosno većoj konkurentnosti, kako na domaćem tako i na stranom tržištu. Ali problem s kojim se susreće poljoprivreda, rast cijena dominantno repromaterijala i sirovina, je vidljiv i kroz pileće meso, prvenstveno pileći file. Glavni glavnih resursa je porasla i proizvođači su bili prinuđeni da podignu cijene piletine."
O nesupjelim pokušajima Vlade FBiH da kupi vakcine za građane, kaže da proizvođači uglavnom zahtijevaju da pregovaraju sa državnim nivoom.
federalna.ba