Vranj: Temperatura oko predmeta Crna kravata 2 je uzavrela, pred tužilačkim timom težak posao

Pred policijom, tužilaštvom i sudom nema i ne smije biti nedodirljivih. Temperatura oko predmeta Crna kravata 2 je uzavrela, a pred tužilačkim timom je vraški težak posao, kaže u intervjuu za Mrežu nakon višegodišnje medijske izolacije Edin Vranj, bivši načelnik Sektora kriminalističke policije u FMUP.

Vranj kaže da prisustvo EUROPOL-a i FBI-ja indicira da će ovaj predmet biti doveden do kraja. On govori i o SKY aplikaciji, sigurnosnoj situaciji i specijalnom ratu političara iz RS-a protiv države BiH.

Govoreći o činjenici da se u BiH, osim kriminalnih osoba, hapse i policajci, inspektori, advokati, tužioci i sudije, kaže da u demokratskim državama pred policijom, tužilaštvom i sudom nema i ne smije biti nedodirljivih. Da bi se taj pravni ideal ostvario, morate u strukturama policije i pravosuđa imati odvažne, stručne i čestite ljude, pojašnjava Vranj.

„To što mi u BiH s vremena na vrijeme imamo neka hapšenja visokih dužnosnika, ne znači da smo mi ostvarili taj ideal, ali može da indicira da se krećemo u tom pravcu, što i Evropa očekuje od nas. S druge strane to možda može indicirati i da nam kadrovska politika u tim segmentima posljednjih 30-ak godina nije baš bila odgovarajuća“, kaže Vranj.

U tom kontekstu dodaje:

„Penetrirali su određeni kadrovi, da li pod utjecajem politike, da li pod utjecajem određenog kriminalnog lobija, koji ne zaslužuju da budu u takvim strukturama. Toga ima u tim sektorima i to je nešto s čim će se ova država, prije ili kasnije, morati suočiti – da se iz takvih agencija čiste redovi iznutra, na pošten, nepristrasan i stručan način“.

Dalje je kazao da je 'tačno je da su u akciji Crna kravata 2 uhapšene moje bivše kolege i da su bili u pritvoru, ali je tačno i da su nakon toga pušteni'.

„Ne znači da je predmet završen, za njih on može biti završen onog trenutka kada se donese naredba o neprovođenju istrage. Nisam čuo da je takva naredba donesena, što znači da će oni vjerovatno i dalje biti u fokusu istrage tužilaštva. Zašto se to interpretira drugačije – to možemo pretpostaviti. Poznajem te ljude, i aktuelnog direktora FUP-a i komandanta Specijalne policijske jedinice. Za direktora – da ga se dovede u neku užu vezu s narkokartelom, nama koji ga poznajemo, nema baš logike, međutim, za pretpostaviti je da njega tužilaštvo traži u nekoj drugoj kažnjivoj zoni u vezi s vremenom kada je on bio šef Jedinice za profesionalne standarde i kada je istraživao pojavu da pripadnici FUP-a osiguravaju vođe narkokartela Tito i Dino, te i zbog načina vođenja postupka u vezi s nabavkom uniformi“, objašnjava on.

Upitan kako gleda na svečani doček pripadnika FUP-a koji su pušteni na slobodu nakon hapšenja u akciji 'Crna kravata 2', a koji je organizirao ministar Ramo Isak, odgovara da su 'reakcija Ambasade SAD-a i komentari najšire javnosti u BiH pokazali da to nije bilo nimalo mudro'.

Osvrnuo se i na politički pritisak u ovom predmetu.

„Ministar Elmedin Konaković je vrlo eksplicitno nekoliko puta kazao da ovdje ne smije biti bilo kakvog političkog pritiska. Potom smo vidjeli da su se oglasili VSTV i Tužilaštvo BiH. Čak je Tužilaštvo BiH kazalo da ih nikakav pritisak, pa taman on bio i tzv. 'meki pritisak', neće omesti u daljim istražnim aktivnostima. Očito je temperatura oko tog predmeta uzavrela, dolazi do polarizacije u gledanju na taj predmet, najmudrije je pustiti da Tužilaštvo profesionalno, temeljito, bez ikakvog pritiska sa strane, dovede ovu stvar do kraja. Potpuno sam siguran da je pred tužilačkim timom vraški težak posao koji će im odnijeti dosta radnih sati“.

Dalje navodi, da čim imate participaciju međunarodnih policijskih aktera – EUROPOL-a i FBI-ja – to zorno govori da je ovo veoma kompleksan predmet, te da je narkokartel Tito i Dino navukao pažnju na sebe.

„Njihova participacija može da indicira da će ovaj predmet vjerovatno biti doveden do samog kraja“, smatra Vranj.

Osvrćući se na sigurnosnu situaciju u BiH, istakao je 'ne mogu biti ravnodušan na ovo razvlačenje pameti koje nam se sistemski dešava'.

„Ljut sam što smo došli u ovakvu situaciju - da 30 godina nakon Dejtona, u BiH nismo izgradili sigurnosne i pravne institucije, Oružane snage, da ih toliko osnažimo da niko i ne pomišlja da ugrožava suverenitet i teritorijalni integritet ove zemlje. Nažalost, danas plaćamo cijenu zbog takvog nemara, neznanja i loše kadrovske politike. Sad se jedino uzdamo u međunarodne aktere“.

Pojasnio je i šta bi bio odgovor kad bi Milorad Dodik naredio da policijske snage RS-a stave punktove na entitetskoj liniji.

„Najpozvaniji da prvi odreaguju su pripadnici EUFOR-a. Moraju i naši državni organi, od policijskih, pa na koncu i od Oružanih snaga, biti spremni da urade posao i naprave odgovor. Zato bi bilo dobro da budemo pribrani, da se ništa ne radi solo i ishitreno, već da državni organi budu spremni na brz odgovor“.

Iznio je i svoje mišljenje o specijalnom ratu protiv BiH.

„U posljednje vrijeme pričamo o hibridnom djelovanju, koje je sigurno na sceni. Zato se svi moramo pripremati da prepoznajemo te stvari koje se tiču neprijateljske djelatnosti prema ovoj zemlji. Moramo da otvorimo oči i da ne spavamo. Oni u RS-u znaju šta su planirali i šta hoće uraditi. Moramo učiniti sve da održimo mir“, zaključio je Vranj.

federalna.ba

Mreža Edin Vranj
Mreža
0 19.11.2024 22:15
Mreža
0 19.11.2024 22:10
Mostar Mreža
0 19.11.2024 22:03
litij Majevica Mreža
0 19.11.2024 21:55
BPK BPK Goražde Mreža Goražde
0 12.11.2024 21:43