Vranić: Vakcina bi trebala biti obavezna

Sa novim ministrom zdravstva u Kantonu Sarajevo Harisom Vranićem, u Federaciji danas smo razgovarali o prioritetima njegovog mandata, putu pacijenta, vakcinaciji, ali i smjeni i imenovanju novog Kriznog štaba Kantona Sarajevo.

"Prvi potezi će svakako biti nastavak borbe protiv covida, mislimo reorganizirati postojeći Krizni štab, u skladu sa zakonskim odredbama", kazao je ministar Vranić.

Navodi da je ostavka postojećeg Kriznog štaba usvojena i da će u  narednih nekoliko dana biti u toku formiranje novog.

Ministar kaže kako se koronavirus pokazao kao veoma čudan i otporan na epidemiološke mjere, pogotovo razvojem ekonomije, jer se mjere moraju uskladiti da ne bi došlo do pada opšteg standarda i zaustavljanja proizvodnje, postavljaju se takozvane epidemiološko-ekonomske mjere: "Slijedimo upute Kriznog štaba FBiH i za sada nemamo namjeru pojačavati već postojeće mjere. Mislimo da treba pojačati upoznavanje građana sa razlozima ovih mjera i dobrobiti njihovog pridržavanja."

Pad broja oboljelih u KS-u

U Kantonu Sarajevo dolazi do blagog pada krivulje, što se osjeti po broju bolesnika u covid odjeljenjima Opće bolnice i KCUS-a, a dolaskom vakcine očekuje se i da bi se agonija sa epidemijom mogla privesti kraju.

"Mislim da je najveći razlog zbog kojeg je došlo do pada broja oboljelih disciplina građana i njihovo pridržavanje mjera, držanje distance i nošenje maske. Moram naglasiti i da je zdravstveni sektor, pogotovo podjela Opće bolnice i KCUS-a u tretiranju pacijenata, dalo rezultat", ističe ministar Vranić.

Kada je riječ o vakcinama, Vranić ističe da bi mogla nastati ogromna šteta jer BiH još nije dobila vakcinu: "Smatram da je vakcina jedna od najvažnijih mjera, kroz historiju je spasila čovječanstvo i nedostatak vakcine bi samo produžio našu agoniju".

Niko nema pravo da ugrožava drugoga

O teorijama zavjere i onima koji su protiv vakcinacije, ministar kaže da mu je to potpuno nerazumno, te da je svjetski trend nevakcinacije u potpunosti neutemeljen.

"Svako ima pravo da se ne vakciniše, ali niko ne smije ugrožavati drugoga. Ako ugrožavate sebe, to je dozvoljeno, ali ne smijete ugrožavati drugoga. Sloboda o prihvatanju ili ne vakcine, pogotovo kod djece, meni je potpuno nerazumljiva", upozorava ministar Vranić.

Na pitanje da li bi vakcina trebala biti obavezna, ministar kaže da ne postoje mehanizmi pomoću kojih bi se to moglo kontrolisati: "U drugim zemljama vidim da uslovljavaju roditelje da djeca neće moći biti upisana u školu ili vrtić ukoliko ne donesu potvrdu o vakcinisanju. Ne znam postoji li takva mogućnost i volja na federalnom nivou, ali mislim da bi to bilo jako dobro i efikasno". 

Put pacijenta ne postoji

"Domovi zdravlja se moraju temeljito reorganizirati, na sadašnji način ne mogu raditi, a u to se mora uključiti i lokalna zajednica. Ogroman je broj kadra koji nije dobro raspoređen", navodi ministar. 

Kada je riječ o putu pacijenta, Vranić kaže da svi imamo pravo na liječenje, te da je put pacijenta politički izmišljena kategorija. 

federalna.ba

Haris Vranić ministar zdravstva KS Federacija danas
Federacija danas
0 20.09.2024 17:50
Federacija danas
0 19.09.2024 18:03
Federacija danas
0 18.09.2024 18:03
Federacija danas
0 17.09.2024 17:48
Federacija danas
0 16.09.2024 17:50
Federacija danas
0 13.09.2024 17:42