Vranić: Epidemija mora oslabiti, vakcinacijom smo je još više usporili

O tome da li će punktovi i domovi zdravlja biti uključeni u organizaciju imunizacije u Kantonu Sarajevo te jesmo li spremni za četvrti val i kako potaći građane da se vakcinišu – za Dnevnik 3 je govorio Haris Vranić, ministar zdravstva Kantona Sarajevo.

Govreći o naredbi Vlade Federacije - da se otvore vakcinalni punktovi - ministar zdravstva KS-a Haris Vranić je podsjetio da su i prije Vladine preporuke počeli projekt otvorenih vrata. Naveo je da i da je poslao upit načelnicima općina u KS-u da putem mjesnih zajednica anketiraju stanovništvo koliko je zainteresovano za vakcinaciju - gdje zainteresovanost bude veća, tamo će ići mobilni timovi: "To ne znači da u budućnosti nećemo imati neke vakcinalne punktove po općinama".

Što se tiče broja vakcinisanih, KS ne stoji loše - prvu dozu je primilo oko 142 ili 143 hiljade ljudi, a 56 hiljada drugu, od 430 hiljada stanovnika KS-a. Globalna kampanja je zakazala, vakcina nije zakonski obavezna. I susjedne zemlje imaju lošu statistiku iako su na vrijeme nabavili vakcine. Kupljeni Sinofarm će u ponedjeljak ili u utorak stići u Sarajevo: "Ja sam se žalio da promociju nije uradio Zavod za javno zdravstvo. Bila je malo i teška komunikacija. Na Skupštini sam pozvao i zastupnike da se uključe - ima među njima i doktora i mlađih...", kazao je Vranić i istakao da je sada već kasno za promociju.

Što se tiče stimulacija za vakcinisanje, kazao je da u susjednim zemljama, a i globalno, nisu dale rezultat - čini se da su antivakseri imali veći utjecaj.

Sve vakcine su provjerene i sve su sigurne - neke su imale veću efikasnost, neke manju. I AstraZeneca je provjeren, dokazana, preko 16 miliona Britanaca ju je primilo i samo je oko 90 slučajeva sa komplikacijama teže prirode, naveo je Vranić: "Da li je bio farmaceutski rat? Sigurno je bio zato što AstraZeneca nije htjela da zarađuje na tome. Kasnije su podigli cijenu i onda je splasnuo taj medijski pritisak da je loš kvalitet AstraZenece".

O tome šta sa vakcinama, kazao je kako će ih nakon izvjesnog perioda prestati primati: "Još nismo dobili očekivane količine - stiže Sinofarm, stigla je AstraZeneca, u najavi je Pfizer. To ćemo primiti i uskladištiti - i pokušati animirati stanovništvo. To ćemo držati dokle je njihov rok uopotrebe, a onda će vidjeti šta ćemo".

"U KS-u imamo one za koje znamo da su se vakcinisali, ima masa ljudi vakcinisanih izvan BiH, prevenstveno u Srbiji, i koji se nisu prijavili - takvih je 16 hiljada. To znači da imamo oko 160 hiljada, a siguran sam da je bilo tri puta više od ovih 16 hiljada vakcinisanih u BiH. Tako dolazimo do nekih 200 hiljada vakcinisanih, a zaboravljamo 60 hiljada koji su prebolovali koronavirus, koji imaju imunitet. Blizu smo 50 posto imuniziranih, treba nam još 20 posto da postignemo zadovoljavajuću cifru za kolektivni imunitet", istakao je Vranić.

U trećem valu smo pokazali da je zdravstveni sistem spreman, kazao je Vranić: "Nikoga nismo imali vakcinisanog. Zdravstveni sistem je bio na ivici izdržljivosti. Ne očekujem da će četvrti val doći u takvom obimu - to je moje mišljenje, ne mora biti ispravno. Dvije godine traje epidemija i ona prirodnim putem mora slabiti, a vakcinacijom smo je još više usporili".

federalna.ba

Haris Vranić Dnevnik 3
Dnevnik 3
0 15.11.2024 23:09
Dnevnik FTV Dnevnik 3
0 14.11.2024 22:37
Dnevnik 3 Dnevnik FTV
0 13.11.2024 22:52
Dnevnik 3
0 12.11.2024 22:40
Dnevnik 3
0 12.11.2024 07:59
Dnevnik FTV Dnevnik 3
0 09.11.2024 09:18