Vodik kao energent budućnosti u našoj zemlji
O vodiku kao energentu budućnosti u našoj zemlji govorilo se na konferenciji koju je organizirala Vanjskotrgovinska komora BiH. Prikazane su i mogućnosti inovacija u održivom korištenju obnovljivih izvora energije.
I naša bi zemlja morala ispuniti zadatke koje je Europska komisija predstavila u projektu „Zelena platforma“ - tiče se dekarbonizacije industrije, ali i prometa uvođenjem vodika kao energenta. Zemlje Zapadnog Balkana, čulo se na konferenciji, mogu biti predvodnice u proizvodnji, ali i potrošnji vodika kao energenta.
„Može ponovno proizvoditi električnu energiju, može direktno izgarati u industriji i na sveopći način bi doprinosio dekarbonizaciji. U biti to je jedini gorljivi element koji doprinosi dekarbonizaciji - njegovim gorenjem samo se proizvodi električna energija i čista voda“, kazao je Ivica Jakić,
predsjednik Hrvatske udruge za razvoj i primjenu vodika.
Sukladno standardima Europske unije, dekarbonizaciju bi trebalo završiti do 2050. godine, a tekući vodik bi trebao biti alternativno gorivo. Naša zemlja, naglašeno je, leži na zelenoj energiji jer smo bogati i suncem i vjetrom, ali i otpadom iz kojeg se proizvodi biomasa, na koncu i plin koji pravi tekući vodik. Uporaba vodika u prometu, primjerice, dovela bi do znatnih ušteda.
„Jedno teretno vozilo u BiH opterećeno je sa 3.500 maraka različitih davanja i nameta - barem da uštedimo na cijenama goriva. Naravno, ne zaboravimo ekologiju i našu osviještenost u tom kontekstu, te da smanjimo svaku emisiju CO2 u BiH“, istaknuo je Vjekoslav Vuković, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH.
Premda, kao i obično, država kasni s prilagodbama, gospodarstvenici i akademska zajednica ne sjede skrštenih ruku nego su mnogo brži u inovacijama i primjenama tih tehnologija - poručeno je iz Mostara.
federalna.ba