videoprilog Vladimira Kovačevića (Dnevnik 2)

Vlada RS-a uvodi uvredu i klevetu u Krivični zakonik

Vlada Republike Srpske usvojila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona, kojim se u krivični zakon vraća kleveta. Neće biti zatvorskih kazni, ali hoće velikih novčanih. Medijska zajednica u RS-u se oštro protivi kriminalizaciji klevete, ali zakon ipak ide u skupštinsku proceduru.

Kleveta će, ipak, biti kriminalizovana. Tako je, usvajajući Nacrt zakona o izmjenama i dopunama krivičnog zakonika, odlučila Vlada RS-a. Kao kazna, ipak, nije propisan zatvor, ali jesu ogromne novčane kazne. Tužilaštva će biti ta koja odlučuju hoće li protiv pojedinaca biti sprovođena istraga.

"Uvreda je prvo krivično djelo, a eksplicitno se kaže: Ko uvrijedi drugoga kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 KM. Ako je to učinjeno putem štampe, radija, televizije ili drugih sredstava javnog informisanja, ili na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je uvreda postala dostupna većem broju ljudi, kazniće se sa kaznom od 10.000 do 50.000 KM" precizirao je Miloš Bukejlović, ministar pravde RS-a (SNSD).

Ministar pravde objašnjava da postoji i član isključenja protivpravnosti gdje krivično neće odgovarati onaj ko dokaže da je ono što je objavljeno istina, da je imao osnov da vjeruje da je istina ili da djelo nije učinjeno s ciljem omalovažavanja. Novinari u RS-u su ranije upozoravali na opasnosti koje vraćanje klevete u krivični zakon može da donese.

„S obzirom na iskustva sa sistemom koji djeluje ovdje, plašim se zloupotreba, da sistem zloupotrebljava zakon da ograniči rad novinara koji rade po svim pravilima profesije. Problematično je ko će određivati šta je to istinita informacija“, ističe novinar iz Banjaluke Vladimir Šušak.

U dobru volju predlagača izmjena i dopuna krivičnog zakonika sumnjaju i u opoziciji u RS-u.

„Demokratija u RS-u je itekako ugrožena, naročito u posljednjih desetak godina. Vlast bi najviše voljela kada bi se pojedinci i političke organizacije koje se nalaze u opozicionom polju djelovanja šutjele o svemu i ne iznosile sve te primjedbe koje imaju osnova“, smatra Vukota Govedarica, poslanik SDS-a u NSRS-u.

Ministar pravde RS-a najavio je javnu raspravu prije upućivanja prijedloga izmjena zakona u skupštinsku proceduru. Predstavnici novinarske zajednice i nevladinih organizacija su svoj stav, nedavno, jasno dali do znanja i predsjedniku NSRS-a.

federalna.ba

Vlada RS uvreda i klevete Krivični zakonik
Dan žalosti Vlada RS moska napad
0 23.03.2024 19:18
Vlada RS cijena hljeba
0 29.02.2024 14:44
Saudijski fond Vlada RS
0 09.02.2024 18:22
Vlada RS minimalna plaća minimalna plata minimalac
0 28.01.2024 17:25