videoprilog Maje Popović (Dnevnik 2)

Vlada KS-a iduće sedmice pod hitno treba riješiti svoj status

Najviše zaraženih u lockdown kantonu - sarajevskom. Vlada koja uvodi lockdown, istina ograničeni, iduće sedmice pod hitno treba riješiti svoj status - pitanje legtimnosti. Podsjećamo, Ustavni sud Federacije smatra da je neustavan zakon prema kojem su spojena, ali i razdvojena ministarstva u Kantonu Sarajevo prije imenovanja sadašnje Vlade KS-a. I dok jedni smatraju da je samo Zakon neustavan, drugi tvrde kako se dovodi u pitanje i ustavnost kompletne Vlade KS-a. Nakon ovog vikenda, Vlada Edina Forte, osim legitimnosti, pod hitno mora preispitati i svoje odluke, ali i odgovornost i mjere za katastrofalno stanje u ovom dijelu zaražene države. U posljednja 24 sata, preminulo je 15 građana.

“Utvrđuje se da Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o organizaciji i djelokrugu organa uprave i upravnih organizacija Kantona Sarajevo nije saglasan sa Ustavom Federacije BiH, jer postupak njegovog donošenja nije sproveden u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo”, stoji u presudi Ustavnog suda Federacije koja se odnosi na zakon po kojem je Ministarstvo za obrazovanje, nauku i kulturu KS-a podijeljeno na dva ministarstva, a Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša spojeno sa Ministarstvom komunalne privrede i infrastrukture.

Međutim, ministrica pravde i uprave KS-a Lejla Brčić (NS) kaže da se ovo ne odnosi na ustavnost Vlade, već samo na zakon: “Problem je procedura donošenja Zakona po stavu Suda koji ni na koji način ne dovodim u pitanje. Problematizirano je pitanje procedure donošenja zakona, odnosno po stavu suda trebala je ići redovna procedura, a ne hitna i trebala su biti pribavljena sva mišljenja”.

U SDA suprotno misle. Kako tvrdi Mahir Dević, šef Kluba SDA u Skupštini KS-a, postavlja se pitanje da li se mogla na bazi neustavnog zakona imenovati Vlada: “Legalnost ove Vlade bi se itekako mogla dovesti u pitanje. Vi ste imenovali dva nova ministra na bazi zakonskog propisa koji je stavljen van snage. Ovo je četvrta presuda koju Klub SDA dobija protiv ove parlamentarne većine”.

Struka poručuje da je za donošenje zakona predviđena vrlo stroga procedura. Kršenje bilo kakve procedure, kao u ovom slučaju, dovodi do ništavosti zakona.

“To znači da on početka ne može proizvoditi nikakve pravne posljedice i sada je na Skupštini da u obnovljenom kantonalnom postupku ispoštuje sve odrednice Ustava i Poslovnika kako bi došli do zakona koji ima svoju ustavnu i zakonsku osnovu”, objašnjava prof. dr. Kasim Trnka, ekspert za ustavno pravo.

Ponovno upućivanje zakona u proceduru, prema riječima struke, neizbježno je. Svi su saglasni sa tim da je Zakon neustavan. SDA, trenutna opozicija u Kantonu Sarajevo, smatra da je samim tim i Vlada neustavna. Vlast je suprotnog mišljenja. Na potezu je Skupština Kantona Sarajevo.

federalna.ba

Vlada KS Ustavni sud FBiH