videoprilog Gordane Ristović-Muslija (Dnevnik 2)

Pomoć Vlade FBiH - kompanije zadovoljne, novac očekuju do kraja godine

10 mjeseci nakon izbijanja pandemije, Vlada FBiH odlučila je pomoći realnom sektoru - konkretno, izvozno orijentiranim preduzećima. 30 miliona maraka dobit će oko 340 kompanija koje izvozom ostvaruju najmanje 30 posto ukupnih prihoda, a zbog pandemije koronavirusa bilježe pad prihoda veći od 20 posto.

Izvoznici su zadovoljni, ali naglašavaju - važno je da pomoć bude operativna do kraja ove godine.

Kada će i kome uopće trebati montažne kuće, bila su pitanja na koja u prvim mjesecima pandemije i potpunog zatvaranja nisu imali odgovor u zavidovićkoj Tvornici montažnih kuća.

"U tim mjesecima bilo je strašno napeto. Planiranje u bilo kom pravcu je bilo, hajde da kažem, više domen naučne fantastike", kaže Sabina Heljić direktorica Krivaje TMK.

Vlasnik Krivaje TMK Ismet Mujanović ističe kako su radnicima obećali da neće nikoga otpustiti.

Nakon svega, zabilježit će najmanje 25% pada prihoda u odnosu na prošlu godinu. Radnici, njih oko 200, kažu kako ne mogu utjecati na ekonomsku krizu, ali da odgovornim ponašanjem zdravstvenu kontroliraju.

"Niko nije bio na nekom liječenju, u izolaciji, nismo imali problema, držali smo se mjera civilne zaštite, da držimo distancu, da nosimo maske", navodi Sezahija Faljić, uposlenik Krivaje TMK.

Ovo je jedno od 140 izvozno orijentiranih preduzeća iz sektora drvne, papirne i grafičke industrije koje će koristiti pomoć Vlade Federacije za očuvanje likvidnosti i radnih mjesta te održavanje konkurentnosti. Efekti, međutim, ovise o brzini kojom će biti ova mjera biti realizirana.

"Još jednom ću naglasiti da bi bilo ključno da nam država, odnosno da Ministarstvo finansija sa nama zaključi te sporazume, odnosno ugovore prije kraja godine i da sredstva budu operativna na našim računima do 31.12.", naglašava Heljić.

Važno je to jer poslovni bilans svim izvoznim preduzećima može biti od presudne važnosti za ugovaranja na inozemnom tržištu. Na Vladinu pomoć u iznosu većem od 15 miliona maraka računa i 131 izvozno orijentirano privredno društvo iz metalne, elektro i automobilske industrije.

 

"Radi se o firmama koje su proteklim godinama uplatile desetine, ako ne i stotine miliona maraka u fondove, budžetske i vanbudžetske, različitih nivoa vlasti i red je da se tim firmama na određeni način nešto i vrati, makar i simbolično. Smatramo da bi bilo realno, opravdano i pošteno da se iz ovih sredstava određeni dio da i radnicima, koji u principu i imaju najveće zasluge, kaže Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a.

Mjere iz takozvanog koronazakona, kaže naš sagovornik, iako usmjeravane privredi, zapravo su čuvale budžete. Aktuelni paket pomoći direktno podržava priovredu, a indirektno budžete. Važno je samo da blagovremeno bude i realiziran.

federalna.ba

Vlada FBiH koronavirus