Vitez trčao za Svjetski dan bubrega

Pod motom „Vitez trči za Svjetski dan bubrega“ održana je utrka duga 5 km, kojom se još jednom ukazalo na značaj zdravog načina života i veće potrebe da se dijalizirani bolesnici liječe transplantacijom organa. Organizator utrke je Udruženja dijaliziranih i transplantiranih osoba Srednjobosanskog kantona.

Prije deset godina, Marijana Lovrinović-Furundžija je dobila bubreg od svoga oca, koji joj je, kaže, osigurao normalan život. Trčala danas nije, ali je, kao i drugi učesnici, došla podržati utrku: „Ja sam jedna od sretnica koja nije išla na dijalizu nego smo odmah, čim vidjeli da su bubrezi izgubili svoju funkciju, odlučili da uradimo transplantaciju sa živog donora“

Željka Frljić bila je učesnica utrke: „Moj sin je student i na drugoj godini je otkrio tu bolest. To je stvarno jedna podmukla bolest, koju otkriješ kad je već kasno, kad si postao bubrežni bolesnik“.

Trčala je i Dobrila Močević. Objašnjava i zašto - kako bi učestovala u podizanju svijesti o prevenciji bubrežnih bolesti, kako bi istakla značaj društvene podrške ljudima koji se bore sa tom teškom bolešću i naglasila značaj donorstva.

Među učesnicima ovogodišnje utrke, koja se, nažalost, zbog epidemiološke situacije nije mogla održati u martu, bio je i Dejan Plavčić, koji je sa svojih 29 godina donirao bubreg svome ujaku. Kvalitet života, kaže, ne razlikuje se mnogo: „Nakon 14 godina, sa jednim bubregom živim jedan sasvim normalan život - i dalje se bavim sportom rekreativno“.

Ionako tešku situaciju u liječenju oboljelih dodatno je pogoršala i pandemija.

„Nemamo već 15 mjeseci nijednu transplataciju u BiH. Razvili smo transplantacijski turizam u Turskoj, Hrvatskoj, Bjelorusiji. I sad je stanje na dijalizi jako loše, negdje su se promijenile stvari na bolje, ali to je još daleko od zadovoljavajuće situacije“, kaže Tomislav Žuljević, predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih FBiH.

Utrka je organizovana s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije i zdravog načina života. Jer, kako kažu, hronična bubrežna bolest, nažalost, bude otkrivena u poodmaklom stadiju, što potvrđuje i podatak da je u Federaciji trenutno oko 2000 oboljelih na dijalizi, a njih 700 bi mogli biti transplantirani.

federalna.ba/Sanela Sojtarić

Svjetski dan bubrega
Donorska mreža u BiH Transplantacija Svjetski dan bubrega
0 22.03.2023 18:32
Vitez trči za Svjetski dan bubrega Vitez Svjetski dan bubrega
0 27.03.2022 16:24
Transplantacija Donorska mreža u BiH donori Svjetski dan bubrega
0 12.03.2022 11:13
Svjetski dan bubrega Tomislav Žuljević Federalni radio
0 15.05.2021 14:55