Viralne teorije zavjere i apsurdne tvrdnje da je rat u Ukrajini lažan
(Izvor: EPA-EFE/RICARDO GARCIA VILANOVA)

Viralne teorije zavjere i apsurdne tvrdnje da je rat u Ukrajini lažan

Prva godišnjica ruske invazije na Ukrajinu u punom obimu dovela je do porasta lažnih tvrdnji o ratu na društvenim mrežama, a neke objave su pregledane milione puta.

Brojni američki desničarski profili sa velikim brojem pratilaca objavili su niz neosnovanih tvrdnji koje sugeriraju da bi cijeli rat u Ukrajini mogao biti prevara koju su počinili zapadni mediji i vlade. Među onima koji su širili najviralnije tvrdnje bili su i neki koji su prethodno bili suspendovani sa Twittera i kojima je nakon što je Elon Musk preuzeo platformu dozvoljeno da se vrate.

Rat nije lažan

Jedna lažna tvrdnja koja se sve više širi na Twitteru i drugdje sugerira da je cijeli rat na neki način lažiran. Kao dokaz, neki istaknuti desničarski izvještaji u SAD-u naveli su navodni nedostatke snimaka sa prve linije fronta.

Komentator se požalio na "nedostatak ratnih snimaka" u viralnoj objavi, rekavši da "to smrdi na prevaru". Još jedan influenser na Twitteru sa 1,4 miliona pratilaca tvrdi da "nema snimaka" i "detaljnih ažuriranja" rata.

Tu objavu je kasnije podijelio bivši američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Flynn, koji je dodao: "Pozivam bilo koga da dokaže da nije u pravu." Međutim, rat u Ukrajini je dobro dokumentovan.

Pored iskaza svjedoka, postoji mnogo snimaka sa ukrajinske linije fronta koje su emitovali BBC i drugi globalni emiteri koji su također ispitivali lažne priče o nekim od ključnih događaja sukoba. Da ne spominjemo dokaze vlada i agencija širom svijeta koji potvrđuju da je rat stvaran. Društvene mreže su od samog početka bile pune video zapisa o ratu, od kojih su mnogi novinari potvrdili da su istiniti.

Oštećenje nebodera u Kijevu nije lažno

Dva dana nakon ruske invazije, snimci višespratnice u Kijevu sa ogromnom rupom nakon što je pogođena projektilom bili su naširoko podijeljeni širom svijeta. Novinari su detaljno izvještavali o posljedicama štete sa mjesta incidenta. Proteklih dana, slike bloka, koji je u međuvremenu obnovljen i djelimično rekonstruisan, ponovo su obišle društvene mreže.

Slika je dovela do tvrdnji da ili blok nikada nije bio pogođen, ili da je cijeli rat obmana, jer bi - tvrdilo se - bilo nemoguće obnoviti zgradu tokom sukoba koji je u toku.

Desničarski podkaster i aktivista protiv vakcina, čiji je ranije zabranjeni nalog nedavno ponovo otvorio Twitter, bio je među onima koji su dijelili tu tvrdnju. Međutim, osim redovnih ruskih raketnih napada, Kijev nije bio na prvoj liniji odbrane od kraja marta 2022. godine, kada su se ruske snage povukle iz grada i okoline kako bi se fokusirale na istočnu Ukrajinu. Proces popravke i rekonstrukcije bloka počeo je u maju prošle godine, o čemu su detaljno izvještavale ukrajinske kuće, zajedno sa slikama bloka u izgradnji tokom ljeta i jeseni.

Obmanjujući video snimak „leševa koji se miču“

Video za koji se tvrdi da prikazuje novinara u Ukrajini kako stoji ispred desetina vreća za leševe, a da se jedno od tijela "miče" pregledan je milionima puta u proteklih nekoliko dana. To je dovelo do tvrdnji da je to "dokaz" da se radi o angažovanim glumcima kako bi se podržao zapadni narativ o ratu u Ukrajini.

"Prestani da se krećeš - ti bi trebao biti mrtav! Psyop?" stoji u tweetu koji je naširoko podijelio jedan desničarski nalog. Video je sa sličnim tvrdnjama podijelilo nekoliko drugih desničarskih uticajnih osoba na Facebooku i TikToku. Video je preuzet iz izvještaja austrijskih novina Osterreich o klimatskom protestu u Beču početkom februara prošle godine, prije nego što je ruska invazija uopće počela, u kojem su aktivisti željeli ukazati na opasnost od emisija ugljika za ljudske živote.

Ovaj video ne samo da je lažan, već je i nekoliko puta ponovljen. Ranije je dijeljen kao "dokaz" da su smrtni slučajevi Covida lažirani. Tada, kao ni sada, nije ono što se tvrdi da jeste.

'Dvojnik' Volodimira Zelenskog

Viralnim fotografijama i videom koji se dijeli na internetu tvrdi se da pokazuju "slučajno" otkrivanje dvojnika ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Jedna tvrdnja, koju su pregledali milioni, je da ukrajinski predsjednik ima "tajnog  dvojnika" koji se greškom pojavio na snimku koje je objavila poljska televizija, i da naizgled nosi istu odjeću kao i predsjednik.

Druge objave prikazuju istog čovjeka u pozadini tokom posjete američkog predsjednika Joea Bidena Kijevu prošle sedmice.

Međutim, dotičnog čovjeka lako je prepoznati kao Maksima Donjeca, ličnog tjelohranitelja Zelenskog. Prema Reutersu, Donets je šef predsjedničkog bezbjednosnog tima od maja 2019.

Slike na kojima u drugačijoj odjeći prati ukrajinskog predsjednika u javnosti mogu se lako pronaći na internetu.

federalna.ba/BBC

rat Ukrajina teorije zavjere
Rusija Ukrajina hemijski agens
0 02.05.2024 09:32
Ukrajina projektil Sjeverna Koreja
0 30.04.2024 09:31
Jens Stoltenberg Ukrajina
0 29.04.2024 15:43
Ukrajina Rusija
0 28.04.2024 17:56
Rusija Ukrajina
0 28.04.2024 12:19