Vijeće nacionalnih manjina BiH na obilježavanju Svjetskog dana romskog jezika u Kaknju
(Izvor: Fena/PS BIH)

Vijeće nacionalnih manjina BiH na obilježavanju Svjetskog dana romskog jezika u Kaknju

Na sjednici Vijeća nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine, održanoj u Kaknju, podržana je Inicijativa Centra za podršku Roma „Romalen“ Kakanj za uvođenje romskog jezika, s elementima kulture i historije Roma, u nastavni plan i program osnovnih škola na području Zeničko-dobojskog kantona, uz zahtjev da, kao jedna od mjera u Akcionom planu, Inicijativa bude upućena Pedagoškom zavodu ZDK i Ministarstvu za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK.

Razmatran je plan izrade Programa za promociju prava manjina BiH i saradnju s udruženjima nacionalnih manjina BiH, te primljena k znanju usmena Informacija Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH u vezi sa izradom ovog programa, koju je prezentirala predstavnica Ministarstva.

U vezi s ovom tačkom dnevnog reda, usvojen je zaključak da Radna grupa u okviru Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH napravi strategiju za izradu ovog programa, kojom će se precizno definirati planirane aktivnosti i zahtjevi manjina u BiH.

Članovi Vijeća odlučili su i da nadležnim institucijama podnesu inicijativu za uspostavljanje Dana nacionalnih manjina u BiH.

Primljena je k znanju i Informacija o dopisu upućenom Zajedničkoj komisiji za administrativne poslove PSBiH, koja se odnosi na molbu za relociranje sredstava utvrđenih Odlukom o utvrđivanju troškova rada Vijeća nacionalnih manjina BiH. Vijeće je odlučilo da ova sredstva iskoristi za organiziranje Prve konferencije nacionalnih manjina u BiH, čiji će datum održavanja naknadno biti određen.

U okviru posjete Općini Kakanj, članovi Vijeća nacionalnih manjina BiH prisustvovali su i manifestaciji povodom Svjetskog dana romskog jezika, koja je okupila brojne predstavnike organizacija i udruženja koja se bave pitanjima zaštite prava nacionalnih manjina, predstavnike međunarodnih institucija, kao i predstavnike akademske zajednice i lokalnih vlasti u Kaknju.

Učesnici manifestacije osvrnuli su se na važnost očuvanja romskog jezika, kao bitne komponente nacionalnog identiteta Roma, te istaknuli važnost standardizacije i uvođenja romskoga jezika u redovno školovanje.

Kako je ocijenjeno, potrebno je, kroz različite programe i aktivnosti, raditi na edukaciji i osposobljavanju nastavnog kadra s ciljem da se, u onim dijelovima BiH gdje postoji interesiranje romske zajednice, u nastavni program uvede izučavanje romskog jezika sa elementima nacionalne kulture.

Na taj način bi se, kako je istaknuto, omogućilo stvaranje otvorene i inkluzivne obrazovne sredine i spriječila daljna marginalizacija i asimilacija romske populacije u BiH.

Kao primjer dobre prakse izučavanja romskog jezika spomenuta je Tuzla, gdje će učenici u osnovnim školama, od naredne školske godine, imati mogućnost izučavanja ovog jezika kao izbornog predmeta.

U kontekstu očuvanja i promocije romskog jezika i pisane riječi, učesnicima manifestacije prikazana je i izložba odabranih romskih literarnih djela - saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.

federalna.ba/Fena

Vijeće nacionalnih manjina BiH
Nacionalne manjine Vijeće nacionalnih manjina BiH integracija Mujo Fafulić
0 14.12.2022 17:46
Vijeće nacionalnih manjina BiH Parlamentarna skupština BiH OSCE
0 07.04.2022 18:15