Vijeće ministara BiH: Umjesto o reformi i zakonima, rasprava o lobiranju
Visoka predstavnica Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Evropske komisije Kaja Kallas boravi u službenoj posjeti Crnoj Gori. Poručila je da nema tolerancije za napade na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i da za stabilnost regije političari moraju prevazilaziti, a ne produbljivati podjele. Kallas sutra stiže u Sarajevo u kojem će održati niz sastanaka sa bh. zvaničnicima i obići trupe EUFOR-a.
A u kakvu državu dolazi Kaja Kallas? Idemo redom. Tražena hitna sjednica Vijeća ministra Bosne i Hercegovine, održana redovna. Skandal protjerivanja ministrice vanjskih poslova Njemačke iz RS-a nije razmatran. Nema ni objašnjenja. Ali, zato, otvoreno je pitanje lobiranja Bosne i Hercegovine u SAD-u. HDZ i SNSD ujedinjeni protiv ministra vanjskih poslova koji upravlja lobiranjem.
Sjednica tehnička, obiman dnevni red, ali fokus ipak izvan njega. Lobiranje Bosne i Hercegovine u SAD-u za unapređenje odnosa, ali i jasnu, pravu sliku stanja u našoj državi. Kao vid zaštite od lobiranja koja već provode zvaničnici RS-a, ali isključivo u ime entiteta i na štetu države. No, njihovi potezi do Vijeća ministara još nisu došli. Zato, predsjedavajuća pita za lobiranja pod palicom ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine. Akciju brzo najavila i realizirala. Ali lobiranje nije zaustavila.
“Da vidimo kako i postoji li nekakav pravni temelj, da li i ko može, uopće, lobirati za Bosnu i Hercegovinu u kontekstu toga da je ona država tri naroda”, kazala je Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (HDZBiH).
“Sve je urađeno u skladu sa zakonima. Koristim svoje ovlaštenja. Ljudi koje angažujem da me savjetuju ili da zastupaju interese Ministarstva vanjskih poslova ove zemlje - potpuno legalno, zakonito su od moje strane imenovani. To državu Bosnu i Hercegovinu košta 0 KM”, istakao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (NiP).
Uzbuna i u RS-u. Ministri iz SNSD-a pridružuju se akciji predsjedavajuće. Ne sviđa im se i ne odobravaju približavanje Bosne i Hercegovine SAD-u na ovaj način.
“Ovo je klasična zloupotreba položaja i lažno predstavljanje. On ima potpisane tajne ugovore, da postoji još tajnih ugovora, da ima novac koji je osiguran, a neće da kaže iz kojih fondova”, rekao je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine (SNSD).
“Jasno mi je zašto ovolika nervoza iz bh. entiteta RS jer smo napravili dobar posao da preveniramo podmetanje laži, insinuacija i neistina o Bosni i Hercegovini. Danas je to novi model funkcionisanja kojem smo se prilagodili. Ako im treba neka preporuka kako se to radi, rekao sam Košarcu, mogu mu to dati”, poručio je Konaković.
U duhu političke krize i tenzija, sve je na čekanju. Plan rasta, ponovo, nije dočekao raspravu. Radna grupa nije izglasala agendu i nije poznato kada i u kojem obliku će se vratiti pred ministre. Za reforme nema ni raspoloženja, a ni kapaciteta. Mjesto ministra sigurnosti još popunjava zamjenik iz HDZ-a BiH, a saglasnosti za imenovanje Nebojše Vukanovića još nema. Tako nema ni konkretne većine za odluke i potpunu operativnost Vijeća ministara.
“Dok ne imenujemo ministra sigurnosti iz RS-a iz reda opozicije, mislim da nema smisla raditi bilo šta drugo šta je značajno”, zaključuje Edin Forto, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine (NS).
“Imenovanje ministra sigurnosti bi ispuhalo balon interesa Milorada Dodika, koji tim činom gubi potpuno kontrolu nad kadrovskim rješenjima na nivou države”, istakao je Konaković.
“Jadna majko! Je li misle da je to rješenje? Da će teći med i mlijeko ovdje po Sarajevu time što će, eventualno, oni imenovati ministra”, komentirao je Košarac.
Dug je put do imenovanja dok u Vijeću ministra sjede ministri u proceduri smjene. Dok Košarac i Amidžić svim silama i sredstvima čuvaju pozicije, novoj većini vrata su zatvorena.
federalna.ba