videoprilog Adise Šehić i Elme Agić (Dnevnik 2)

Vijeće ministara BiH ne upravlja adekvatno migrantskom krizom i pandemijom

Vijeće ministara BiH ne upravlja adekvatno migrantskom krizom i pandemijom korona virusa. Brza reakcija i hitne mjere su izostale, navodi struka. Iako su predlagali brojna konkretna rješenja nadležnima, jasno je da politika ne sluša struku.

Zdravstvene ustanove odgovorile su pandemiji u skladu sa svojim mogućnostima ali bez preciznih uputa sa državnog nivoa vlasti. Dok su druge države sinhronizovano reagovale, mjere u BiH su donošene  zasebno i na entitetskom nivou. Izostala je međusobna koordinacija.

“Već u prvom valu sjećamo se kada nismo imali neke jedinstvene stavove koji nisu doprinijeli sigurno  boljem odgovoru. Zatim, nismo imali dovoljno na raspolaganju zaštitne opreme i infrastrukture da odgovorimo novonastaloj situaciji i pojavi virusa, nedovoljan broj testiranja i testova i došlo je do neadekvatne komunikacije na državnom nivou sa javnošću pa su se pojavljivale različite dezonformacije što utiče na sami tok cjelokupne situacije”, navodi doc. dr. sc. Adna Bešić, mikrobiolog Zavoda za javno zdravstvo FBiH

Umjesto rješenja - afera Respiratori, koja je dobila i sudski epilog, a zdravlje pacijenata stavljeno je u drugi plan. I tu nije bio kraj. BiH se suočila i sa migrantskom krizom. Sigurnost građana dovedena je u pitanje mnogo puta, a država do danas nema konkretan plan rješavanja ovog problema.

“Konkretno kada govorimo o migrantskoj krizi pokazalo se da ne znamo upravljati situacijom kao takvom”, kaže ekonomski analitičar Admir Čavalić.

“Kada su pitanja odgovornosti, mi nekako ovdje odgovornost samo adresiramo na Vijeće ministara dok strukture koje se nalaze u nižem nivou, entitetske ili kantonalne ili općinske, one su te koje ustvari daju zadnju riječ i o kampovima i o kretanjima”, ističe Haris Delić, predsjednik NVO Asocijacija za upravljanje rizicima.

Pandemija je uništila solidan privredni rast, a negativan trend će biti nastavljen u BiH.

“Sve zemlje će krenuti rasti, neke dvocifrenom stopom, neke pet, šest posto rasta a neke poput BiH oko 3%, dakle onaj klasični puzujući rast koji smo imali i prije ove krize. Čini se kao začarani krug - po starom sistemu, ali uz nova zaduženja za finansiranje budžetskih obaveza", pojašnjava Čavalić.

Nespremnost države i njenih institucija da odgovore izazovima pandemije i migrantske krize, koštale su građane socijalnog statusa, zdravlja, ali i života.

federalna.ba

Vijeće ministara BiH migrantska kriza pandemija upravljanje
pandemija turizam
0 19.09.2024 12:06
Vijeće ministara Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH
0 16.09.2024 17:26
Vijeće ministara Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH
0 16.09.2024 17:05
Vijeće ministara Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH carinske stope
0 16.09.2024 17:03
Vijeće ministara Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH SIPA Slobodan Radinković
0 16.09.2024 16:51
Predrag Kojović Borjana Krišto Plan rasta Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH
0 14.09.2024 10:44