Venezuelanska nafta pronalazi put do Kine
(Izvor: Arhiva)

Venezuelanska nafta pronalazi put do Kine

Izvoz nafte iz Venezuele zaustavljen je otkako su Sjedinjene Države uvela sankcije toj zemlji, ali određene količine sirove nafte ipak se iz te OPEC-ove članice probijaju do kupaca u Aziji, odnosno Kini, piše Bloomberg.

Kina službeno nije uvezla nijedan tovar sirove nafte nakon što je Washington uveo sankcije protiv venezuelanskih državnih tvrtki uključujući Petróleos de Venezuela, no informacije tvrtke Kpler signaliziraju da Kina još uvijek kupuje od Venezuele te da 3,3 milijuna barela čekaju pred kineskim lukama, a još pet milijuna barela na putu je do luke Qingdao. 

Podaci sugeriraju da su neki trgovci i dalje spremni riskirati kršenje američkih sankcija jer je venezuelanska nafta postala vrlo jeftina te da ju preferiraju azijske rafinerije s pogonima koji mogu podnijeti sirovinu upitne kakvoće, u razdoblju u kojemu su zalihe sirove nafte sličnog tipa smanjene zbog ograničenja proizvodnje zemalja skupine OPEC +.

Kako bi venezuelansku naftu dopremili do kupaca, trgovci rabe inventivne metode za prikrivanje podrijetla tereta, piše Bloomberg. Većina venezuelanske nafte koja putuje prema Kini prevozi se tankerima napunjenima pretovarom s drugih brodova u Malajskom tjesnacu, a ne izravno u venezuelskim lukama, rekao je Kplerov analitičar Sean Tan.

Kinesko Ministarstvo trgovine nije željelo komentirati te navode.

Iako je prekrcaj tereta iz većih tankera u manje uobičajen za pristup plićim vodama, to se često koristi i za zaklanjanje podrijetla tereta, kaže Bloomberg. 

"Venezuelska teška kisela nafta s visokim udjelom ostataka vrlo je omiljena sirovina među kineskim rafinerijama", rekla je viša analitičarka u tvrtci za tržišnu analitiku Vortexa, Serena Huang.

Karakteristika venezuelanske nafte je visok udjel sumpora i pri rafiniranju nastaje znatan udio bitumena i teških goriva, što je čini jeftinom sirovinom za rafinerije sa sofisticiranim jedinicama. Sirova nafta može biti osnova za puno proizvoda koji jednostavno idu u cestovne projekte i izgradnju, rekao je viši analitičar nafte u bečkoj JBC Energy Eugene Lindell.

Kako se kinesko gospodarstvo otvara, a vladini poticaji stimuliraju industrijske aktivnosti i infrastrukturnu potrošnju, domaća potražnja za gorivima, kao i bitumenom, trebala bi se povećati. Lani je Ministarstvo prometa pozvalo na ubrzane projekte izgradnje cesta, a u ubrzo nakon toga kineska proizvodnja bitumena porasla je za 16 posto.

"Bitumenske marže prilično su visoke od kraja prošle godine, a kako Kina ubrzava oporavak gospodarstva, potražnja je itekako velika", ocjenjuje analitičar tvrtke Energy Aspects Yuntao Liu. Štoviše, očekuje se da će potražnja te zemlje za teškim sirovinama porasti i zbog potražnje za brodskim gorivom.

federalna.ba/Hina

Venezuela Kina nafta