Velike gužve na balkanskim granicama uprkos upozorenjima zbog virusa
(Izvor: EPA-EFE/ANTONIO BAT)

Velike gužve na balkanskim granicama uprkos upozorenjima zbog virusa

Američka agencija Associated press izvijestila je da su građani balkanskih država koji se vraćaju iz Zapadne Evrope danas stvorili velike saobraćajne gužve na graničnim prelazima, uprkos ograničenjima zbog korona virusa čiji je cilj da obeshrabre putovanja uoči praznika.

Dugačke kolone automobila su na granicama Slovenije i Hrvatske, i Mađarske i Srbije, a hiljade putnika su satima čekaju da pređu granicu, navodi AP.

Mnogi ljudi iz Turske, Sjeverne Makedonije, Srbije i BiH žive i rade u Zapadnoj Evropi, a u vrijeme praznika tradicionalno se vraćaju u domovinu automobilom.

Neke države članice EU, u kojima radi puno migranata, uvele su obavezu posjedovanja negativnog testa na korona virus i mjeru izolacije po povratku, u nadi da će ih obeshrabriti da putuju u zemlje sa velikim brojem zaraženih.

Uz uobičajenu gužvu na granicama uoči Božića, današnji haos je vjerovatno podstakla odluka Srbije da uvede obavezu posjedovanja negativnog testa na korona virus za strance koji ulaze u zemlju od ponedjeljka, navodi AP.

Državljani Srbije bez negativnog testa na korona virus moraju da budu 10 dana u izolaciji po ulasku u zemlju.

Hrvatska radio televizija izvijestila je danas sa granice sa Slovenijom da su vozači trubljenjem protestovali što noć provode u kolima.

Neimenovani muškarac koji putuje iz Njemačke u Srbiju, rekao je hrvatskom portalu Index da mu je trebalo 15 sati da pređe 15 kilometara.

Hrvatska je uvela obavezu posjedovanja negativnog testa na korona virus za njene građane koji se vraćaju u zemlju, što je usporilo provjere na granici.

Kolone vozila su formirane i na graničnim prelazima Hrvatske sa Srbijom i BiH.

RTS je naveo da su putnici noćas i danas čekali najmanje četiri sata na prelazu Srbije i Mađarske.

Balkanske zemlje prijavljuju hiljade novih infekcija korona virusom svakog dana, a bolnice su pune širom regiona, podsjeća AP.

Posjete rodjaka iz inostranstva, kako se navodi, obično dovode do više kontakata i porodičnih okupljanja, što može da doprinese dodatnom širenju virusa.

federalna.ba/Beta

Svijet region