Večeras u 20 sati Gala koncert Sarajevske filharmonije, pod dirigentskom palicom slavnog Riccarda Mutija

Počelo je odbrojavanje do večerašnjeg Gala koncerta Sarajevske filharmonije, pod ravnanjem slavnog masetra Riccarda Mutija, jednog od najvećih dirigenata današnjice.

„Izraz čiste ljubavi,naklonosti i prijateljstva prema BiH“-ovako je Muti objasnio razlog svog povratka u Sarajevo, grad u kojem je slavni maestro prvi put boravio 1997 sa orkestrom i solistima Milanske skale, kada je u sarajevskoj Skenderiji izvedena Deveta simfonija Ludviga van Beethovena.  

Podsjećamo, Mutijev drugi dolazak u Sarajevo bio je 2009. godine sa orkestrom i horom "Maggio Musicale Fiorentino" kada je  13. jula u prepunoj Zetri dirigovao koncertom "Putevi prijateljstva: Od Sarajeva do Sarajeva". Na koncertu kojim se odala počast žrtvama Srebrenice, nastupila su i djeca iz BiH. Tom prilikom Riccardu Mutiju uručeno priznanje "Ključ Grada Sarajeva".

I zapravo je od te jedinstvene i uzvratne emocije između maestra i glavnog bh. grada  i nastalo prijateljstvo, očitovano u obećanju koje je Riccardo Muti izrekao na jučerašnjoj konferenciji za novinare u sarajevskom Narodnom pozorištu: "Dok god budem živ, možete računati na mene, uvijek ću se ovdje vratiti da dirigujem jedan koncert".

Maestro Muti će na večerašnjem  rođendanskom koncertu sarajevskih filharmoničara, zapravo nastupiti bez ikakve naknade.

Evo šta je na prvoj press konferenciji, najavljujući koncert o tome rekao direktor Sarajevske filharmonije Vedran Tuce:

"Razmišljao sam šta napraviti za stoti rođendan, jer to je jednom u našim životima. Pomislio sam na čuvenog dirigenta i spomenuo njegovo ime u jednoj situaciji. Tako je krenula čarolija. Kako svaka bajka ima svoju dobru vilu, tako je i ovaj put, - a vila je Sarajka Amela Zec Filipović (dugogodišnja djelatnica Ambasade Italije u BiH), koja je uspješno obavila pregovore sa maestrom Muttijem i njegovom suprugom Cristinom Mazzavillani Muti. Zahvaljujući tome, maestro Muti poklonit će ovaj koncert Sarajevskoj filharmoniji i Sarajevu, bez naknade"-kazao je Tuce.

U toku je posljednja, generalna proba za večerašnji Gala koncert na čijem će se repertoaru naći: Simfonija br. 7 u A-duru, op. 92-Ludwig van Beethoven i Simfonija br. 9 u C-duru, D 944  “The Great”-Franz Schubert.  

Ulaznice koje su za ovaj koncert puštene u prodaju po cijeni od 70,00KM/balkon; 80,00KM/parter; 90,00KM/lože, odavno su rasprodane. 

Kako je kapacitet sale Narodnog pozorišta Sarajevo ograničen, a interes veliki, Sarajevska filharmonija će za sve zainteresovane omogućiti praćenje koncerta u direktnom prenosu na Trgu Susan Sontag! "-poručili su iz Sarajevske filharmonije.

O SLAVNOM MAESTRU 

Riccardo Muti  je rođen u Napulju 28. jula 1941. Otac mu je usadio interes za muziku te mu  financijski pomagao da upiše tečajeve klavira kod Vincenza Vitalea. Nakon što je završio napuljski konzervatorij San Pietro a Magella upisuje konzervatorij u Milanu. Tamo diplomira dirigovanje  i kompoziciju kod Brune Bettinellija i Antonina Votte. Karijera mu počinje 1968. godine kada postaje dirigent na firentinskom opernom festivalu Maggio Musicale Fiorentino  gdje ga zapaža Herbert von Karajan  koji ga 1971. godine poziva da dirigira na salzburškom opernom festivalu.

Iduće godine preuzima vodstvo Londonskom filharmonijom.Vodi je do 1982. godine kada preuzima dirigovanje  Filadelfijskim orkestrom, sve do  do 1992. Bio je umjetnički direktor milanske La Scale   od 1986. do 2005. koja je u to vrijeme i procvjetala. Od januara  2010. godine, vodi Čikaški simfonijski orkestar i Omladinski orkestar Luigi Cherubini kojeg je on utemeljio.

Prema pisanju Chicago Symphony Orchetsra, u kojem je maestro dobio titulu počasnog dirigenta emeritusa, Riccardo Muti  je tokom svoje izvanredne karijere dirigovao je najvažnijim svjetskim orkestrima: od Berlinske filharmonije do Simfonijskog orkestra Bavarskog radija i od Newyorške filharmonije do Orchestra National de France; kao i Bečke filharmonije, orkestar s kojim ga vežu posebno bliske i važne veze, a s kojima od 1971. nastupa na Salzburškom festivalu.

Muti je u karijeri dobio brojna  međunarodna priznanja. On je Cavaliere di Gran Croce Talijanske Republike i dobitnik njemačkog Verdienstkreuza. Od francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja primio je odlikovanje časnika Legije časti na privatnoj ceremoniji održanoj u Elizejskoj palači. Britanska kraljica Elizabeta II. proglasila ga je počasnim vitezom zapovjednikom Britanskog Carstva. Salzburški Mozarteum dodijelio mu je svoju srebrnu medalju za doprinos Mozartovoj glazbi, au Beču je izabran za počasnog člana Gesellschaft der Musikfreunde, Bečke Hofmusikkapelle i Bečke državne opere. Država Izrael dodijelila mu je nagradu Wolf u umjetnosti. U julu  2018. predsjednik Petro Poroshenko uručio je Muti Državnu nagradu Ukrajine tijekom koncerta Roads of Friendship na festivalu u Ravenni u Italiji nakon ranijih nastupa u Kijevu. U oktobru  2018. Muti je dobio prestižnu nagradu Praemium Imperiale za glazbu Japanskog umjetničkog udruženja u Tokiju. Muti je u augustu  2021. primio Veliko zlatno odlikovanje časti za zasluge u Republici Austriji, najveće moguće civilno odlikovanje austrijske vlade. Osim toga, dobio je više od dvadeset počasnih diploma od najvažnijih sveučilišta u svijetu.

Strastven u podučavanju mladih muzičara , Muti je 2004. osnovao Orkestar mladih Luigija Cherubinija i talijansku opernu akademiju Riccardo Muti 2015. Kroz Le vie dell'Amicizia (Putevi prijateljstva), projekt Festivala u Ravenni u Italiji, dirigirao je u mnogim najnemirnijim područjima svijeta kako bi skrenuli pažnju na građanska i društvena pitanja.

Ogroman katalog snimaka Riccarda Mutija, koji se broji u stotinama, kreće se od tradicionalnih simfonijskih i opernih repertoara do suvremenih djela. Napisao je i četiri knjige: Verdi, l’italiano i Riccardo Muti, An Autobiography: First the Music, then the Words, a obje su objavljene na nekoliko jezika; kao i Infinity Between the Notes: My Journey Into Music, objavljeno u svibnju 2019., i The Seven Last Words of Christ: a Dialogue with Massimo Cacciari, objavljeno 2020.; oba su naslova dostupna na talijanskom jeziku.

O ORKESTRU SARAJEVSKE FILHARMONIJE

Sarajevska filharmonija prvi je profesionalno organizovan simfonijski orkestar na području BiH, a svoje je korijene imala već u ansamblima koji su se formirali tokom austrougarske vladavine na tlu naše države. Od 1923. godine, postojanje ovog filharmonijskog orkestra u BiH predstavlja jedan od stubova muzičke kulture i instituciju muziciranja od fundamentalnog značaja za sarajevsku i bosanskohercegovačku sredinu. Brojeći decenije djelovanja u sredini gdje se društvena dešavanja nemilosrdno odražavaju na kulturne prilike, Filharmonija je nekoliko puta bila primorana iznova ispisivati stranice svoje historije.

O uspjehu orkestra Sarajevske filharmonije svjedoče brojna domaća i međunarodna priznanja kao i gostovanja najslavnijih imena iz oblasti umjetničke muzike. Koa jedini profesionalni simfonijski orkestar koji djeluje na području BiH , njegujući simfonijsku muziku domaćih i inostranih kompozitora, orkestar zapravo predstavlja kulturološki i nezaobilazni simbol naše zemlje, bez kojeg bi bio nezamisliv život grada i države.

federalna.ba

Koncert Sarajevske filharmonije