Vatreš: Iza sebe imamo armiju izliječene djece, slavimo život
Udruženje Srce za djecu oboljelu od raka obilježava 15. februar - Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka pod sloganom - Jednakost za svu djecu. O ovoj temi u Rezimeu govore Atifa Buldić-Bešić, glasnogovornica Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka i Jasna Vatreš, socijalna radnica iz ovog udruženja.
Udruženje koristi svaki 15. februar da još više skrene pažnju na djecu i sve ono što im je potrebno, kaže Buldić-Bešić.
„Ovog 15. februara smo to uradili s organizacijom okruglog stola na temu Put liječenja djece oboljele od malignih bolesti“, kazala je pa dodala:
„Nastavljamo dalje, u nedjelju nas očekuje svečana akademija. Imamo jako puno prijavljenih porodica i poslat ćemo jednu poruku – jednakost za svu djecu. Zaista tražimo jednakost“.
Na području FBiH godišnje imamo između 55 i 60 novootkrivenih slučajeva malignih bolesti kod djece, navela je.
„Većinom su to akutne limfoblastne leukemije. Ohrabrujuće je da se 80 posto djece izliječi i to je dobra motivacija u samom startu“, pojasnila je.
Nastojimo da djeci pružimo ono što im je privremeno oduzeto - djetinjstvo, naglašava Vatreš.
„Da im olakšamo boravak i da budemo podrška porodicama kako bi bili jaki za svoju djecu. Leukemija se liječi u prosjeku od šest mjeseci do dvije godine. Uspješni smo po rezultatima i po odgovorima roditelje i djece. Imamo iza sebe armiju izliječene djece. U nedjelju ćemo imati svečanu akademiju gdje slavimo život. Imamo preko 300 prijavljenih članova koji će doći da se druže sada u jednim drugim uslovima, izvan bolnice“, navodi ona.
Kako kaže Buldić-Bešić, prihvatanje dijagnoze je ključ svega.
„Onda ćete se lakše nositi sa svim izazovima. Uvijek će biti i dobrih i loših dana. Nije izlječenje nedostižno. Mi kao roditelji po inerciji tragamo za pozitivnim primjerom. U Udruženju ih nađemo, i to je ono što je mene kao roditelja vodilo kroz proces liječenja“, pojasnila je.
Vatreš ističe da se trenutno u Roditeljskoj kući nalazi pet porodica koje dolaze iz cijele Federacije.
„Imamo još porodica koje su u fazi dijagnostike i čekamo njihov silazak u Roditeljsku kuću. Roditeljska kuća ima deset apartmana i kapaciteti su zadovoljavajući. Nije se desilo da neko mora da bude odbijen. Proces smještaja ide u dogovoru s medicinskim osobljem“, objasnila je Vatreš.
Ključna je primarna medicina koja će na vrijeme prepoznati znakove da dijete ima maligno oboljenje i uputiti na dalje liječenje, dodaje Vatreš.
„Dijete je pokriveno Federalnim fondom solidarnosti i mogu reći da su u prednosti djeca u odnosu na druge pacijente da nemamo djece na listama čekanja, što je neko olakšanje porodicama“, navela je ona dodavši:
„Želimo da se u sklopu zakona o zdravstvenom osiguranju prepozna roditelj djeteta oboljelog od malignog oboljenja. Da dok traje aktivno bolničko liječenje roditelj ima pravo na bolovanje, da ne mora svaki mjesec dana da ide na komisije i dokazuje da ima bolesno dijete“.
federalna.ba