Vatrena tornada, magla, oblaci: Požari stvaraju svoje sopstvene sisteme

Vatrena tornada, magla, oblaci: Požari stvaraju svoje sopstvene sisteme

U južnom Oregonu u požaru Bootleg do sada je izgorilo kopno veće od grada Los Angelesa. Najmanje 2.000 stanovnika je napustilo svoje domove, a izgorilo je oko 160 kuća i zgrada. I to nije jedini požar – širom SAD-a gori više od 80 požara.

Neki od tih požara sada su toliko intenzivni i veliki da mogu stvoriti vlastite vremenske sisteme, uključujući vatreni tornado, oblake i druge čudne pojave – baš poput zadimljene izmaglice koja je dosegla New York, 4.000 km od mjesta na kojem su požari počeli. New York City sada ima jedan od najgorih kvaliteta zraka na svijetu, što je državne službenike natjeralo da izdaju upozorenje stanovnicima s hroničnim oboljenjima, poput astme, da izbjegavaju boravak na otvorenom.

Oblaci mogu stvoriti uzlazne kanale dima koji se nazivaju pirokumulusni oblaci - što se događa kad se vrući zrak digne, ostavljajući za sobom vakuum koji vatra potpom pokušava da napuni. Neki su ih istraživači uspoređivali s vulkanskim erupcijama. Često izgledaju poput divovskih grmljavina koje se nalaze na masivnom stupu dima od požara. Istraživači iz Pomorskog istraživačkog laboratorija kažu da su pratili rekordne brojeve još većeg tipa vatrenog oblaka nazvanog pyrocumulonimbus - poznatog i kao vatreni zmaj iz oblaka. Kumulonimbus i bez vatrenog dijela dovoljno je impozantan – izgleda kao masivni toranj u obliku nakovnja koji doseže pet kilometara visoko, uzrokujući grmljavinu, vjetar i kišu, navodi NASA.

Tokom posljednje dvije sedmice istraživači su promatrali pirokumulonimbusne perjanice stvorene požarom u Alberti, Kanadi, Montani i Oregonu. Ovi grmljavinski oblaci izazvani požarom mogu ubrizgati ogromne količine čestica dima u gornju atmosferu i proizvesti munje, grad, ali malo ili nikako stvarnih oborina. Požar Bootleg počeo je proizvoditi vlastitu munju prošle sedmice, navodi Nacionalna meteorološka služba.

U Australiji 2019.-20. požari su prouzrokovali neviđenu količinu dima koji su dosezali visinu od skoro 17 km, bili oko 5 km debljine, a širili su se na više od 965 km - otprilike na udaljenosti od Atlante do Washingtona. Dim je putovao na istok do Južne Amerike, a nakon rasipanja prekrivao je južnu hemisferu, obilazeći zemaljsku kuglu. Više od sedam mjeseci nakon početnih požara, ostaci su i dalje bili uočljivi, čak i na nadmorskim visinama iznad 28 km.

Kad se formiraju iznad požara, oblaci pirokumulonimbusa mogu ispod sebe brže stvoriti novi požar. Ponekad mogu stvoriti i vlastitu munju koja može izazvati više požara. Ali u nekim slučajevima mogu uzrokovati i kišu.

U kalifornijskom požaru Dixie ove sedmice, piro-oblak je izbacio munju unutar vatre koja je obuhvatala 40.500 hektara, jer je zamah dobio u ponedjeljak rano popodne, objavila je Nacionalna meteorološka služba. Ubrzo je počeo izbacivati naelektrisane munje na okolno područje, gdje su vatrogasci radili na suzbijanju požara. Meteorolozi koji su pratili oluju zabilježili su ukupno 31 udar groma.

Osim munje, vatra može stvoriti i tornada - spiralni vrtlog plinova, dima i vatre.

"Oni su ipak riijetki, jer je potrebno mnogo potiska zagrijavanja zraka od vrućih plinova koji izlaze iz vatre", kaže Loretta Mickley, viša znanstvena istražiteljica u

"Vjetar zajedno s jakom vrućinom mogao bi stvoriti vatreni tornado, koji, usput rečeno, zvuči užasno."

Vatreni tornado koji je snimljen tokom požara Carr u blizini Reddinga u Kaliforniji, u julu 2018. imao je vjetrove do brzine od 225 km na sat. Postoje neke naznake da je i požar Bootleg iznjedrio vatrene tornade.

Kad u večernjim satima postane hladnije, oblaci mogu predstavljati opasnost jer padaju na zemlju.

"Kasnije popodne, taj će se oblak srušiti i stvoriti pad jakog dima, žara, sličnih stvari, a to zapravo može stvoriti dodatnu snagu požara", rekla je Lisa Cox, vatrogasna službenica za informiranje za Los Angeles Times. Dodala je da taj kolaps može baciti iskre kilometrima daleko od glavnog požara. Istovremeno, dim također smanjuje vidljivost, što onemogućava rad kanaderima, rekla je.

Goriva - poput suhog lišća i grmlja – više su suhi nego proteklih godina, što čini požar gorim nego ikad. Bez vlage, uslovi za ozbiljne požare postaju vjerovatniji.

Požari počinju mijenjati i vrijeme oko sebe.

"Požar (Bootleg) toliko je velik i generira toliko energije i ekstremne vrućine da mijenja vrijeme", rekao je Marcus Kauffman, glasnogovornik državnog šumarskog odjela, za New York Times. “Uobičajeno vrijeme da li će doći do požara. U ovom slučaju, požar određuje kakvo će vrijeme biti.“

federalna.ba/The Guardian

požari sistem tornado munje
SAD požari šumski požari gašenje požara požar
0 09.09.2024 11:51
Tomislavgrad požari
0 05.09.2024 17:18
Zukan Helez Maglaj požari šumski požari Oružane snage BiH OSBiH
0 05.09.2024 16:33
Maglaj požar požari šumski požari gašenje požara požarišta
0 05.09.2024 09:25