Vatikan priznao međugorski fenomen, hodočasnici zadovoljni odlukom
Vatikan je nakon 43 godine priznao međugorski fenomen. Međugorju je dodijeljen status “Nihil Obstat”. Nema riječi o nadnaravnosti, ali priznaju se, kako su naveli, obilni pozitivni duhovni plodovi Međugorja.
Ovakva odluka Vatikana veliko je priznanje za Međugorje. Ipak, hodočasnici koje je ekipa Federalne televizije danas zatekla tamo, iako zadovoljni pozitivnom odlukom, kažu da su očekivali i više, te dodaju da ništa neće poljuljati njihovu vjeru.
U odluci Dikasterija za nauk vjere “Nihil Obstat” ne može se naći zamjerka župi Međugorje i franjevcima u njihovom pastoralnom radu, poručeno je danas iz Vatikana uz napomenu da nema dokaza o nadnaravnoj prirodi ukazanja. Za vjernike koje smo danas zatekli u Međugorju, odluka nije iznenađujuća, ali ništa poručuju, neće poljuljati njihovu vjeru u Međugorje kao mjesto iznimne duhovnosti.
“Ne mogu to opisati, nešto treperi u meni, nadam se da će odluka biti pozitivna i bilo bi mi drago”, govori nam hodočasnica iz Hrvatske.
“U svim velikim organizacijama je velika birokracija, politike i slično. Ja se molim da će ovdje biti Božija volja, čak i ako Vatikan ne prizna ukazanja, ili to još ne mogu dokazati, ovo mjesto i dalje čini mnogo toga dobrog mnogim ljudima koji ovdje u vjeri dožive obraćenje”, ističe hodočasnik iz SAD-a.
“Međugorje je jako lijepo mjesto, ovdje osjećam mir u svom srcu i zbog toga volim doći”, priča hodočasnik iz Italije.
“Mjesto mira, molitve i obraćenja. Prvi put sam došla 1898. i imala sam snažno duhovno iskustvo”, navodi nam hodočasnica iz SAD-a.
Upravo zbog snažnog duhovnog iskustva vjernici se iznova vraćaju u Međugorje. Pronalaze ovdje u molitvi mir i duhovnu snagu. Generalno mišljenje Vatikana o Međugorju je pozitivno, a posebno se u ocjeni naglašava pitanje dokazanih tjelesnih i duhovnih ozdravljenja, karitativna djela te duhovni rad s pripadnicima drugih religija.
“Ove godine u Međugorje je došla grupa židova iz Bosne i Hercegovine, koji su boravili tu i upoznali ovo svetište. Nedavno je u Međugorju boravila i grupa islamskih teologa koji se bave mariologijom u islamu. Međugorje postaje globalno mjesto prepoznavanja upravo tog izvora mira i pomirenja”, ističe Marko Antonio Brkić, teolog, predsjednik Bratovštine sv. Jakova Međugorje.
Papa Franjo je 2019. godine donio odluku o dopuštenju hodočašća u Međugorje, koje su od tada službeno mogle organizirati biskupije i župe. Broj hodočasnika iz godine u godinu raste.
“Poglavito iz Amerike, latinske Amerike i zemalja koje su uvijek dolazile u Svetu zemlju, ali moram reći da u odnosu na rekordnu pred-covid 2019. brojke mislim još nisu došle do te razine”, navodi Mario Vasilj, predsjednik Udruženja hotelijera i iznajmljivača Međugorje.
Biskup mostarsko-duvanjski monsinjor Petar Palić pozdravlja odluku “Nihil Obstat”. U svom dekretu, među ostalim, navodi da ništa ne priječi da se cijeni pastoralna vrijednost Međugorja, a da su vjernici u pobožnosti Mariji „Kraljici mira“ dužni da je se pridržavaju na razborit način.
federalna.ba