Vanredna sjednica Vijeće sigurnosti UN-a – još jedan pokušaj Republike Srpske da blokira donošenja rezolucije o genocidu

Prilog: Sanela Hodžić

 

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija na sinoćnjoj sjednici raspravljalo je o situaciji u Bosni i Hercegovini. Vanredna rasprava je sazvana na zahtjev Rusije da bi se članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović omogućilo da iznese stajališta političara iz Republike Srpske koji pokušavaju na svaki mogući način spriječiti usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a. Bila je to prilika i povod ambasadoru BiH u UN-u Zlatku Lagumdžiji da upozori da je riječ o manipulaciji pod sponzorstvom Ruske Federacije koju je optužio za pristrasnost. Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt), analizirajući stanje sigurnosti u Bosni i Hercegovini, izjavio je da je, prema njegovim prognozama, stanje usložnjeno i to zbog političara iz Republike Srpske.

Član državnog Predsjedništva Željka Cvijanović je visokog predstavnika Kristijana Šmita i pojedine strane diplomate u Bosni i Hercegovini u nekoliko navrata optužila za "kolonijalno ponašanje". Ocijenila je da se stavovi Republike Srpske "često pogrešno, tendenciozno prikazuju", dok je istovremeno bošnjačke zvaničnike optužila da prijete ratom i prizivaju sukobe. BiH je opisala kao “utočište džihadista”:

„Ministar odbrane BiH Zukan Helez i ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak prijete ratom, naročito Helez. Isak je rekao da bi vodio borce da se eliminiše RS.“

Visoki predstavnik Kristijan Šmit na početku obraćanja dotakao se pisma koje je Cvijanović poslala UN-u putem stalnog predstavništva Ruske Federacije, navodeći da, nažalost, njeno pismo ne prikazuje činjenice:   

"Nažalost, pismo Cvijanović ne prikazuje činjenice i ne želim odgovarati na neke riječi koje ću okarakterisati kao uvrede. Ovo nije mjesto za to. Mogu vidjeti samo zlonamjerne interpretacije.“

Stalni predstavnik Bosne i Hercegovine u UN-u Zlatko Lagumdžija istakao je da nije bilo potrebe za ovom vanrednom sjednicom, jer je redovni sastanak o situaciji u BiH već zakazan za 15. maja. Kako je rekao, upravo je Rusija ta koja podiže tenzije u našoj zemlji. Naglasio je da ne postoji “zajednička država BiH“, kako je to Cvijanović rekla, već država Bosna i Hercegovina u čijem sastavu je i entitet Republika Srpska, a da je država ta koja ima međunarodni subjektivitet:

"Važno je ozbiljno se zabrinuti zbog toga što se ovo Vijeće instrumentalizira kao javna pozornica na štetu Bosne i Hercegovine. Nema to veze sa zabrinutošću za BiH, već sa zloupotrebom moći Ruske Federacije koja je više puta naglasila svoju zabrinutost o jednom dijelu BiH.“

Ruski ambasador u Vijeću sigurnosti UN-a Vasilij Nebenzja (Vasily Nebenzya) jedini je podržao istup Željke Cvijanović, pri tom insistirajući na tvrdnji da se Dejtonski sporazum grubo krši, pa stoga BiH nema status nezavisne i suverene države. Krivicu za to prebacio je na Zapad i na visokog predstavnika kojeg je nazvao “samoproglašenim bosanskim autokratom”:

„Bosna i Hercegovina više nema status suverene i nezavisne države. Teško je vjerovati da je najveći autoritet u rukama državljanina Njemačke koji djeluje za male grupe i za njihove interese koristi bonske ovlasti.“

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Robert Vud (Wood) ocijenio je da Rusija zloupotrebljava ovo Vijeće u svoje svrhe. Naglasio je da opasne radnje i secesionistička retorika Milorada Dodika prijete miru i stabilnosti regiona. Sankcije Dodiku i onima koji su omogućili njegove antidejtonske i korumpirane akcije bit će nastavljene i u budućnosti u BiH, poručio je Vud i dodao da SAD daju punu podršku OHR-u:

“Gospođa Cvijanović govori da je gospodin Šmit ovdje lično, upravo suprotno, on je ovdje u kapacitetu visokog predstavnika, što je navedeno na spisku.“

Predstavnik Kine iskazao je protivljenje Pekinga “nametanju rješenja i sankcija” u BiH. Genocid u Srebrenici nazvao je “masakrom”, što ukazuje na to da ta država neće podržati rezoluciju u Generalnoj skupštini UN-a o Srebrenici.