Ratku Mladiću potvrđena doživotna kazna zatvora

Ratko Mladić, bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) i dugo vremena najtraženiji haški optuženik, pravomoćno je osuđen na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, teroriziranje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, odnosno za ratne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Pravomoćnom i konačnom presudom, koju mu je danas izreklo Žalbeno vijeće Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), potvrđena je prvostepena presuda od 22. novembra 2017. godine, te okončan proces za najteže zločine počinjene na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.

Žalbeno vijeće odbacilo je sve žalbe koje je uputila Mladićeva odbrana.

Konačna presuda u ovom predmetu izrečena je nakon gotovo 26 godina od podizanja optužnice protiv Ratka Mladića u Haškom tribunalu (ICTY), te utvrđena odgovornost jednog od ključnih aktera rata u kojem je ubijeno više od 100.000 ljudi, te protjerano više od dva miliona stanovnika Bosne i Hercegovine.

Mladić je, kao i u prvostepenom postupku, osuđen po 10 od ukupno 11 tačaka optužnice, ali ne i za genocid u šest bh. općina tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.

Tokom glavnog pretresa protiv nekadašnjeg komandanta Glavnog štaba VRS-a, koji je počeo 16. maja 2012. i trajao 530 dana, izvedena su 592 svjedoka, te predočeno oko 10.000 dokaznih materijala, a ICTY je u obzir uzeo i 2.000 presuđenih činjenica u sklopu drugih predmeta, procesuiranih u tom sudu.

Nakon višegodišnjeg bijega i skrivanja, Mladić je uhapšen u Srbiji 26. maja 2011. godine i izručen ICTY-ju, te 31. maja prebačen u pritvorsku jedinicu u Scheveningenu.

Na našem portalu mogli ste pratiti tekstualno uživo izricanje presude Mladiću:

16:32 - Drugostepenom presudom Ratko Mladić nije proglašen krivim za genocid počinjen u Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru

16:28 - Žalbeno vijeće smatra, s obzirom na težinu kaznenih djela, da Mladić nije pokazao vidnu pogrešku u ocjeni i zaključcima. Raspravno vijeće je na valjan način uzelo sudsku praksu i konstatira da nije pogriješeno sa doživotnom kaznom zatvora.

16:22 - Obzirom na kašnjenje od 30 minuta, novinari u Haagu su dobili informaciju, dok je još u toku izricanje presude, da je Mladić osuđen na doživotnu kaznu zatvora, javlja BIRN.

Do ovog je dovela situacija u kojoj se presuda izriče sa 30 minuta kašnjenja. Presuda je, prema informacijama iz Haaga, identična prvostepenoj – dakle doživotna osuda za genocid u Srebrenici, zločine u opštinama, terorisanje u Sarajevo i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, dok je oslobođen za genocid 1992. godine.

Ovo je i očekivan nastavak prakse, obzirom na identičnu presudu u predmetu Radovana Karadžića, kao i na niz drugih presuda izrečenih u Haagu, piše detektor.ba.

16:19 Novinari su upravo od osoblja Mehanizma dobili saopštenje prema kojem je Mladiću potvrđena doživotna kazna.

16:15 - Prelazi se na tačke žalbe o držanju talaca. I ova žalba je odbijena.

16:07 - Odbijene su i žalbe (uz suprotno mišljenje sutkinje Nyambe) vezane za Srebrenicu. „Mladić ne pokazuje grešku u rezonovanju prvostepenog vijeća, nego samo svoje neslaganje“, rekla je sutkinja, naglasivši da i u odnosu na ovo ima suprotno mišljenje.

16:04 - Odbijene su i Mladićeve žalbe za UZP vezane za Sarajevo

16:00 - Žalbeno vijeće odbilo je sve žalbe Odbrane koji se tiču Mladićevih prava na pošteno suđenje. Kako je rekla Nyambe, Žalbeno vijeće je stava da nisu prekršena prava time da se neki incidenti nisu spomenuli u optužnici, kao i uključivanjem utvrđenih činjenica iz drugih predmeta, te da je bio teškog zdravstvenog stanja.

15:55 - Odbijene su (uz suprotno mišljenje sutkinje Prisce Matimba Nyambe) pojedine osnove žalbe Ratka Mladića.

15:45 - Advokatski tim Ratka Mladića nije sudnici, advokatan Dragan Ivetić iz zdravstvenih razloga nije mogao prisustvovati na presudu. Žalbeno vijeće je dozvolilo pravnoj savjetnici Odbrane da prisustvuje izricanju presude.

15:35 - Došlo je do tehničkih problema, a novinarima u Haagu je rečeno da će uskoro biti riješeno. Mladić prisustvuje izricanju presude

15:30 - Upravo počinje odgođeni prenos iz sudnice zgrade Mehanizma

15:28 - U Banjaluci je danas postavljen transparent: “Ne priznajemo hašku odluku, ti si ponos srpske republike”, a u centru je osvanuo i grafit podrške. Iz Banjaluke se javila reporterka Lejla Džin.

15:25 - Snimljeno prije ulaska predstavnika žrtava u zgradu Mehanizma kada je došlo do rasprave između Kade Hotić, potpredsjednice Pokreta Majke enklave Srebrenice i Žepe i gospodina koji se predstavio kao "Dragan iz Srbije", javlja BIRN.

 

15:23 - Direktor novosadskog Centra za regionalizam, analitičar Aleksandar Popov smatra da će prvostepena presuda biti potvrđena koju Mladić kako on kaže i zaslužuje

15:22 - U Sarajevu, uz poštivanje epidemioloških mjera, organizirano je javno praćenje izricanja drugostepene presude Žalbenog vijeća Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu Ratku Mladiću, bivšem komandantu Glavnog štaba vojske RS-a.

15:20 - Preživjeli i članovi porodica žrtava prate presudu ratnom zločincu Ratku Mladiću u Prijedoru

15:15 - Iz Srebrenice se za FTV javio i Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica, koji je kazao ne očekuje "tektonske promjene"

15:10 - Ratko Mladić poručio je neposredno pred izricanje drugostepene presude u Hagu da će biti dobro i da će biti oslobođen ako bude po Božijoj pravdi, a ako bude po Bramerzovoj onda to nije pravda. Ovu poruku je beogradskim medijima u Haagu prenio njegov sin Darko Mladić, koji će uživo slušati presudu. "Čuo sam se s Ratkom. Nismo se videli pre podne. Dozvoljeno mi je da oca posetim danas od 18.00 do 19.30 časova. Jedva čekamo da se vidimo, jer ga niko od porodice nije mogao posetiti u proteklih godinu i po dana", rekao je on.

15:02 - Opština Ključ i njeni mještani smatraju da trpe veliku nepravdu. Opština je to za koju se u žalbi tužioci Mehanizma nisu žalili zbog nepresuđenog genocida. U Ključu je reporterka Enesa Hrustanović

15:00 - U Haagu upravo počinje izricanje presude Ratku Mladiću, ali kompletna javnost, svi novinari unutar samog suda, kao i javnost u BiH, jedino imaju mogućnost praćenja prenosa uz 30-minutnu odgodu. Do sada praksa je bila da su novinari u Haagu u lobbyu mogli da prate izricanje presude uživo, javlja BIRN.

14:55 - Predstavnici žrtava ušli su u prostorije zgrade Mehanizma gdje će presudu pratiti uživo. Podsjetimo, oni će među prvima čuti presudu, ali je ne smiju saopćiti ostalim sve dok cjelokupna javnost sa pola sata zakašnjenja isprati izricanje.

14:52 - Uoči izricanja konačne presude haškom optuženiku Ratku Mladiću ispred zgrade suda okupio se veliki broj predstavnika medija i građana, javlja Anadolu Agency (AA). Ispred zgrade suda istaknute su i brojne zastave s ljiljanima na kojima su ispisana imena brojnih bh. gradova u kojima su počinjeni zločini tokom rata 1992-1995.

14:50 - U Srebrenici je i Nesiba Hasanović kojoj je u genocidu ubijen otac te mnogobrojni članovi šire porodice. Za nju su ovo izrazito teški trenuci. Više OVDJE

14:45 - Foča je mjesto strašnih zločina, za koje ICTY nije potvrdio počinjeni genocid. Iz Foče se javio Hasan Gabela

14:40 - Prijedor je prošle sedmice obilježio još jednu tužnu godišnjicu. O zločinima najgnusnijih razmjera svjedoči masovna grobnica Tomašica. Iz Prijedora se javila Đenita Huseinbegović

14:35 - Stanovnici Sarajeva, grada sa najdužom opsadom nakon Drugog svjetskog rata, također očekuju ništa manje od potvrde prvostepene presude. Javljanje reporterke Adne Madžarević

14:30 - U Srebrenici je Dino Durmić, koji sa porodicama žrtava iščekuje izricanje konačne presude. Ono što najmanje mogu očekivati jeste potvrda kazne doživotnog zatvora.

14:20 - U Haagu je reporter FTV-a Aleksandar Marković koji je iznio neke nove podatke o samom toku izricanja današnje presude

14:15 - Porodice žrtava u Hagu čekaju presudu ratnom zločincu Mladiću

14:00 - Porodice žrtava genocida na musali Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari čekaju izricanje konačne presude ratnom zločincu Ratku Mladiću. Članovi porodica žrtava, prvenstveno majke, obišle su šehidsko mezarje u Potočarima, a potom prisustvuju panelu kojeg povodom izricanja presude organizuje Memorijalni centar Srebrenica. Više OVDJE

federalna.ba

Ratko Mladić konačna presuda
nastavni program Ratko Mladić Radovan Karadžić
0 16.09.2024 17:00
nastavni program Ratko Mladić Radovan Karadžić
0 14.09.2024 17:36
Radovan Karadžić Ratko Mladić genocid Mreža
0 10.09.2024 21:28
Memorijalni centar Srebrenica - Potočari genocid Radovan Karadžić Ratko Mladić
0 09.09.2024 20:10
nastavni program Ratko Mladić Radovan Karadžić
0 07.09.2024 09:50
Ratko Mladić Radovan Karadžić nastavni program ratni zločinci
0 06.09.2024 17:01