videoprilog Damire Ibranović (Dnevnik 1)

Uz rekordne brojke zaraženih u Indiji sve više slučajeva trgovine djecom

Epidemiološka situacija u Indiji izmakla je kontroli. Ali rekordne brojke novozaraženih i preminulih nisu jedini problem u ovoj drugoj najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu. Reakcije i pomoć stižu sa svih strana svijeta.

Indija svakodnevno obara rekorde po broju novozaraženih koronavirusom i po broju preminulih od posljedica zaraze. Prema posljednjem presjeku, ova zemlja zabilježila je preko 400.000 novih i preko 4.000 smrtnih slučajeva. Bore se s nestašicom kisika, lijekova, a nedostaje i kreveta u bolnicama i respiratora. Mnoge zemlje svijeta odlučile su pružiti ruku Indiji u ovom teškom periodu.

- EU stoji snažno uz Indiju u ovo najizazovnije vrijeme. Spremni smo da pomognemo u svemu što je potrebno, od kisika, preko lijekova do respiratora. Sedamnaest zemalja članica je to podržalo i pomoći ćemo sa sredstvima od preko 100 miliona eura – poručila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

- Razgovarao sam sa premijerom Modijem. Potrebne su mu sirovine i dijelovi za mašine, koje će doprinijeti učinkovitosti vakcina. To mu i šaljemo, kao i kisik. Mislim da činimo mnogo za Indiju – izjavio je predsjednik SAD-a Joe Biden.

Kao da smrtonosni talas koronavirusa nije dovoljan, iz međunarodnih organizacija upozoravaju i na druge probleme s kojima se Indija suočava.

- Mnogo djece je zarženo i umire. Veliki broj njih je ostao bez roditeljskog staranja. Imamo prijavljenih i slučajeva trgovine djecom. Djeca svakodnevno nestaju. Nemamo još dovoljno podataka, ali slučajevima zahtjeva za nelegalno usvajanje svjedočimo i na društvenim mrežama. Veliki broj djece u Indiji time postaju potencijalne žrtve trgovine djecom i zlostavljanja – istakla je predstavnica UNICEF-a u Indiji Yasmin Haque.

Stanje izazvano pandemijom koronavirusa u Indiji bilo je okidač za predlaganje odricanja od zaštite intelektualnog vlasništva nad vakcinama. Ovaj prijedlog je podržalo više od 100 zemalja svijeta, no ima i onih koji se protive. Njemačka kancelarka Angela Merkel smatra da bi ovaj potez zakomplikovao proces imunizacije na globalnom nivou, a protive se i predstavnici farmaceutske industrije.

- Prava na intelektualno vlasništvo su žila kucavica ove industrije. Bez njih, nemoguće je investirati. Ovaj prijedlog čini više lošeg nego dobrog – smatra Richard Torbett, izvršni direktor asocijacije farmaceutske industrije Velike Britanije.

Ko će profitirati, a ko izgubiti u narednom periodu, pokazaće se. Ono što je sigurno jeste da se ljudski životi moraju spašavati i da je to prioritet nad novčanim gubicima i stavovima pojedinih vlada.

federalna.ba

Indija