videoprilog Lejle Aganović i Adise Šehić (Dnevnik 2)

U Federaciji BiH zabrana kretanja od 23 sata do 5 ujutro

Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva odlučio se na restriktivnije mjere uslijed pogoršanja epidemiološke situacije, nepoštivanja dosadašnjih mjera i sve popunjenijih bolničkih kapaciteta. Od sutra je na snazi odluka o ograničenju kretanja građana u periodu od 23 sata uveče do 5 ujutro. Iz odluke će, kao i u martu i aprilu, biti izuzeti oni koji obavljaju poslove u smjenama tokom noći, sa validnom potvrdom poslodavca, kao i javni službenici koji rade na provođenju mjera.

Važno obavještenje za školarce. Prostorije osnovnih i srednjih škola koje će biti korištene u svrhu birališta, morat će biti dezinfikovane, te će učenici nastavu pohađati online u ponedjeljak i utorak, 15. i 16. novembra. Federalni krizni štab dao je preporuku o cjelosedmičnom modelu online nastave, ali je Ministarstvo obrazovanja i nauke KS odlučilo da su dva dana dovoljna. Potvrdio je to za Federalnu televiziju ministar Anis Krivić.

U odnosu na prošlu sedmicu u Federaciji je registrovan porast broja zaraženih za 9, broja hospitalizacija za 16, te pacijenata na respiratoru za 48 posto. Sa 29 preminulih u protekla 24 sata broj smrtnih slučajeva u porastu je za čak 33 posto.

- Rješenje je smanjiti prenos infekcije, smanjiti pritisak na bolnice i spasiti živote - naveo je Sanjin Musa, član Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH.

- Broj smrtnosti treba izanalizirati, ali evidentno je da je to treća dob i da su to ranjivi ljudi. Treba da pobijemo treću dob neodgovornim ponašanjem, nepodrškom - kazao je Goran Čerkez, član Kriznog štaba Ministarstva zdravstva FBiH.

- Stavljanje ljudi na respirator u takozvanoj terminalnoj fazi najčešće završava letalno. I pitali su ljekare zašto se odlučuju na taj potez, zato što se ljekari nikada ne predaju, do zadnjeg momenta se bore, i to je ona terminalna faza kada pokušavaju jedino što je moguće jer svakako gubite pacijenta, nadajući se da je ostao barem jedan dio pluća zdrav - objašnjava pulmolog dr. Mujo Hošić.

Statistika je zabrinjavajuća. Samo danas u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu 34 pacijenta koriste podršku respiratora. Generalna direktorica Sebija Izetbegović smatra da je potrebna hitna mobilizacija svih zdravstvenih radnika, bez obzira na nivo zdravstvene zaštite ili specijalizaciju.

- Ne morate biti specijalista infektologije, dovoljno je da budete ljekar opšte prakse koji zna poštovati i provoditi protokole koje su naši specijalisti propisali, ali građani moraju dobiti uslugu u pravo vrijeme i moraju dobiti upute i kažem: opća mobilizacija preko 7.000 zdravstvenih uposlenika u KS-u za uslugu građanima 24 sata - poručila je Izetbegović.

I članovi Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva smatraju da je mobilizacija svog medicinskog kadra prijeko potrebna da bi bila unaprijeđena primarna zdravstvena zaštita. Potrebna je, kažu, i efikasnija podrška nadležnih policijskih i inspekcijskih organa zdravstvenom sistemu. Posebno je naglašeno neodgovorno ponašanje političkih aktera u vrijeme predizborne kampanje.

- Politički skupovi, ne bih upotrijebio ruzne riječi, ali ovo je apsolutno neprihvatljivo, da ne kažem necivilizirano ponašanje. Kantonalni MUP koji je zadužen za provođenje ovakvih aktivnosti zna da se održava skup, ali ga ne prekida iako se krši - naglasio je Čerkez.

Nove mjere podrazumjevaju i zabranu okupljanja više od 30 osoba kako u zatvorenim prostorima, tako i na otvorenom, uz poštivanje svih epidemioloških mjera. Iz Kriznog štaba pojašnjavaju da su od zabrane kretenja u periodu od 23 do 5 ujuto izuzeti svi oni koji su uključeni u provođenje mjera i aktivnosti u vezi sa epidemijom na teritoriji Federacije.

Također, izuzeti su uposlenici kojima se proces rada odvija u smjenama, međugradski i međunarodni prijevoz putnika, taxi službe, kao i vozači teretnih vozila u domaćem i međunarodnom transportu. Struka upozorava da je stanje izuzetno ozbiljno te da samo dosljednim poštivanjem mjera, brigom za sebe i druge možemo spasiti kako živote, tako i posrnulu privredu.

Bh. zdravstvo i mali dio stanovništva koji se za sada pridržava donesenih mjera i preporuka ne mogu sami zaustaviti širenje infekcije.

federalna.ba

koronavirus