videoprilog Amine Ramović (Federacija danas)

Uspješno završen projekat Response EU4RusinessRecovery

Trogodišnji projekat Response EU4BusinessRecovery uspješno je završen. Radi bolje perspektive za razvoj bh. privrede, cilj je bio osigurati opstanak mikro, malih i srednjih preduzeća u važnim privrednim sektorima, a sve kako bi se smanjile negativne posljedice uzrokovane pandemijom COVID-19.

Projekat vrijedan 13,7 miliona eura Response EU4BusinessRecovery uspio je zadržati više od 8 hiljada radnih mjesta, a otvoriti više od 500 novih. Osim toga, pomogao je i 160 start up, 343 mikro, mala i srednja preduzeća. Jedan od korisnika projekta je i vlasnik farme Ivan Pavković. Ističe da je zahvaljujući projektu njegova farma modernizovana i digitalizovana, te da su povećali proizvodnju i smanjili gubitke: „Želio bih reći svima, malim i većim farmerima, da apliciraju na ovaj projekat jer može se dosta naučiti, a poslovanje poboljšati“.

Sve su finansirali Evropska unija i Vlada Njemačke.

„Željeli smo podržati poslovanje u BiH u vrijeme krize i fokusirali smo se na sektore i kompanije koje su se suočavale sa različitim izazovima. Danas slavimo značajne rezultate koje smo postigli ovim projektom“, kazao je šef Delegacije EU-a u BiH Johann Sattler.

Rezidenti predstavnik UNDP-a u BiH Sylvain Merlen istakao je kako su u poljoprivredno-prehrambenom sektoru investirali zajedno sa 54 kompanije i više od 410 malih poljoprivrednika: „Naš fokus usmjeren je na izgradnju bolje budućnosti nakon krize. Podržane kompanije nisu samo oporavile svoje poslovanje, već su usvojile i nove poslovne modele te digitalnu transformaciju, povećavajući svoju proizvodnju, prihode i stvarajući nova radna mjesta“.

Sektor tekstila, uprkos tradiciji koju ima, pretrpio je najveći udar za vrijeme pandemije. Svaki peti otkaz bio je u ovom sektoru koji u BiH mnogo zavisi od globalnih trendova.

„Znate da u BiH ovaj sektor zavisi od trendova i ukoliko dođe do poremećaja u lancu vrijednosti, ovaj sektor trpi. Veliki broj žena radi u ovom sektoru, njegovo propadanje podrazumijeva i sve manje radnih mjesta za žene, a i inače imamo problem neaktivnost žena u BiH“, istakla je Lejla Tanović, koordinatorica MOR-a u BiH.

Projekat je dao ekonomski i društveni doprinos u oblastima zaštite na radu, turizma, inovacija proizvoda i digitalizacije. Zaključeno je da Bosna i Hercegovina ima ogroman neiskorišten potencijal koji se ogleda u prirodnim resursima, ljudskom potencijalu, te blizini evropskom trzištu. Vrijedi istaći da su velika postignuća zabilježena u sektoru turizma, gdje se zahvaljujući ovom projektu naša zemlja našla među top 100 turističkih destinacija u svijetu.

federalna.ba

EU4BusinessRecovery
EU4BusinessRecovery AgriTech Samit UNDP
0 21.09.2023 19:20
digitalna transformacija EU4BusinessRecovery
0 07.06.2023 11:26
digitalna transformacija EU4BusinessRecovery
0 13.05.2023 14:09
EU4BusinessRecovery mjere oporavka metalski mašinski drvni sektor
0 30.08.2021 12:53