Uredu za borbu protiv korupcije USK-a neophodno jačanje kapaciteta i rigorozniji zakoni
Ured za borbu protiv korupcije Unsko-sanskog kantona suočava se s izazovima u borbi protiv korupcije zbog nedostatka kadrova i nepotpunog zakonodavstva.
Sekretar Ureda Adela Tabaković ističe da trenutna kadrovska popunjenost nije dovoljna da se odgovori na sve potrebe te je potrebno dodatno zapošljavanje radi povećanja efikasnosti i ispunjavanja zakonskih obaveza.
-S obzirom na trenutnu kadrovsku strukturu, ona je nedovoljna da se adekvatno udovolji svim poslovnim potrebama. U cilju izvršavanja obaveza i poboljšanja efikasnosti, neophodno je dodatno zapošljavanje i kapacitiranje Ureda - ističe Tabaković.
Ured je također otkrio kako se više od 100 javnih funkcionera nije pridržavalo obaveze prijavljivanja imovine, što predstavlja kršenje Zakona o prijavljivanju i postupku provjere podataka o imovini nosilaca javnih funkcija u tom kantonu.
Prema riječima Tabaković, prekršajni nalozi su već počeli biti izdavani tim osobama.
-Prema trenutnim evidencijama Ureda, identifikovano je više od 100 lica koja nisu dostavila podatke o imovini, iako su bili obavezni to učiniti. Ured je već započeo aktivnosti izdavanja prekršajnih naloga prema tim osobama u skladu sa zakonom - izjavila je Tabaković za Fenu.
Dodatno, u Skupštini USK-a uskoro bi se trebao razmatrati prijedlog izmjena i dopuna Zakona o prijavi imovine, s ciljem proširenja obaveze prijavljivanja i na imovinu bliskih srodnika koji nisu članovi domaćinstva. Tabaković naglašava da bi ove izmjene bile važne kako bi se zakon uskladio s preporukama međunarodne organizacije GRECO.
-Sveobuhvatni sistem prijavljivanja imovine treba da obuhvati i bliske srodnike koji nisu članovi domaćinstva. Ukoliko ne dođe do izmjena i dopuna zakona, ugrozit će se usklađenost s relevantnim standardima i preporukama Grupe država za borbu protiv korupcije (GRECO) - pojasnila je Tabaković.
Pored ovih aktivnosti, Ured je pokrenuo inicijativu za provjeru imovine nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika u kantonu, kako bi se zakon implementirao u punom opsegu.
Također, potpisan je Memorandum o saradnji između Kantonalnog tužilaštva, Ureda za borbu protiv korupcije i Uprave policije MUP-a USK-a, koji detaljno uređuje način saradnje u prevenciji, otkrivanju i procesuiranju korupcijskih i drugih krivičnih djela.
-Ova inicijativa usmjerena je na jačanje strateških kapaciteta za rješavanje koruptivnih aktivnosti - zaključila je Tabaković, dodajući da će unaprijeđena saradnja između institucija, kadrovsko pojačanje Ureda i promjena zakona dodatno ojačati borbu protiv korupcije u tom kantonu.
federalna.ba/Fena