Prilog Sanele Hodžić

Ured za borbu protiv korupcije objaviće registar ugovora o djelu-nadzor nad trošenjem javnog novca

Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevu u aprilu će objaviti registar ugovora o djelu u organima javnog sektora. Uspostavljanjem registra biće omogućen nadzor nad trošenjem javnog novca u postupcima zaključivanja takvih ugovora, na koje se godišnje isplate milioni maraka. Gotovo da nema ministarstva, agencije, zavoda ili direkcije u kojima nisu uočene nepravilnosti kod sklapanja ugovora o djelu, ne samo u ovom kantonu nego u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Objava registra ugovora o djelu u organima javnog sektora u Kantonu Sarajevi biće ključna u smanjenju koruptivnih rizika kod ovakve vrste zapošljavanja, jer se radi o jednom od najtransparentnijih oblika trošenja javnog novca. Direktor Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo Erduan Kafedžić:

„Znamo da su ugovori o djelu visokorizični procesi, da je to često najnetransparentniji način trošenja sredstava. I ono što smo mi uvidjeli kroz analizu proteklih godina jeste da se troši jako veliki novac, te da predstavlja rizik s aspekta finansiranja izbora u Kantonu Sarajevo. Pozivam i druge nivoe vlasti u Bosni i Hercegovini da uspostave jedinstveni registar ugovora kako bi se te pojave mogle pratiti na teritorije cijele BiH.„

Praksa je pokazala da subjekti javnog sektora Kantona Sarajevo zaključuju ugovore o djelu s osobama i po nekoliko mjeseci ili godina, što dovodi u sumnju njihovu stvarnu svrhu i opravdanost, te predstavlja izražen korupcijski rizik ne samo u ovom kantonu već i u cijeloj Bosni i Hercegovini, kaže Kafedžić:

„Mi znamo da je često ulazak u organe javne uprave ili javni sektor upravo ugovor o djelu, kada se osoba angažira na privremene poslove i da se poslije zapošljava u to istoj instituciji, i to je jedan segment. Drugi je segment kada vi više godina možete na vrlo netransparentan način da imate ljude zaposlene u javnom sektoru.“

Angažman po osnovu ugovora o djelu, na koje se troše velike sume budžetskog novca, predmet je konstantnih kritika i revizorskih institucija u Bosni i Hercegovini. Gotovo da nema ministarstva, agencije, zavoda ili direkcije kojima nije skrenuta pažnja na nepravilnosti prilikom sklapanja ugovora o djelu. Takve osobe znale su mjesečno primati i po nekoliko hiljada maraka, i to nerijetko za poslove koji su zapravo redovni u toj instituciji. Srđan Traljić, Transparensi Internešnal (Transparency International) BiH:

„Primamo prijave građana kroz naš Centar za pružanje besplatne pravne pomoći, gdje nam se ukazuje na slične pojave. Dakle, da zaposlenici javnih institucija i preduzeća sklapaju takve ugovore za poslove koji su im u opisu posla, što je zakonom zabranjeno. Kroz te ugovore se značajna sredstva izvlače preko ljudi povezanih stranačkim i drugim vezama, a da nemamo adekvatan sistem kontrole.“

Dosadašnja iskustva, nažalost, pokazuju da se revizorska upozorenja u pravilu ignorišu, te da se kadrovi, najčešće stranački i rodbinski, bez ikakve potrebe, ubacuju na teret budžeta. Činjenica je da se na ovaj način kupuju glasovi, što definitivno predstavlja problem koji se povezuje s političkom korupcijom. 

MUP TK pokušaj ubistva
0 06.05.2024 12:43
FK Velež stadion
0 06.05.2024 11:45
Poziv mladima za snimanje kratkih filmova
0 06.05.2024 11:22
Mostar Poticaji poljoprivrednicima HNK
0 06.05.2024 11:15
Belgija dodatne sankcije Izrael
0 06.05.2024 11:11