Uprkos negodovanjima međunarodne zajednice: Japan odobrio puštanje tretirane vode iz Fukushime u more
Uprkos međunarodnom negodovanju, Agencija za nuklearnu regulaciju Japana danas je odobrila plan za ispuštanje u more pročišćene vode iz oštećene nuklearne elektrane Fukushima Daiichi, prenosi Anadolu Agency (AA).
Državni televizijski servis Japana NHK javlja da je plan odobren na prijedlog operatera elektrane TEPCO, a uz suglasnost Vlade Japana.
Nekoliko zemalja je izrazilo zabrinutost da će se tretirana voda pokazati opasnom za morski život.
Japan je u aprilu 2021. godine objavio da planira ispustiti nuklearni otpad u more u naredne dvije godine, što je izazvalo velike kritike obližnje Kine, Južne Koreje, Sjeverne Koreje i Tajvana, kao i međunarodnih organizacija, uključujući i Ujedinjene nacije (UN).
S druge strane, SAD je podržao prijedlog Japana, koji je uslijedio nakon godina pregovora o tome kako se riješiti više od milion tona vode nakupljene u nuklearnom kompleksu Fukushima od razornog potresa i cunamija iz 2011. godine.
“Izuzetno je neodgovorno da Japan ignoriše zabrinutost mnogih strana u odluci o puštanju kontaminirane vode, čemu se Kina protivi“, rekao je danas glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin.
Kina poziva Japan da odloži ovu vodu na znanstveno opravdani, transparentan i siguran način.
Tim Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) također je posjetio Japan početkom ove godine kako bi razgovarao o planu za odlaganje tretiranog nuklearnog otpada u more.
Operater nuklearne elektrane TEPCO započeo je prošlog decembra radove na izgradnji podmorskog tunela za protok tretirane vode u more.
Japanska vlada radi na tome da razblaži vodu tako da nivo tricijuma padne ispod nacionalnih propisa. Ako sve bude po planu, Japan će sljedećeg proljeća početi puštati tu vodu u more.
federalna.ba/AA