Upriličena književna večer Zdravka Nikića u Hamzićima
U sklopu kulturno-zabavne manifestacije Dani sv. Ivana, u srijedu navečer je u Domu kulture u Donjim Hamzićima, općina Čitluk, upriličena književna večer Zdravka Nikića na kojoj su predstavljena dva djela ovoga autora – roman ''Sime života vičnoga, Zapisi Stipana Trnovca'' i nova zbirka pjesama ''Oružje moje duše''.
Knjige su predstavili pjesnik Ilija Fofić, predsjednik Matice hrvatske Ogranak Čitluk Andrija Stojić i sam autor Zdravko Nikić.
Govoreći o zbirci pjesama ''Oružje moje duše'', Ilija Fofić je kazao kako se zbirka sastoji iz pet poglavlja: Vjera, Obitelj, Ljubav te Domovina, a onda pročitao pet pjesama, po jednu iz svakoga poglavlja.
''Pjesnik Zdravko Nikić u svojim pjesmama i razmišljanjima u ovoj zbirci prenosi, na neki način cijeli svoj bitak. U poglavlju 'Obitelj' Nikić piše i razmišlja ponajviše o liku majke. Te pjesme odišu posebnom ljepotom, zahvalnošću za darovani život, za svu muku tegobnoga života, a ono što je najbitnije u ovome poglavlju jest sigurnost odrastanja i odgoja u obitelji, a ta se sigurnost najljepše osjeti u stihovima 'i bija si naša stožina/uvik ti/oči ljubavlju gorile/usne mudre riči zborile.' Život pjesnika Nikića svojevrsna je borba sa samim sobom. To je ona duhovna borba koja nas uvijek dovodi do Kristova križa, do potpunoga spokoja i mira'', kazao je Fofić.
Dodao je kako spomenuta Nikićeva zbirka obiluje dobrim dijelom povijesnim zbiljama, te da je prožeta jednom posebnom pjesničkom estetikom i lijepim pjesničkim izričajem.
O romanu ''Sime života vičnoga…'' govorili su Andrija Stojić i autor Nikić. Stojić je naglasio njegovu svevremenost ističući kako se pišući o malim mjestima može postići univerzalnost.
''Kao i prema svemu drugome, tako i prema kraju u kojem si rođen i odrastao možeš se odnositi na različite načine. Slaviti ga i drugome ga nametati, mrziti ga i pokušati se ukorijeniti negdje drugdje, lutati svijetom, ali mu se ponovno vraćati... Čini mi se da se ljudi najviše drže ovog zadnjeg. Nakon što sve vidiš shvatiš da ti je ipak mjesto tu, jer se ti i to podneblje najbolje razumijete.
Kad uzmete ovu knjigu i krenete ju čitati, povijest s krša počinje se raspletati pred našim očima. Pisac poput grčkog rapsoda prebire po žicama svoga književnog glazbala i na primjeru malog kraja priča nam o cjelokupnoj duši hercegovačkog krša'', istaknuo je Stojić.
Smatra kako je ova knjiga jezično svojevrsni etnolingvistički dokument, prepuna lokalne leksike koja pršti i šušti od života.
Autor Zdravko Nikić je govorio o tome kako je nastajao roman i što je njime obuhvaćeno, a zatim je pročitao jedan ulomak pisan na ikavici. Istaknuo je komponentu duhovnosti u svojim djelima, te najavio nova djela – zbirku pjesama ''Krik s križa'' i roman ''Sime Sotonini sinova i sluga'', svojevrsni nastavak na roman ''Sime života vičnoga…''.
U glazbenome dijelu programa nastupili su učenici Osnovne glazbene škole Brotnjo, Odjel Čerin: Boris Prusina (harmonika) te Ilija Puljić i Danijel Prusina (gitara).
federalna.ba/Fena