videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

Uoči kampanje CIKBiH podsjetio na pravila

Ovog petka zvanično počinje predizborna kampanja za Lokalne izbore. Slijedi mjesec političkog oglašavanja s ciljem skupljanja podrške i glasova na dan izbora. Javni prostor preuzimaju političke aktivnosti i poruke. Nema sumnje da će biti preopterećen jer je ovjereno 296 političkih subjekata i i više od 26.000 kandidata za učešće na izborima.

Uoči kampanje, CIK je podsjetio da sloboda provođenja izbornih aktivnosti nije neograničena, ali i da će zloupotreba biti kažnjena. No, Transparency International upozorava da kazne izostaju.

Javni skupovi, plakati na ulicama, oglasi na društvenim mrežama. Počinje mjesec političke aktivnosti obojen bojama svih stranaka. A u Bosni i Hercegovini ih ne manjka. Od sutra svi kreću u trku za glas i poziciju. No, zakonom zagarantovana sloboda provođenja izbornih aktivnosti ima granice. Zabranjen je niz stvari, a prvi put obavezno podnošenje izvještaja o utrošku novca za kampanju.

“Nije dozvoljeno obećavati novčanu nagradu ili druge materijalne koristi s ciljem dobijanja podrške birača. Govor koji podstiče mržnju, diskriminaciju, nasilje ili izaziva strah i neprijateljstvo, te objavljivanje takvih sadržaja je strogo zabranjeno. Političkim subjektima je zabranjeno iznositi lažne informacije koje mogu ugroziti integritet izbornog procesa”, istakla je predsjednica CIK-a BiH Irena Hadžiabdić.

Pravila se već krše. Preuranjena kampanja prvi je put zakonom striktno zabranjena, ali ne i spriječena. Zato izrečene sankcije, zasada, iznose 60.000 maraka. Zloupotrijebljena su i javna sredstva. Od isplate jednokratne pomoći, zapošljavanja preko otvaranja različitih objekata i asfaltiranja puteva do izleta i poklona. Sve za siguran glas, plaćeno novcem građana. Namjera je jasna, pa Transparency International sve redom prijavljuje. No, CIK uglavnom, kažu, ne reaguje. Od 90 prijava, tek za četiri izrečena je novčana kazna.

“Odbija se sankcionisati zloupotreba javnih resursa. Zato ćemo sada imati situaciju da će sve nove odredbe izgubiti svaki smisao i svrhu”, naglasila je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala BiH.

“Po našem sudu, bez obzira na to ako je općinsko ili gradsko vijeće dalo donaciju za maturalna putovanja, za udruge umirovljenika itd., iako je to prvi put, to ne mora značiti da je zloupotreba”, kaže član CIK-a BiH Vlado Rogić.

“Plašimo se da ukoliko oni ostanu pri ovom tumačenju, niko neće biti sankcionisan”, upozorava Srđan Traljić, menadžer za odnose s javnošću Transparency Internationala BiH.

U svakom segmentu izbora stroža su pravila i veća šansa za fer i poštene izbore. Ovaj proces trebao bi biti prvi put uveliko izoliran od politike. Posebno birački odbori koji su ranije bili centralna tačka političkog utjecaja. Tehničke izmjene izbornog zakona promijenile su pravila igre, no stranke nisu zaustavile. Ispisnica članova sada je ulaznica u biračke odbore za poziciju predsjednika i zamjenika. Utvrđivanje spone između kandidata i stranaka u praksi nije tako lako.

“Ne postoji registar članstva političkih stranaka. Ono što smo mi dobijali od nevladinog sektora jesu objave s društvenih mreža gdje je neko lice u nekom periodu prisustvovalo nekom predizbornom skupu. To nigdje nije propisano kao zakonski uslov za eliminaciju nekoga”, ističe članica CIK-a BiH Vanja Bjelica-Prutina.

“Mi smo te osobe anulirali. Da li će ostati još takvih osoba, pretpostavljam da hoće. Međutim, ono što je dobra zakonska norma je da mi u svakom momentu te kandidate možemo razriješiti”, dodao je član CIK-a BiH Željko Bakalar.

Za kampanju utemeljenu na kršenju zakona visoka je cijena. Novčana kazna seže i do 30.000 maraka, a stranke i kandidati rizikuju od uklanjanja s liste ili poništavanja ovjere za učešće. Istina, ako reakcija bude pravovremena, a sankcija adekvatna.

federalna.ba

CIK BiH Transparency International