Ultimatumi ostali, ali je najavljeno usvajanje dva važna evropska zakona
Blokada na političkom planu je pauzirana. Ultimatumi ostali, ali je najavljeno usvajanje dva važna evropska zakona - o sudovima i o sprečavanju pranja novca. Njima bismo bili korak bliže Evropskoj uniji, a onda nazad starim problemima. Izbacivanje stranih sudija iz Ustavnog suda BiH ostaje tačka sporenja.
Blokade, ultimatumi i uslovljavanje. Pa onda: relaksacija odnosa, deeskalacija i dobra politička atmosfera. Barem privremeno, za vrijeme sastanka i tako u krug. Lideri državne koalicije evropski put BiH ponovo stavili u vrh liste prioriteta. Nakon što je Dom naroda usvojio pet zakona sa evropskim prefiksom, na red došli zakon o sudovima BiH i zakon o sprečavanju pranja novca. Cilj, bolja slika o BiH u međunarodnim krugovima.
„Da bismo dobili šansu prije dolaska predstavnika EU-a. Čini mi se da ćemo i oko svih drugih zakona imati ubrzaniju dinamiku jer smo već smo odredili i definirali jedan datum“, kazao je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH.
„Šaljemo jaku i čvrstu prema predstavnicima EU-a, očekujemo da i oni održe svoj dio dogovora Iako smo svjesni da i među njima imamo podjela“, kazao je Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a.
Da li ovi zakoni ispunjavaju uvjete EU ili su zarad političkih interesa - odavno je pod znakom pitanja. U centru interesa zakon o sudovima BiH. Zbog pitanja prijenosa nadležnosti postao je tačka sporenja među koalicionim partnerima. A vladajućima u RS-u prigovara se da pokušavaju umanjiti krivičnu nadležnost i pravnu moć Suda i Tužilaštva BiH.
„U izvjesnoj mjeri, ne pretjerano, sužava nadležnost Suda BiH u Bibih BiHodnosu na raniji član 7 - i to zbog toga što su postavljena teritorijalna ograničenja. Sve što je napisano u članu moglo bi ostati, a trebalo bi izbaciti rečenice koje se odnose na ta ograničenja“, navodi advokat Asim Crnalić.
Na stolu i zakon o sprečavanju pranja novca. Važan za evropski put BiH ali i njenu finansijsku stabilnost. Jer, ako ne bude usvojen, BiH će iz statusa punog povjerenja komiteta MONEYVAL-a biti stavljena na sivu listu. Zakon stavljen u vrh prioriteta, ostalo je samo procedura.
Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić (DNS) podsjetio je kako su sastanak povodom zakona o sprečavanju pranja novca pomjerili na početak sljedeće sedmice: „Ja očekujem da taj zakon bude pred parlamentarcima do kraja oktobra“.
„Finalizirati do kraja sedmice i pokušati do kraja mjeseca usvojiti u proceduri“, kazao je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.
Jedan Milorad Dodik, a dva suprotna stava. Da li se zaigrao u svojim političkim igricama ili računice odlično sabira u svoju korist? Iako, bar trenutno, potencira dogovor i usvajanje evropskih zakona, istovremeno od dobro poznatog ultimatuma ne odustaje. Bez izbacivanja stranih sudija iz Ustavnog suda BiH razgovora nema. Pred partnere stavio i prijedlog rješenja. HDZ BiH prihvatio, Trojka ponudu odbila.
„Izbor dvojice sudija išao bi iz RS, 4 se birali u Federaciji, a ova tri što ne bi bili stranci već bh. državljani - birala bi Parlamentarna skupština BiH“, kazao je Dodik.
Crnalić smatra da nisu zreli uvjeti za takva rješenja: „Mi ćemo biti prinuđeni da se donese Zakon o Ustavnom sudu BiH u kojem će biti reguliran i sastav tog suda“.
Reforma pravosudnog sistema ili reforma političke moći pojedinaca? U igri najvažnija državna institucija - Ustavni sud BiH. Pokušaji podrivanja države od vladajućih iz RS-a nisu nepoznanica već konstanta. Ostaju li samo u sjeni ili se, ipak, mijenjaju zarad evropskog puta?
federalna.ba