Uklanjanje 70 nilskih konja Pabla Escobara koštat će Kolumbiju 3,5 miliona dolara
Kolumbija je objavila da će cijena prenosa 70 nilskih konja koji su pripadali narkobosu Pablu Escobaru u prekomorska utočišta iznositi 3,5 miliona dolara.
Kokainski lord donio je mali broj životinja iz Afrike u Kolumbiju kasnih 1980-ih. Ali nakon njegove smrti 1993. životinje su ostavljene da slobodno šetaju vrućim, močvarnim područjem departmana Antioquia, gdje su vlasti za zaštitu okoliša bile bespomoćne u obuzdavanju njihovog širenja.
Vlasti su rekle da planiraju uhvatiti i premjestiti gotovo polovicu nilskih konja u nadolazećim mjesecima, njih 10 u utočište Ostok u sjevernom Meksiku, a 60 za još u jedno utočište u Indiji. "Cijela bi operacija trebala koštati oko 3,5 miliona dolara", rekao je Ernesto Zazueta, vlasnik Ostok Sanctuaryja.
On i lokalni guverner kolumbijske regije koja je dom nilskim konjima kažu da planiraju namamiti životinje mamcem u boksove, gdje će ostati zatvorene prije nego što ih se stavi u posebne sanduke za prijenos.
Otkako su nilski konji pobjegli nakon Escobarove smrti, vlada je više puta pokušavala ukrotiti rastuću populaciju kojoj je sliv rijeke Magdalene postao dom. Godine 2009. pokušali su uništiti životinje, ali su prestali nakon što je slikovita fotografija izazvala nacionalni bijes. Programirana sterilizacija ostaje na snazi, ali se nilski konji razmnožavaju brže nego što ih lokalni stručnjaci mogu pronaći, uhvatiti i kastrirati.
Od prva četiri nilska konja koji su pobjegli s Escobarovog seoskog imanja danas postoji oko 130 – što je najveća populacija izvan Afrike. Bez prirodnih predatora koji bi ih držali pod kontrolom, njihova će populacija eksponencijalno rasti. Jedno je istraživanje procijenilo da će do 2034. biti 1400 nilskih konja.
Studije su upozorile da nilski konji oštećuju ekosistem u Magdaleni – najvećoj rijeci u jednoj od zemalja s najvećom bioraznolikošću na svijetu. Svaki nilski konj pojede oko 40 kg trave noću, što znači da sam njihov izmet truje vodu, ubija ribu i ugrožava bogatu biološku raznolikost rijeke.
Nilski konji također sve više dolaze u sukob s lokalnim stanovništvom, a napadi na nilske konje su posljednjih godina sve češći.
Ministarstvo okoliša prošle je godine proglasilo nilske konje invazivnom vrstom, što je otvorilo vrata konačnom odstrijelu, ali se plan prenosa nilskih konja ipak smatra konačnom mjerom spašavanja života.
federalna.ba/The Guardian