videoprilog Mirele Mahmutović (Dnevnik 2)

Uhapšen Marokanac koji se dovodi u vezu s ubistvom u naselju Otes

Nakon dva dana potrage uhapšen je Hišam Aglaras, migrant iz Maroka koji je osumnjičen za ubistvo Jasmina Berovića u sarajevskom naselju Otes, kada su teško povrijeđene još dvije osobe. Aglaras je, inače, od ranije poznat policijskim organima. Ubistvo za koje se sumnjiči ovaj migrant pokrenulo je po ko zna koji put pitanje odgovornosti nadležnih koji ni u ovom slučaju nisu ispunili zakonsku obavezu - deportaciju migranta koji je počinio krivično djelo.

Dok bunt zabrinutih građana raste, sarajevska policija je po drugi put uhapsila 34-četverogodišnjeg Marokanca Hišama Aglarasa, koji se sumnjiči da je jedan od izvršilaca ubistva, dok su još dvojica migranata i dalje u bjekstvu.

- S obzirom na to da lice koje je danas pronađeno kod sebe nema nikavih ličnih dokumenata, moramo provesti određene procedure kako bismo utvrdili identitet o kome se tačno radi - ističe Mirza Hadžiabdić, portparol MUP-a KS-a.

I ovdje nastaje stari bh. problem, pitanje nadležnosti i odgovornosti. Iz Kantona krive državne institucije za loše upravljanje migrantskom krizom, a one tvrde da su uradile sve.

Nerijetko su migranti akteri brojnih krivičnih dijela, pa tako i oni koji se sumnjiče za ubistvo na Ilidži. Osumnjičeni su od ranije poznati organima gonjenja, migrant kojeg policija sumnjiči za ubistvo prošle je godine uhapšen zbog upotrebe droge. Uprkos debelim policijskim dosjeima, migranti, posebno oni skloni krivičnim djelima, nisu pod posebni policijskim nadzorom.

Prošle godine uhapšeni je osuđen na uvjetnu kaznu od četiri mjeseca zbog posjedovanja narkotika. Umjesto deportacije pušten je na ulicu. Iz Službe za poslove sa strancima, koja to nije uradila, na pitanje zašto, odgovor danas nema.

- Sad se postavlja pitanje ko je kriv; je li polcija KS-a kriva zato što ga je uhapsila? Nije. Je li tužilaštvo krivo zato što ga je procesuiralo? Nije. Je li sud kriv jer je izrekao kaznu? Nije. Ko je kriv? Kriv je onaj ko ga nije deportovao, a deportacije migranata su na nivou Ministarstva sigurnosti, Službe za strance. Ne prozivam nikoga, ali očigledno da imamo problem. Morao je biti deportovan - zaključuje Aljoša Čampara, član Komisije za sigurnost Skupštine KS-a i ministar unutrašnjih poslova FBiH.

- Dolazi zima i lošiji su uslovi za smještaj tih izbjeglica. Postat će nervozniji. S druge strane, nervozniji su i naši građani jer osjećaju određenu nesigurnost. I onda se preko društvenih mreža stvara antimigrantsko raspoloženje. Na sjednici Komisije sam rekao da se bojim da to nije prvi korak prema fašizaciji jer će doći do netrpeljivosti - kaže Zvonko Marić, predsjednik Komisije za sigurnost skupštine KS-a.

S dva migrantska kampa i hiljade migranta bez nadzora Kanton Sarajevo suočava se sa sigurnosnim problemom na koji upozoravamo mjesecima unazad. Podsjećamo, 1. septembar ove godine:

- Većina se i drogira i konzumira alkohol. Upravo mnoge krađe i čine da bi imali za drogu i to najčešće rade prijeteći da će te ubiti ukoliko im ne daš novac. Organizovani su u kriminalne grupe, podijeli su se na teritorije. Te grupe uglavnom čine Marokanci ili Alžirci koji rade za lokalne kriminalce - pričao nam je tada jedan migrant.

Podatak da je za mjeseca dana iz BiH protjerano 150 ilegalnih migranata govori da je sve manje onih koji su ovdje zbog bjega od rata ili gladi. Upućeniji tvrde da bi i potencijalne terorističke grupe mogle iskoristiti ovaj haos u kojem se čini da migrantskom krizom uporavlja ne država, aveć migranti.

federalna.ba

Ilidža ubistvo