videoprilog Dine Durmića (Federacija danas)

Ugostitelji u TK najavili proteste: Ovo je krajnji udarac

Od danas je Odlukom kriznog štaba Ministarstva zdravstva Tuzlanskog kantona rad ugostiteljskih objekata na ovom području ograničen do 20:00 sati. Razlog je kako je navedeno, pogoršanje epidemiološke situacije vezane za pandemiju koronavirusa. Ugostitelji negoduju i za sutra u 12:00 sati najavljuju proteste. Struka s druge strane tvrdi da je Odluka donesena u cilju zaštite zdravlja stanovništva.

„Ovo je stvarno jedan veliki udarac za nas ugostitelje i smatram da nismo mi žarište Covid-a. Pored nas, gdje god se okrenemo ispred banaka, ispred opština, ispred mikrostanica, ispred bolnica, svugdje su redovi“, kaže nam Adnan Numanović, vlasnik UR cafeteria Intermezzo Tuzla.

Podaci o broju testiranih, pozitivnih na koronavirus, ali i hospitaliziranih pacijenata u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla u poređenju sa proteklom sedmicom su udvostručeni. Odluka je donesena u cilju sprečavanja težih posljedica po zdravstveni sistem.

„Ono što dodatno zabrinjava je i da je klinička slika kod trenutno oboljelih pacijenata u težoj formi i obliku u odnosu na ranije slučajeve“, izjavio je dr. Božo Jurić, ministar zdravstva TK.

Kako navode u Kriznom štabu pogoršana je epidemiološka situacija na području cijele države, regionu, drugim kantonima, a zabrinjavajući je i povećan broj oboljelih mlađe životne dobi. I dok je ministar Jurić na zakašnjeloj press konferenciji izražavao zabrinutost navedenim podacima i obrazlagao poduzete mjere, zanimalo nas je ima li konkretnih pokazatelja da su ugostiteljski objekti žarišta širenja koronavirusa, a ne recimo neki drugi zatvoreni javni objekti gdje je veća cirkulacija ljudi.

“Ne. Teško je reći to i definisati na taj način. Ono što nisam napomenuo je da je ova mjera privremenog karaktera, znači donijeta je na period od 14 dana”, odgovorio je dr. Božo Jurić, ministar zdravstva TK.

Tuzlanski ugostitelji su razočarani ovom Naredbom, pogotovo ako se u obzir uzme podatak da su ionako najviše pogođeni posljedicama koje je ostavilo loše poslovanje iz proteklog perioda. Pozvali su i građane da im pruže podršku za ostvarivanje prava ali i opstanak cjelokupnog ugostiteljskog sektora koji broji oko 20.000 uposlenih.

“Neki ugostitelji više rade u večernjem, dok neki drugi mnogo više rade i stvaraju veći promet u drugom vremenskom period tokom dana. Važno je napomenuti i da je sav prihod kod svih tih ugostitelja u proteklih godinu dana smanjen za više od 60 posto”, kazala je Jasmina Stjepanović, vlasnica restorana u Tuzli.

Kako navodi neformalna grupa ugostitelja vrijeme je da vlast i odgovorni preuzmu potpunu a ne parcijalnu odgovornost za sve one koji svoj posao rade pošteno i godinama pune budžet kojim oni upravljaju.

“Ovo je definitivno znači onaj finalni udarac za nas ugostitelje pogotovo što izlazimo iz vrlo teškog zimskog perioda za nas. Donose se mjere bez bilo kakve konsultacije sa nekim od predstavnika iz ugostiteljskog sektora”, smatra Adnan Numanović, vlasnik UR cafeteria Intermezzo, Tuzla.

Ekonomisti se vode dvjema pretpostavkama - da je kriza izazvana koronavirusom najviše pogodila mikrobiznise i mala preduzeća a sa druge strane biznise u okviru ugostiteljskog sektora.

“Nažalost, ova nova Odluka će dodatno pojačati negativne efekte u ekonomskom smislu i vjerovatno će dosta ugostitelja morati ostati bez posla silom prilika ili možda čak blokirati privremeno ili trajno svoja poslovanja”, jasan je Admir Čavalić, ekonomski analitičar.

“U tom slučaju ako mi dovedemo u pitanje ljude koji možda žive isključivo od svoje plate od rada u ugostiteljskim objektima, to je daleko veća posljedica koja se može desiti za cjelokupno stanovništvo TK”, dodaje Stjepanović.

Struka opet smatra da se treći val koronavirusa treba dočekati spremno i da je ova Odluka donesena kako ne bi došlo do sloma zdravstvenog Sistema u TK. Ugostitelji se pitaju, zašto samo preko njihovih leđa?

federalna.ba

ugostitelji protesti