Udruženje GirlTHing iz Tuzle ruši stereotipe i osnažuje djevojke u IT sektoru

Mišljenje da su poslovi u oblasti informacijsko – komunikacijskih tehnologija uglavnom muški nije nepoznato u Bosni i Hercegovini, a da žene na ovom polju nisu dovoljno osnažene potvrđuju i statistički podaci koji kažu da globalno žene čine manje od 30% od ukupno zaposlenih u IT sektoru.

Poražavajuće podatke odlučile su mijenjati članice tuzlanskog Udruženja pod nazivom ‘’GirlTHing’’. Inicijativu za osnivanje Udruženja je pokrenula tadašnja asistentica, a danas docentica na Fakultetu elektrotehnike u Tuzli, Alma Šećerbegović.

‘’Od toga dana, tačnije 28. decembra 2018. godine, počele su se pisati mnoge uspješne priče koje su putovale i izvan zidova našeg fakulteta i iste su najavljivale pozitivne promjene u IKT-u na našim prostorima. U početku smo djelovale kao ogranak “Girl THing” pri Studentskom vijeću Fakulteta elektrotehnike te su naše članice mogle biti samo studentice istog. Nakon određenog perioda uspješnog djelovanja, odlučile smo se registrovati kao Udruženje mladih žena “GirlTHing” i danas naši članovi mogu biti ne samo studentice Fakulteta elektrotehnike nego svi mladi ljudi, uključujući i muškarce i žene koji žele raditi na usavršavanju, prvenstveno svojih IKT vještina, zatim vještina rada u timu te organizacijskih sposobnosti’’, kaže nam Šećerbegović.

Sa stereotipima i predrasudama su se, kako kažu, susrele još u djetinjstvu jer sve funkcioniše po već ustaljenim pravilima koja djevojčicama ne dopuštaju sopstvene modele razmišljanja.

"Bajke iz djetinjstva obećavaju nam da će djevojčice koje se usude napustiti stazu ili istraživati napasti veliki loši vukovi i izbosti smrtonosna vretena, tako da vrlo rano naučimo da ne vjerujemo svojoj znatiželji. Ako premotamo film unaprijed, i sagledamo šta se dešava u današnjem vremenu, stalno slušamo priče koju su nam bake, majke i komšinice servirale da je nauka teška i da samo rijetki završavaju IT fakultete",  kaže nam Lejla Bašić, jedna od članica Udruženja dodavši da su netačne glasine o ‘’teškim fakultetima’’ i poslovima udaljile djevojke i djevojčice od mogućnosti da budu nešto više.

Kako dalje objašnjava, sada je nastupilo novo vrijeme gdje se sve više priča o uspješnim ženama u svim oblastima što je vrlo važno za nove generacija.

‘’Smatramo da se jednostavno o ženama ne govori mnogo, nekada je to jednostavno do njih, jer se ne žele eksponirati ali nekada je rad žene stavljen pod tepih, preuzet ili samo prepakovan od strane muškarca‘’, objašnjava.

Misija Udruženja GirlTHing je, osim usavršavanja u poljima IKT-a, podići svijest o značaju žena i njihovom doprinosu nauci.

‘’Svaki naš projekat koji smo sprovele, koji sprovodimo i koje planiramo u budućnosti imaju za cilj edukaciju i usavršavanje naših članica, ne samo na polju IKT-a, ali i ohrabljivanje tih istih da pričaju o svom radu i da čvrsto stoje iza njega te da stečeno znanje prenesu i na druge. Veliki broj naših projekata je zasnovan na principu da naši članovi steknu i nauče novu vještinu, a zatim to znanje prenose dalje’’, kaže nam Šećerbegović.

Vođene tom misijom, upriličile su i časove programiranja za djevojčice u osnovnim školama pružajući na taj način mlađim generacijama nova znanja i ideje.

‘’Ovakve dobre priče se daleko čuju, tako da imamo veliku podršku sa raznih strana, koja utiče na našu vidljivost i pomaže nam u promociji IKT sektora kao ženskog zanimanja’’, dodaje Šećerbegović.

‘’U radu sa djevojčicama u osnovnim školama smo primjetile da imaju dosta samopouzdanja i uživaju da uče nove vještine poput programiranja’’, kaže nam Bašić.

Ovih dana završavaju projekat “Ko kaže da žene ne znaju parkirati?” koji je podržan od strane Grada Tuzla. Cilj samog projekta jeste da pruži studenticama adekvatna znanja iz IT vještina koja su u skladu sa današnjim tržištem rada, kao i da im pruži potporu za rast i razvoj njihovog samopouzdanja i poduzetnosti. U tu svrhu, projekat nije samo zasnovan na radionicama navedenih vještina, već ima dodatni cilj gdje će mlade žene primijeniti stečena znanja na konkretnom problemu, tj. razvoju idejnog rješenja sistema pametnog parkinga.

‘’Učesnice projekta su kroz niz aktivnosti radile na minimalno održivom proizvodu (MVP) odnosno mobilnoj aplikaciji koja pokazuje stanje na dva parking mjesta u Tuzli. Na ta dva parking mjesta su postavljeni pametni Parking Lot senzori, koje smo dobile od kompanije Bosch. Specifičnost tih senzora jeste da rade na IoT (Internet of Things) principu i to je još jedna stvar koja doprinosi kvaliteti ovog projekta’’, objašnjava nam Šećerbegović.

Prije mjesec dana su započele  i projekat “UčITTI” gdje je glavni cilj kreiranje kvalitetnog online sadržaja, na maternjem jeziku, za učenje osnova programskih jezika koji su danas traženi u IKT sektoru te razvoj odgovarajućih vještina  članova kako bi pomenuti sadržaj mogli kreirati. Projekat je podržan od strane Fondacije tuzlanske zajednice u sklopu kampanje “Budi junak/junakinja svoje zajednice 2020”.

‘’Korisnici ovog projekta će da budu svi koji pogledaju naše online tutorijale ili odrade neki od online kvizova. Projekat je u početnoj fazi u kojoj radimo na edukaciji naših članova ali smatramo da će se za njega čuti više u 2021. godini’’, kaže nam Bašić.

Ono što navode kao jedan od problema zbog kojeg žene nisu toliko zastupljene u IT sektoru jeste to što uspješne mlade žene iz ove oblasti nisu promovisane na društvenim mrežama niti su u žiži javnosti te mlade generacije slabije čuju za njih.

‘’To pokušavamo promijeniti. Svaki mjesec objavljujemo online magazin gdje otkrivamo uspješne mlade žene, najčešće bivše studentice Fakulteta elektrotehnike, i pokušavamo novim generacijama dati nove uzore. Potrebno je promovisati pozitivne ljude, priče, koji doprinose vlastitiom razvoju u naučnom pogledu ili razvoju svoje zajednice. Pored toga što bi trebalo biti i više IT influencera smatramo da bi svu djecu, kada već uče i engleski jezik u školi, trebalo izložiti i učenju STEM nauka. Djeca moraju razviti onu istraživačku crtu, a ne da dodatna znanja steknu na osnovu onoga što im je servirano preko društvenih mreža’’, zaključuju naše sagovornice za kraj ovog razgovora.

federalna.ba/Azra Delmanović

IT
Renka Žunić Federacija danas IT
0 11.10.2022 20:25
IT Travnik
0 04.03.2022 21:21