videoprilog Rijada Ahmetovića (Federacija danas)

Udruženja žrtva rata traže reviziju Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina

Šesnaest udruženja boračke populacije i civilnih žrtava rata potpisali su spisak zahtjeva domaćim i međunarodnim institucijama, za procesuiranje predmeta s A-liste Haškog tribunala, kao i reviziju Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina. Potpisnici zahtjeva navode kako već 30 godina tragaju za pravdom, a zločinci su još na slobodi. Nadležnima su dali rok od tri mjeseca da počnu proceduru - u suprotnom, najavljuju prekid saradnje sa pravosuđem BiH.

Kada Hotić je godinama tragala za kostima svojih najmilijih, danas traga za pravdom. Kao mnoge žrtve rata, ne zna kada će zločinci koji su joj uništili život dočekati presudu, niti gdje se nalaze. Takav je slučaj sa mnogima u našoj državi.

„Pad Srebrenice mi je odnio i muža i sina, dva brata, djevera i mnogu užu i širu porodicu. I dan-danas imam nadu, još imam nadu da će zločinici koji su slobodni danas, koji obnašaju važne funkcije u ovoj zemlji, slobodni – da neće ostati bez kazne“, kazala je Hotić, potpredsjednica Udruženja Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa.

Među četiri hiljade osumnjičenih i onih koji se dovode u vezu sa ratnim zločinima u Bosni i Hercegovini koji nisu procesuirani ima i onih koj su trenutno aktivni u javnom životu u ovoj zemlji, poput premijera RS-a i predsjednika Narodne skupštine RS-a. Stotine zločinaca je van BiH ili njihovo prebivalište nije poznato. Vijeće ministara BiH je u 2020. godini usvojilo Revidiranu strategiju za rad na predmetima ratnih zločina. Od tada, ništa konkretno nije urađeno. Rokovi se produžuju pa je trenutni rok kraj ove godine. Potpisnicima zahtjeva je dosta čekanja.

Kako je istakao Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, osnovni cilj je da kroz pravosuđe BiH vrate A-listu postupaka: „Ona je, po našem mišljenju, prioritet, ali i obaveza na osnovu potpisanog sporazuma, tzv. Rimskog pravila puta, koji obavezuje da po tom sporazumu postupi“.

 „30 godina je prošlo, moja dva člana porodice, moj brat i moja sestra su preselili prije 7 godina na ahiret i nisu dočekali pravdu. Počinilac koji je ubio moju majku, zapalio je u kući, do 22. maja se skrivao u Srbiji i tačno se zna - Lazar Mutlak. Nedavno je osuđen samo za silovanje - šta je za druge zločine? Koliko ćemo mi još čekati?“, pita Midheta Kaloper, predstavnica Udruženja žrtava rata Foča 92-95.

Predsjednik Saveza RVI FBiH Esad Delić poručuje da više neće šutjeti: „Nek nas hapse, nek nas vode... Mi ćemo dokazivati i mi ćemo se boriti. Mi smo ovu državu stvorili. Da se neko drugi pitao, ovdje ne bismo danas sjedili, ne biste ni vi snimali u ovoj državi sigurno“.

A u državnim institucijama muk. Odgovor se čeka. Produženi rokovi više ne dolaze u obzir. Ako ne reaguju do marta, obratit će se Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove UN-a. Ipak, za preživjele i svjedoke, pravda je uvijek dobrodošla.

federalna.ba

ratni zločini strategija Državna strategija za procesuiranje ratnih zločina
Jovo Jandrić Slobodan Pekez Jajce ratni zločin ratni zločini
0 18.12.2024 17:42
Borislav Paravac ratni zločini Doboj Teslić
0 06.08.2024 19:11
Kravica Specijalna brigada MUP RS ratni zločin ratni zločini
0 17.07.2024 19:13
Viši sud u Beogradu Prijedor ratni zločini
0 12.07.2024 19:52