U zaključcima Vijeća EU-a prvi put referenca na konstitutivne narode u BiH
Vijeće Europske unije pozvalo je u utorak političke aktere u Bosni i Hercegovini da poštuju načelo jednakosti i nediskriminacije svih građana “koji pripadaju svim konstitutivnim narodima i ostalima”.
“Vijeće poziva sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se suzdrže i odbace provokativnu retoriku i postupke koji izazivaju podjele, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalnog integriteta zemlje, da poštuju načela jednakosti i nediskriminacije svih građana koji pripadaju svim konstitutivnim narodima i ostalima, te da se prekine veličanje osuđenih ratnih zločinaca kao i da aktivno promiču pomirenje”, kaže se u zaključcima, prenosi Hina.
Vijeće Europske unije za opće poslove, koje čine ministri za europske poslove država članica, usvojili su u utorak zaključke o proširenju, koji se donose jednoglasno.
“Ovo je prvi put da u zaključcima imamo jednu takvu jasnu referencu na konstitutivne narode, a naravno i na prava onih koji se smatraju ostalima”, rekla je državna tajnica u hrvatskom ministarstvu vanjskih poslova Andreja Metelko Zgombić.
Dodala je da se Hrvatska zalaže “za Bosnu i Hercegovinu u skladu s Daytonskim sporazumom kao jednu državu s dva entiteta i tri konstitutivna naroda koji trebaju biti tretirani jednako zajedno s ostalima”.
U zaključcima se ponavlja potreba da se provedu daljnje ustavne i izborne reforme kako bi se osigurala jednakost i nediskriminacija svih građana, posebice kroz provedbu presude Sejdić-Finci i povezanog precedentnog prava Europskog suda za ljudska prava.
“Vijeće ponavlja svoj poziv na uključiv proces ograničenih ustavnih i izbornih reformi kroz istinski dijalog i u skladu s europskim standardima kako bi se uklonili svi oblici nejednakosti i diskriminacije u izbornom procesu”, kaže se u zaključcima.
Što se tiče dijela teksta zaključaka u “kojem se poziva na inkluzivan proces ograničenih ustavnih i izbornih reformi u Bosni i Hercegovini i navodi potreba poštivanja načela jednakosti i nediskriminacije svih konstitutivnih naroda i ostalih, Republika Hrvatska podsjeća na svoje stajalište da ovom reformom treba riješiti dugogodišnje pitanje osiguranja legitimnog predstavljanja Hrvata u tročlanom predsjedništvu Bosne i Hercegovine, te da se u tom pogledu osigura puna provedba predmetne odluke Ustavnog suda”, kaže se u hrvatskoj izjavi, koja je pridodana zaključcima.
U zaključcima se pozdravlja “predanost političkog vodstva BiH koja je donijela opipljive rezultate i pridonijela odluci iz ožujka da se otvore pregovori, ali sa žaljenjem primjećuje da je dinamika reformi od tada u zastoju”.
federalna.ba/Fena