U Wimbledonu se pripremaju za novu ukrajinsko-rusku 'hladnu frontu'
(Izvor: EPA-EFE/KIERAN GALVIN EDITORIAL USE ONLY)

U Wimbledonu se pripremaju za novu ukrajinsko-rusku 'hladnu frontu'

U Wimbledonu u ponedjeljak počinje glavni dio Grand Slam turnira na "svetoj" travi. Predstavnici organizatora All England Cluba strahuju da bi se tenzije između tenisera iz Ukrajine s jedne, te Bjelorusije i Rusije s druge strane, odrazile na terene zbog ruske agresije na Ukrajinu, prenosi agencija AFP.

Prije dvanaest mjeseci, igračima iz Rusije i njezinog bliskog saveznika Bjelorusije zabranjeno je sudjelovanje u Wimbledonu, jedinom od četiri Grand Slam turnira koji je tako oštro odgovorio na rat u Ukrajini.

Ove godine dopušten im je povratak na travnate terene mirnog zelenog ambijenta u jugozapadnom Londonu, iako je neizvjesno kako će ih dočekati na terenu.

- Ne možemo to kontrolirati - priznao je treći teniser svijeta Rus Danil Medvedev, bivši prvak US Opena.

- Ako ljudi odluče biti oštri, neka tako i bude. Ako su dobri, naravno da je super. Dakle, nije na nama da odlučujemo - dodao je. 

Ogorčeni odnosi između ukrajinskih igrača s jedne i ruskih i bjeloruskih suparnika s druge strane stvorili su neočekivanu komplikaciju na French Openu.

Ukrajinske zvijezde Elina Svitolina i Marta Kostyuk izviždane su od strane pariške publike na tribinama jer se nisu rukovale s drugom teniserkom svijeta Arinom Sabalenkom, koja je Bjeloruskinja, ali većinu profesionalne karijere provodi na Floridi u SAD-u.

Kostyuk je rekla da bi se francuska publika trebala "sramiti" njihovih nestašluka.

Svitolina je prkosno obećala da neće "prodati svoju zemlju za lajkove" kada se nije rukovala s bjeloruskom protivnicom.

Svitolina je optužila Sabalenko da je namjerno raspirivala napetost čekajući na mreži u iščekivanju rukovanja za koje je znala da se neće dogoditi na kraju četvrtfinala.

Pobjednica Australian Opena Sabalenka bojkotirala je dvije runde medijskih angažmana na Roland Garrosu, rekavši da joj je zbog niza teških pitanja o njenim bliskim vezama s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom neugodno i da se ne osjeća "sigurno".

Kada se napokon vratila u novinarsku sobu, osudila je rat koji je u toku u Ukrajini i dodala da "za sada" ne može podržati Lukašenka.

Svi ruski i bjeloruski igrači koji ove godine sudjeluju u Wimbledonu moraju potpisati izjavu o neutralnosti i dokazati da nisu povezani s državnim finansiranjem ili sponzorima firmi pod sankcijama.

Svitolina, polufinalistica Wimbledona 2019., ne očekuje da će se britanska javnost okrenuti protiv nje ili drugih ukrajinskih igrača dok nastavljaju svoju "politiku nerukovanja".

- Podrška koju smo dobili iz Ujedinjenog Kraljevstva bila je ogromna, pogotovo ako uzmete za primjer prošlogodišnji Wimbledon i veliku podršku za nas Ukrajince. Zaista smo im zahvalni - rekla je 28-godišnjakinja.

Sabalenka je na svom posljednjem nastupu u Wimbledonu 2021. izborila polufinale i silno želi mirnih 14 dana.

- Stvarno uživam u atmosferi. Jako mi je nedostajao Wimbledon prošle godine. Jedva čekam da se vratim i pokažem svoj najbolji tenis - rekla je 25-godišnjakinja.

Ukrajinac Sergiy Stahovski izazvao je 2013. jedan od najvećih šokova u Wimbledonu kada je u 2. kolu na Centralnom terenu bacio na koljena Rogera Federera. 

Deset godina kasnije Stahovski svoju tenisku opremu zamijenio za vojnu uniformu dok se s ukrajinskom vojskom bori protiv "ruskih okupatora".

Fokusiran je na borbe, a ne na sjećanje na pobjedu nad švicarskim asom. U sastavu minobacačke jedinice  sudjelovao je u bitci za Bahmut.

federalna.ba/Fena

Wimbledon Rusija Ukrajina